Antoloji.com

Ne İçindeyim Zamanın Şiiri - Ahmet Hamdi Tanpınar

Şiir
Antoloji.com Şiir Kitap c Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ahmet Hamdi Tanpınar Ahmet Hamdi Tanpınar Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Kitaplar  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAhmet Hamdi Tanpınar ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ne İçindeyim Zamanın

Ne içindeyim zamanın,
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare, geniş bir anın
Parçalanmaz akışında.
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.3 10
(194 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

(c) Bu şiirin telif hakları Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş'ye aittir.
Yapı Kredi Yayıncılık, Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin internette yayınlanmasına izin vermediğinden, şiirin tam metnine yer veremiyoruz.

Şirket Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin telif haklarını satın alarak veya anlaşma yoluyla bu şairimizin şiirlerini temsil etme hakkı elde etmiştir. Yapı Kredi Yayıncılık A.Ş., Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinin nerede ve nasıl yayınlanacağına karar verme hakkına yasal olarak sahiptir. Antoloji.Com; Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına %100 uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde tam metnine yer verilen şiirler, şairlerin kendilerinden veya temsilcilerinden alınan izin ile yayınlanmaktadır.  


 << Önceki ŞiirAhmet Hamdi Tanpınar ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ne İçindeyim Zamanın Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Ayşe Yarman Öztekin: Değerli büyüğümüzü bu güzel şiirle rahmetle anıyorum.

3 person liked.
5 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: HUZUR – BEŞ ŞEHİR – SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Kürsü’sü profesörlerinden ve en önde gelenlerinden şair romancı ve hikayeci büyük bir üstat. Pek çok öğrencinin yetişmesinde çok büyük hizmetleri ve çalışmaları olan büyük edebiyatçı. Değerli hocamız Prof. Mehmet Kaplan’ın hocası. “XIX Asır Türk Edebiyatı” ders kitabıyla yeni Türk edebiyatına yön verenlerden. Bu eseri her hatırladığımda unutamadığım bir hatıra hafızamdan fırlar. Yeni Türk edebiyatı dersinden sertifika almıştım. Mezuniyet öncesi yazılı imtihana girdik. Çok değerli hocalarımızın sordukları soruyu kendi ifademle yüzde yüz doğru yazdığım halde geçer not alamamıştım. İsmini vermeyeceğim, çok değerli Doçent… Hocamızın yanına gittim. Yazılı kâğıdımı yeniden okutturdum. “Hocam eksik veya yanlışım var mı?” diye sordum. Yok dediler. “Ben en az 95 puan beklerken siz neden geçer not bile vermediniz?” Cevap: “Hocamız Ahmet Hamdi Tanpınar’ın cümleleriyle cevap yazılmasını beklediğimizden…” Şunu anladım ve algıladım ki, kâğıtlarımız pek dikkatli okunmamıştı. Hocamızın yüzündeki renk değişikliği bunun en bariz deliliydi. “Huzur” mükemmel bir roman. “Beş Şehir” harika bir eser. “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” güzel eserlerinden bir diğeri. Yıllar yıllar önce okumuştum bu eserleri...* * Hocası ve aynı zamanda dostu olan Yahya Kemal Beyatlı’nın yanında olan kabrinin mezar taşında yazılan tek dizesi: “NE İÇİNDEYİM ZAMANIN” * Şiirde de yeniliği ve mükemmeliyeti benimseyen bir üstat. Bu şiiri de mükemmeliyetçiliğinin en bariz örneklerinden. Kolay gibi görünen dört dörtlük, ama oldukça ahenkli ve anlam derinliğinde insanı kaybettirecek dizeler… Dillerde pelesenk olan, nice şaire yol gösterecek güzellikteki iki dizesini duymayanımız, söylemeyenimiz neredeyse yok gibidir. “Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında” * “Başım sükûtu öğüten Uçsuz bucaksız değirmen; İçim muradına ermiş Abasız, postsuz bir derviş.” Şu dörtlükte kullanılan özgünlük, sanırım buna benzer şekliyle o güne kadar yer almamış benzetmeler ve tasvirlerle şairliğin üst noktası. Başı bir değirmen gibi dönen ve sessizliği öğüten bir değirmen. Kalbi ise muradına ermişliliğini yaşayan abasız, postsuz derviş huzurunda. Üstadı hürmetle ve rahmetle yâd ediyorum Mekânı cennet olsun. * ‘SEÇİCİ KURUL’a içtenlikle teşekkürler. Bugün, üye şairlerden seçilen şiir de gayet yerinde ve güzeldi. Sevgi ve saygı rüzgârları esenliğiniz olsun. Sağlıcakla… Hikmet Çiftçi 07 Mart 2014 “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

5 person liked.
19 person did not like.
Perihan Pehlivan: kutlarım günün şiirini

12 person liked.
6 person did not like.
Nisan Rüzgarı: paramparça bir mor rüyayı görürken yazılmış aşk ve yalnızlık..

