Antoloji.com

Ne İçindeyim Zamanın Şiiri - Ahmet Hamdi Tanpınar

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ahmet Hamdi Tanpınar Ahmet Hamdi Tanpınar Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAhmet Hamdi Tanpınar ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ne İçindeyim Zamanın

Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare, geniş bir anın
Parçalanmaz akışında.
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.1 10
(248 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

(c) Bu şiirin telif hakları Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş'ye aittir.
Yapı Kredi Yayıncılık, Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin internette yayınlanmasına izin vermediğinden, şiirin tam metnine yer veremiyoruz.

Şirket Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin telif haklarını satın alarak veya anlaşma yoluyla bu şairimizin şiirlerini temsil etme hakkı elde etmiştir. Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş., Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin nerede ve nasıl yayınlanacağına karar verme hakkına yasal olarak sahiptir. Antoloji.Com; Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına %100 uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde tam metnine yer verilen şiirler, şairlerin kendilerinden veya temsilcilerinden alınan izin ile yayınlanmaktadır.  


 << Önceki ŞiirAhmet Hamdi Tanpınar ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ne İçindeyim Zamanın Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Cool Baykuş: Bir garip rüya rengiyle Uyuşmuş gibi her şekil, Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil.

2 person liked.
0 person did not like.
asstenn: ................. .................. Bir garip rüya rengiyle Uyuşmuş gibi her şekil, Rüzgarda uçan tüy bile Benim kadar hafif değil. Başım sükutu öğüten Uçsuz bucaksız değirmen; İçim muradına ermiş Abasız, postsuz bir derviş. Kökü bende bir sarmaşık Olmuş dünya sezmekteyim, Mavi, masmavi bir ışık Ortasında yüzmekteyim.

7 person liked.
5 person did not like.
Ayşe Yarman Öztekin: Değerli büyüğümüzü bu güzel şiirle rahmetle anıyorum.

17 person liked.
10 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: HUZUR – BEŞ ŞEHİR – SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Kürsü’sü profesörlerinden ve en önde gelenlerinden şair romancı ve hikayeci büyük bir üstat. Pek çok öğrencinin yetişmesinde çok büyük hizmetleri ve çalışmaları olan büyük edebiyatçı. Değerli hocamız Prof. Mehmet Kaplan’ın hocası. “XIX Asır Türk Edebiyatı” ders kitabıyla yeni Türk edebiyatına yön verenlerden. Bu eseri her hatırladığımda unutamadığım bir hatıra hafızamdan fırlar. Yeni Türk edebiyatı dersinden sertifika almıştım. Mezuniyet öncesi yazılı imtihana girdik. Çok değerli hocalarımızın sordukları soruyu kendi ifademle yüzde yüz doğru yazdığım halde geçer not alamamıştım. İsmini vermeyeceğim, çok değerli Doçent… Hocamızın yanına gittim. Yazılı kâğıdımı yeniden okutturdum. “Hocam eksik veya yanlışım var mı?” diye sordum. Yok dediler. “Ben en az 95 puan beklerken siz neden geçer not bile vermediniz?” Cevap: “Hocamız Ahmet Hamdi Tanpınar’ın cümleleriyle cevap yazılmasını beklediğimizden…” Şunu anladım ve algıladım ki, kâğıtlarımız pek dikkatli okunmamıştı. Hocamızın yüzündeki renk değişikliği bunun en bariz deliliydi. “Huzur” mükemmel bir roman. “Beş Şehir” harika bir eser. “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” güzel eserlerinden bir diğeri. Yıllar yıllar önce okumuştum bu eserleri...* * Hocası ve aynı zamanda dostu olan Yahya Kemal Beyatlı’nın yanında olan kabrinin mezar taşında yazılan tek dizesi: “NE İÇİNDEYİM ZAMANIN” * Şiirde de yeniliği ve mükemmeliyeti benimseyen bir üstat. Bu şiiri de mükemmeliyetçiliğinin en bariz örneklerinden. Kolay gibi görünen dört dörtlük, ama oldukça ahenkli ve anlam derinliğinde insanı kaybettirecek dizeler… Dillerde pelesenk olan, nice şaire yol gösterecek güzellikteki iki dizesini duymayanımız, söylemeyenimiz neredeyse yok gibidir. “Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında” * “Başım sükûtu öğüten Uçsuz bucaksız değirmen; İçim muradına ermiş Abasız, postsuz bir derviş.” Şu dörtlükte kullanılan özgünlük, sanırım buna benzer şekliyle o güne kadar yer almamış benzetmeler ve tasvirlerle şairliğin üst noktası. Başı bir değirmen gibi dönen ve sessizliği öğüten bir değirmen. Kalbi ise muradına ermişliliğini yaşayan abasız, postsuz derviş huzurunda. Üstadı hürmetle ve rahmetle yâd ediyorum Mekânı cennet olsun. * ‘SEÇİCİ KURUL’a içtenlikle teşekkürler. Bugün, üye şairlerden seçilen şiir de gayet yerinde ve güzeldi. Sevgi ve saygı rüzgârları esenliğiniz olsun. Sağlıcakla… Hikmet Çiftçi 07 Mart 2014 “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

11 person liked.
26 person did not like.
Perihan Pehlivan: kutlarım günün şiirini

14 person liked.
6 person did not like.
Nisan Rüzgarı: paramparça bir mor rüyayı görürken yazılmış aşk ve yalnızlık..

