Antoloji.com

Milli Birlik ve Beraberlik Şiiri - Ahmet Mustafa Kulaber

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ahmet Mustafa Kulaber Ahmet Mustafa Kulaber Popülerlik=4/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAhmet Mustafa Kulaber ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Milli Birlik ve Beraberlik

Millet, toplumun en gelişmiş şeklidir.
Devlet milletin oluşturduğu bir yönetim şeklidir yani devleti birlik ve beraberlik içinde bulunan toplumların oluşturduğu kurallı, yasalı, bir örgüt biçimidir. Modern devlet biçiminde sınıf ayrımı olmaz tüm vatandaşlar yasalar karşısında eşit işlem görür. Devlet milletsiz, millet devletsiz olamaz milletin oluşmasında ortak düşünce ulusal birlik(Yani milli birlik) çıkar birliği(menfaat) ülkü birliklerinin yanı sıra demokrasi halkın egemenliği özgürlük bağımsızlık, eşit haklar(hakkaniyet) , vicdan birliği, yurt ve yurttaş sevgisi yatar. Öteden beri bildiğimiz,ırk,dil,din,tarih,kültür,akrabalık ilişkileri ve insan severlik ön planda gelir.
Ancak bu sayılan kavramlar tek başına milleti oluşturamaz İsviçre’de üç dil konuşulur ama İsviçre milleti vardır. İslam Dünyasında aynı dil, aynı ırk ve aynı din var olduğu halde ayrı ayrı millet ve devlet kavramı içinde olan toplumlar vardır. Öyleyse devlet ve millet kavramı toplumun sosyolojik yapısı ayrı ayrı olabilir.

Her atılımın sürekliliği elbetteki birlik ve beraberliklerle sağlanır ve hedefe varılır. Çok ses, çok düşünce elbette demokratik ve özgürlükçü toplumlarda olacaktır. Bunun bilincindeyiz. Ancak yasalarla belirlenmiş bir çerçeve içinde bir noktada toplanmalıdır. Ulusal bütünlük, yurtseverlik duygusu ve düşünceler ulusal birliği oluşturulmalıdır ki güçlü, çağdaş bir toplum düzeyine gelelim.Başka ufuklarda değil, ufkumuzun şafağında sabahı etmeliyiz. Önce iyi bir insan sonra iyi bir yurttaş olmaya götürür. Kendi benliğimizden hareketle ulusça çizilen çerçeve içindeki cumhuriyetimizin temel harcında vardır. Ülkenin sanatını, kültürünü, edebiyatını yaşatmaya çalışmak gerekmektedir.
Ulusumuzun ve ülkemizin sonsuz varlığını başka maceralara saptırmadan
geleceğimizin teminatı
olarak görmek, bölünmez
bütünlüğümüzü Atatürk’ün belirlediği
ulusalcılık anlayışını, devrim ve ilkelerini
özümlemiş kadro ile ülkemiz esenliğe gidecektir. Türk ulusunun eğitim, kültür,
sanat, edebiyat ve gerektiği alanlarda
toplumumuzun aydınlanması ve kalkınması için yıllarını hizmetle geçirmiş, eğitimci, hukukçu, ekonomist, sağlıkçı ve başka meslek dalları ile toplumumuzun tanıdığı değerli yazar ve şairlerimizle bize düşen görevlerimizi bize anayasanın ve yasalarımızın tanıdığı hak ve özgürlükler içinde halkımızın beklentilerini karşılamaya çalışmak gerekmektedir. Bu arada genç yetenekleri bulacağız onlara da sanatsal, kültür ve edebiyat alanlarında yardımlarımızı esirgemeyeceğiz.

Birlik güçtür, ilkesinden yola çıkarak birikimlerimizi yüce ulusumuzla paylaşmak, onlara gücümüzün elverdiğince doğruyu, güzeli, iyiyi göstermek başlıca hedefimiz olmalıdır. Bizler ve bizden sonrakiler asla günlük kişisel çıkarlar için çalışmaya girmemelidir. Hiç bir zaman taraf olmamalıyız.Haklının hakkını vermeliyiz. Evrensel kalmanın yolu budur diyoruz. Ancak ülke sorunlarını da göz ardı etmeyeceğiz. Anayasamızın ve yasalarımızın tanıdığı hak ve özgürlüklerin ışığında ulus iradesinin üstünlüğünü, egemenliğin kayıtsız şartsız yüce ulusumuza ait olduğunu, bağımsızlık ve özgürlüğün, ulusumuzun birlik ve beraberliği ile esenliğini büyük bir özenle benimsemiş insanların özlemi içinde olduğumuzu unutmamak gerekir. Basın ahlak yasası taahhüdü içinde olan sevgili basınımızı bu konuda milli birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekmektedir
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Milli Birlik ve Beraberlik adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
4.8 10
(12 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirAhmet Mustafa Kulaber ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Milli Birlik ve Beraberlik Şiiri Hakkında;
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mustafa Ateş
Yavuz Balamur Kırk...
Nuri Şekerciler
Mikanoviç Yıldırım
Hüseyin Akgün
Ömer Boztepeli
Mehmet Ali Doğan
Mehmet Erköse
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Acıyor (Turgut Uyar)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar 1  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
8  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Günün Şiiri
Çile (Necip Fazıl Kısakürek)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Milli Birlik ve Beraberlik Şiiri - Ahmet Mustafa Kulaber

Antoloji.com
25.05.2016 00:23:59  #.234#
[1022782]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#1022782 ##39073