9 person liked.
7 person did not like.
Mustafa Şahin 15: Ne çevrenin dışında kalabilirsin ne de onunla bütünleşebilirsin' İmgelerin,düşlemlerin,ümitlerin,tasarımların vardır...Ama gerçekleşebilir mi? Doğaldır ki,gerçekleşenler olur zamanla,hiçbir zaman gerçekleşemeyenleri de...Ama gerçekleşebilecek 'bir şey' vardır: O da 'ölüm!' O nedenle,dünyaya 'olumlu' pencereden bakıp arkadaşlarla,dostlarla,yakınlarımızla 'iyi' geçinmeliyiz...Yanlışlarımızı görmeliyiz...Daha iyiye,en iyiye doğru 'yürümeliyiz!' Tümümüzün 'yanlışları,elbetteki doğruları da' vardır...Yazarımızı ve şairimizi,siyaset adamımızı, bu duygularla,anıyorum saygı ve sevgilerimle.Güzel bir seçim.Seçicileri kutluyor,başarılar diliyorum.Dostlukla.

6 person liked.
6 person did not like.
İnci İnceer: A'yân-ı sabite…

10 person liked.
5 person did not like.
mete tek: Tebrikler efendim

9 person liked.
13 person did not like.
kuşçu03: Her insan bir figüran Rolünü oynar geçer zaman Usulüne göre yaşamıyorsa insan İnsana ne ifade eder zaman Zamanı iyi kollanmak lazım çünkü ömür sermayemiz kimse servetini göz göre göre yakmaz şair zamanı iyi kollanmış zaman onu hala içinde taşıyor saygılar

8 person liked.
15 person did not like.
sufist_05: üstadı rahmetle anıyorum.eyvallah

4 person liked.
10 person did not like.
erol61: şiirin tamamı neden görüntülenemiyor.buna bir çözüm yok mu?

13 person liked.
9 person did not like.
Arap Naci Kasapoğlu 7: ortalama her Türkiye'li insanın anlayacağı türden kolay bir şiir.. yine de Ahmet Hamdi Tanpınar'ı şiirin sevilmesinde katkısı olanlardan biridir diye düşünüyorum..

10 person liked.
8 person did not like.
love and life/İbrahim EROĞLU: Ötekileştirme; sadece ben ben diye yalnızlaşmaktır… .....

4 person liked.
9 person did not like.
NeRiss: FIRTINA Fırtına... Sonsuzluk...Esrarlı bitiş. Gece dağıtıyor meyvalarını, Yemyeşil bir ağaç sarsıyor geniş, Kollarında ufkun dört duvarını. Boğuşan devler var uzak bir yerde, Kanlı hiddetidir bu ses onların. Yarın bir gül açar boş bahçelerde, Belki son çığlığı boğulanların. Ne çıkar sonu bir neş'e ve hüznün Açılmış bir kapı ümit boşluğa... Ölüm şifasıdır her üzüntünün, Sükut defne dalı her yorgunluğa. Ahmet H. Tanpınar

2 person liked.
8 person did not like.
kanra545: Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında.. Bilmem! ben de kavuşurum Da.Acaba kaç yaşımda?

5 person liked.
8 person did not like.
Nadir Şener Hatunoğlu: Saygı ile.. 'Günün Şiiri' panosu, bizleri yine ulu bir çınarın gölgesinde topluyor; teşekkürler. Ahmet HAMDİ TANPINAR Türk Edebiyatı'na, eğitimine ve yönetimine üst düzey hizmetlerde bulunmuş bir öğretmenimizdir. Günümüz şiirine ulaşmada döşediği atlama taşları için, minnetle anıyoruz. Rahmet ola.. Bu arada, antoloji.com/da kayıtlı ' Mutluluk ' başlıklı şiirimin girişiyle kendisine eşlik etmek istiyorum: ' Alnımda şavkıyor ' Dağların doruğunu öpen güneş. ' Pırıl pırıl her yanım. ' Yüzüme gülen çocukların, ' Keyfini ütülüyorum. ..................... ..................... *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

1 person liked.
4 person did not like.
Melek Kara 2: zamanın parçalanamaz akışı kozmik hatlarla keşismeye zorunlu ise bu mavi bir ışık olabilir............... tanpınar bunu nereden bilmiş e bilmiş bilmesine de şiire nasıl doldurmuş vayyy anasını

1 person liked.
4 person did not like.
Melahat Demir: Cemalin görünce gözüm kamaştı Sandım ki doğuyor gökten ay oğlan Bu koca yüreğim nice kâm aştı Sağa sola çarptım şoktan ay oğlan M.TEMUR Galiba böyle bir ruh halinden bahsediyor.:)

1 person liked.
4 person did not like.
uzağım: neresinde olduğumu bilemedim zamanın içini dışına yayayım böyle bir hayatın... yılımı dörde,günümü üçe böle böle binbir eziyetle,varmışım dibine akşamın... ey yar koma beni geceye!.. :))))) diyesim geldi,dedim de!.. ne güzel şiir...karışan zamanların eşiğine oturup,iç geçiren bir şairin sesini duydum şiirde..