14 person liked.
9 person did not like.
Mustafa Şahin 15: Ne çevrenin dışında kalabilirsin ne de onunla bütünleşebilirsin' İmgelerin,düşlemlerin,ümitlerin,tasarımların vardır...Ama gerçekleşebilir mi? Doğaldır ki,gerçekleşenler olur zamanla,hiçbir zaman gerçekleşemeyenleri de...Ama gerçekleşebilecek 'bir şey' vardır: O da 'ölüm!' O nedenle,dünyaya 'olumlu' pencereden bakıp arkadaşlarla,dostlarla,yakınlarımızla 'iyi' geçinmeliyiz...Yanlışlarımızı görmeliyiz...Daha iyiye,en iyiye doğru 'yürümeliyiz!' Tümümüzün 'yanlışları,elbetteki doğruları da' vardır...Yazarımızı ve şairimizi,siyaset adamımızı, bu duygularla,anıyorum saygı ve sevgilerimle.Güzel bir seçim.Seçicileri kutluyor,başarılar diliyorum.Dostlukla.

11 person liked.
7 person did not like.
İnci İnceer: A'yân-ı sabite…

10 person liked.
6 person did not like.
mete tek: Tebrikler efendim

11 person liked.
17 person did not like.
kuşçu03: Her insan bir figüran Rolünü oynar geçer zaman Usulüne göre yaşamıyorsa insan İnsana ne ifade eder zaman Zamanı iyi kollanmak lazım çünkü ömür sermayemiz kimse servetini göz göre göre yakmaz şair zamanı iyi kollanmış zaman onu hala içinde taşıyor saygılar

10 person liked.
16 person did not like.
sufist_05: üstadı rahmetle anıyorum.eyvallah

5 person liked.
12 person did not like.
erol61: şiirin tamamı neden görüntülenemiyor.buna bir çözüm yok mu?

13 person liked.
11 person did not like.
Arap Naci Kasapoğlu 7: ortalama her Türkiye'li insanın anlayacağı türden kolay bir şiir.. yine de Ahmet Hamdi Tanpınar'ı şiirin sevilmesinde katkısı olanlardan biridir diye düşünüyorum..

10 person liked.
10 person did not like.
love and life/İbrahim EROĞLU: Ötekileştirme; sadece ben ben diye yalnızlaşmaktır… .....

4 person liked.
10 person did not like.
NeRiss: FIRTINA Fırtına... Sonsuzluk...Esrarlı bitiş. Gece dağıtıyor meyvalarını, Yemyeşil bir ağaç sarsıyor geniş, Kollarında ufkun dört duvarını. Boğuşan devler var uzak bir yerde, Kanlı hiddetidir bu ses onların. Yarın bir gül açar boş bahçelerde, Belki son çığlığı boğulanların. Ne çıkar sonu bir neş'e ve hüznün Açılmış bir kapı ümit boşluğa... Ölüm şifasıdır her üzüntünün, Sükut defne dalı her yorgunluğa. Ahmet H. Tanpınar

2 person liked.
9 person did not like.
kanra545: Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında.. Bilmem! ben de kavuşurum Da.Acaba kaç yaşımda?

5 person liked.
9 person did not like.
Nadir Şener Hatunoğlu: Saygı ile.. 'Günün Şiiri' panosu, bizleri yine ulu bir çınarın gölgesinde topluyor; teşekkürler. Ahmet HAMDİ TANPINAR Türk Edebiyatı'na, eğitimine ve yönetimine üst düzey hizmetlerde bulunmuş bir öğretmenimizdir. Günümüz şiirine ulaşmada döşediği atlama taşları için, minnetle anıyoruz. Rahmet ola.. Bu arada, antoloji.com/da kayıtlı ' Mutluluk ' başlıklı şiirimin girişiyle kendisine eşlik etmek istiyorum: ' Alnımda şavkıyor ' Dağların doruğunu öpen güneş. ' Pırıl pırıl her yanım. ' Yüzüme gülen çocukların, ' Keyfini ütülüyorum. ..................... ..................... *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

1 person liked.
5 person did not like.
Melek Kara 2: zamanın parçalanamaz akışı kozmik hatlarla keşismeye zorunlu ise bu mavi bir ışık olabilir............... tanpınar bunu nereden bilmiş e bilmiş bilmesine de şiire nasıl doldurmuş vayyy anasını

1 person liked.
7 person did not like.
Melahat Demir: Cemalin görünce gözüm kamaştı Sandım ki doğuyor gökten ay oğlan Bu koca yüreğim nice kâm aştı Sağa sola çarptım şoktan ay oğlan M.TEMUR Galiba böyle bir ruh halinden bahsediyor.:)

1 person liked.
6 person did not like.
uzağım: neresinde olduğumu bilemedim zamanın içini dışına yayayım böyle bir hayatın... yılımı dörde,günümü üçe böle böle binbir eziyetle,varmışım dibine akşamın... ey yar koma beni geceye!.. :))))) diyesim geldi,dedim de!.. ne güzel şiir...karışan zamanların eşiğine oturup,iç geçiren bir şairin sesini duydum şiirde..

1 person liked.
7 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 55 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mehmet Ali Çelik
Ömer Faruk Yılmaz ...
Mümine Altay
Füsun Atalay
Mehmet Çakır
Kemal Doğular
Mustafa Benkli
Ercan Kurt
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Kır Çiçeği'ne (Ramazan Yaşar)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Ayna (Olcay Yazıcı)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Ne İçindeyim Zamanın Şiiri - Ahmet Hamdi Tanpınar

Antoloji.com
22.2.2017 13:42:49  #4.33#
[96966]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#96966 ##24