Antoloji.com

Rıza Tevfik Bölükbaşı: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Rıza Tevfik Bölükbaşı Rıza Tevfik Bölükbaşı Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 
HAYATI (1869-1949)
Şimdi Bulgaristan'da kalan Cesrimustafapaşa kasabasında doğdu. Rüştiyeyi Gelibolu'da okudu. Önce Mekteb-i Mülkiye'ye girdi.

Hürriyetçi tutumu yüzünden son sınıftan kovuldu. Sonra girdiği Tıbbiyede de, taşkın hareketleri, geçimsiz mizacı yüzünden barınamadı. Hapse de girdi. Ancak yıllar sonra Tibbiyeyi bitirip tabip oldu. Sevr anlaşmasını imzalayan delegeler arasında yer aldı. Yüzelliliklerle birlikte yurdu terk etmek zorunda kaldı. 20 yıllık sürgün hayatının çoğunu Ürdün'de geçirdi. Af kanunundan sonra yurda döndü.

Servet-i Fünuncularla çağdaş olan, onlarla birlkte şiir yazmaya başlayan Rıza Tevfik, önceleri Hamit ve Fikret havasında şiirler yazmış, mısralarında bol bol hüzün, acı ve melankoliye yer vermiştir. Buna rağmen Servet-i Fünuncularla katılmayan, saz ve tekke şiiri geleneğinden faydalanarak, hece vezni ile, duygulu, samimi koşma, nefes ve divanlar yazmıştır.

Getirdiği lirizm ve ahenk, hece vezninin, aşık tarzının dirilip yayılmasına yardımcı olmuş, halk şiiri ile aydınlar arasında bir köprü kurulmuştur.
 
ESERLERİ
Serab-ı Ömrüm
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ali İhsan Sayılır
Burak Mushab Çıtak
Tuğba Turan
Zeynep Demirel
Fatih Seyran
Işın Ergüney
Mustafa Şahin Özgü...
Mevlüt Coşgun
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Rıza Tevfik Bölükbaşı: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Antoloji.com
06.05.2016 08:16:57  #.234#
[867]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]