1 person liked.
4 person did not like.
Melahat Demir: Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında; Yekpare, geniş bir anın Parçalanmaz akışında. insanın (içe dalma) rüyâ hâlini tasvir ediyor.

3 person liked.
3 person did not like.
Mehmet Binboğa: Ahmet Hamdi Tanpınar mistik Doğu felsefesini abartmadan Avrupaî değerlerle örtüştürebilmiş ender muhafazakâr yazarlardandır.Cemil Meriç'le Tarık Buğra arasında, Necip Fazıl'a biraz uzak Peyami Safa'ya yakındır.Peyami Safa'ya yakınlığı düşünsel değil artistik manadadır.Cümle estetiğinde, artistik nesirde Yakup Kadri 'den aşağı kalmaz.Şairlik yönü de vardır; ama aman aman yürek soğutacak cinsten bir şiir değildir Tanpınar'ın şiiri.Gerçi 'Bursa'da Zaman' şiirinde usta bir ressam kadar üstün betimlemelerle tarihi bir hava yakalamışsa da Tanpınar şiirlerinde hep bir yaşanmamışlık, kurgulanmışlık,usta bir yazarın amatör hevesleri vardır. Onun esas büyüklüğü romancılığıdır.Modern Türk romancılığına Cevdet Kudret gibi kafa yormuş,hemen her romanında yeni bir tarz denemiş,yeni bir bakış açısı yakalamaya çalışmıştır.Cumhuriyet Dönemi Türk aydınının yaşadığı halkına yabancılaşma sorunsalını derinlemesine işlemiş,her romanını başka bir felsefi tartışmanın kapılarını aralamıştır.Elbette ki romancılığı başka bir yazının konusu,şu an bizi ilgilendiren şairliği olsa da,özel hayatına dair önemli bir anekdotu muhterem hocam Orhan Okay'dan dinlediğim gibi aktarıyorum. Efendim malum, Ahmet hamdi Tanpınar üstadımız bekar yaşadı, bekar öldü.Dönemin duayen denemecisi Nurullah Ataç, her yazarın,şairin özel hayatına kadar onlarla ilgilenir,onlara yol gösterir; hatta çoğunu da kendi elleriyle başgöz edermiş. Ahmet Hamdi'nin fırafanlı yıllarında bir gün onu yalnız yakalayıp mevzuyu açmış. '-Bak Ahmetçiğim,yalnızlık Allah'a mahsustur,yaşın geldi geçiyor; benim,Amerika'da iki tane kız yeğenim var; yüksek tahsillerini bitirdiler, yarın bir gün İstanbul'a gelecekler.Gel, bizim evde bir davet vereyim,seni onlarla tanıştırayım hangisini beğenirsen seni onunla evlendireyim.'der. Üstad, Nurullah Ataç'ın ısrarlarından kurtulamayacağını anlayınca mecburen, kerhen de olsa 'evet' der.O gün gelir, davet verilir,kızlar hakikaten de hocanın anlattığı kadar güzel, alımlı ve kültürlüdürler.Gecenin sonunda Ataç'la Ahmet Hamdi başbaşa kalır,Ataç: -Ne dersin üstad kızların hangisini beğendin? deyince,Tanpınar: '-Vallahi mirim ikisi de çok hanım,çok güzel,çok cici,çok kültürlü kızlar; ama ah nasıl desem,benim aradığım minnacık bir orospuluk,o da onlarda yok.' der.

4 person liked.
6 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 52 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mustafa Küçüktepe
Murat Uz
Hadi Helili
Adnan Çatalbaş
Ali Kaydak
Feyzullah Kara
Tarık Özyıldırım
Süleyman Muamma
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Yağmur Bulutları (Melih Baki)
www.cicekci.com

 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
3  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
4  Bence Şimdi Sen de Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
7  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
8  Kaldırımlar 1  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Ben Senden Önce Ölmek İsterim...  (Nazım Hikmet Ran)
10  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
BİRazdan bir ADAM (Evliya Çelik)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Ne İçindeyim Zamanın Şiiri - Ahmet Hamdi Tanpınar

Antoloji.com
08.07.2015 07:21:30  #.239#
[96966]
  » Şiir  » Kitap  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim     » Çiçek Siparişi  
[Hata Bildir]

#96966 ##24