Antoloji.com

Mihriban Şiiri - Abdurrahim Karakoç

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Abdurrahim Karakoç Abdurrahim Karakoç Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAbdurrahim Karakoç ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Mihriban

Sarı saçlarına deli gönlümü
Bağlamıştın, çözülmüyor Mihriban
Ayrılıktan zor belleme ölümü
Görmeyince sezilmiyor Mihriban

Yar, deyince kalem elden düşüyor
Gözlerim görmüyor aklım şaşıyor
Lambada titreyen alev üşüyor
Aşk kağıda yazılmıyor Mihriban

Önce naz sonra söz ve sonra hile
Sevilen seveni düşürür dile
Seneler asırlar değişse bile
Eski töre bozulmuyor Mihriban

Tabiplerde ilaç yoktur yarama
Aşk değince ötesini arama
Her nesnenin bir bitimi var ama
Aşka hudut çizilmiyor Mihriban

Boşa bağlanmış bülbül gülüne
Kar koysan köz olur aşkın külüne
Şaştım kara bahtım tahammülüne
Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban

Tarife sığmıyor aşkın anlamı
Ancak çeken bilir bu derdi gamı
Bir kördüğüm baştan sona tamamı
Çözemedim çözülmüyor Mihriban
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Mihriban adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 

Bu şiirin hikayesi:

Üstadın gençliğinde âşık olduğu, gerçek ismini hiç kimseye söylemediği, ismi benimle mezara kadar gidecek dediği sevgilisi için yazmış olduğu şiir... C.G.
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
9.0 10
(224 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirAbdurrahim Karakoç ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Mihriban Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Ahmet Ferşat: Aşığı sarı saçlar gönülden bağlamıştır, aşık töre gereği yaklaşamamış, kendini boşa bağlı saymış, işin içinden aşk sarmalından ayrılamamış, olanı olduğu gibi muhteşem resmetmiş, aşk şiiri, gerçekten keskin ok ile hedefi tam tutturan muhteşem ifadeler, sözlerde çelişki yoktur, olan gerçekliklerin edebi söze dökülüşü vardır, ellerinden hürmetle öperim, Allah gani gani rahmet eylesin.

29 person liked.
4 person did not like.
Ufuk Şen 1: hüseyin demircan sen yarım Abdurrahim Karakoç bile edemezsin.

22 person liked.
10 person did not like.
 

Ece-cem  
Ufuk Bey çok cömert davranmışsınız. Tırnağı edebilir mi acaba? ..

 
Hümeyra Gün: Kutladım güne düşen şiiri.Hem şiir , hem türkü olarak yüreğimizde yeri olmuştur.Allah rahmet eylesin. Anısına saygımla.

14 person liked.
6 person did not like.
Ömer Gündoğan 4: Evet rahmetliğe sordular kim bu mihribam diye,oda dediki Anadoluda yaşayan her erkeğin gönlünde mutlaka gönlünde bir mihribanı vardır d3edi katılyorum bende ve toprağım mekanın cennet olsun şarkılarda türkülerde gezen bu güzel şiirinizi yürekten kutlarımç...10

16 person liked.
5 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: Boşa bağlanmış bülbül gülüne.. .......... bu kita ilk kita ile.. sari saclarini baglamistin deli gonlume ile celisiyor.. ilk kitada.. bilinenin aksine.. bir kimsenin sevdigine baglanmadigi.. bilakis.. masukun agsigi bagladigi.. ifade edilirken.. bu besinci kita da cark edilip.. gulun bullbulu baglamis oldugu fikrinden.. vazcayilip.. bosa baglanmis bulbul gulune.. denmesi.. sevme eylemin de.. bulbulun suclu hatali kabahatli.. oldugunun vurgulanmasi.. siirde bir istikrarsizlik.. havasi olusturuyor.. ornegin.. siz.. devrim yaratacak bir sav ile cikacak.. maktul kendini katile oldurtmustu.. diyecek.. para miktari o denli coktu ki bu servet hirsiza kendini caldirtmisti.. diye aciklama yapacak.. deniz oylesi tahrik edici ve kiskirtici idi ki genc kadini adeta icine miknatis gibi cekip bogulusuna vesile oldu.. deyip.. denizi itham ederken.. daha sonra fikir degistirip.. katilin adami oldurdugu.. hirsizin para caldigini.. kadinin intihar ettigini belirteceksiniz.. bu ister istemez.. okurun.. buyuk inanc husuu teslimiyetle.. baglandigi.. sadakatine ictenligine inandigi sairin.. anlatiminda abarti.. mubalaaga.. ve veya yalan ifade olup olamayacagi suphesini doguruyor ister istemez.. Kar koysan köz olur aşkın külüne  Şaştım kara bahtım tahammülüne Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban ..... ask atesi burada tasvir edilirken.. kar ile sonmedigi.. kullenecek yerde koz halini aldigi ifade ediliyor.. tuz kiminin sofrasinda kiminin yarasinda.. herkesin ask tanimi izdirap tanimi kisiden kisiye degiskenlik gosterir.. amenna.. ancak.. izdirap cekenin.. aslk kisi olmayip.. kara baht olmasi.. sair de oldugu denli.. okurda da saskinlik yaratiyor.. hos karabaht.. bu ask atesine tahammul gosteriyor.. bu isin sevindirici tarafi oluyor.. ama.. saskinim karabagrim tahammulune.. veya.. saskinim ben bu kalbin tahammulune.. dense hos olurmustu.. ardindan.. Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban.. deniyor.. az once.. kar ile ask yangini atesi sondurmuye calisan sairimiz.. izdirap cekmesin.. diye.. karabahti.. tasa calarak ezmeye calisiyor.. ancak karabaht ezilmiyor.. ne hikmetse.. yani bir baht ne yaparsan yap ezilemez.. denilip.. okur hakikatle yuzlestirilip.. kaza ve kadere teslimiyet gerektigi onemle vurgulaniyor.. ancak.. ben denedim.. bahti ezmeyii sizde deneyin.. demeyip.. ezilmiyor diye kestirip atmak.. hos degil.. ferhat ciksa.. ben dagi delik delik delmeyi denedim delinmiyor.. dese.. bugun biz.. olumsuz asklar sevdalar.. insana ne yaptirmaz diyebilirmiydik.. sair mucadelede teslimiyetci olmamali.. git mihribani zorla kacir bi sey yap yaaani.. bu bu disinda.. her dizesi feyz aldigim.. bu olumsuz.. dil.. kalem ustasina.. gani rahmet diler.. secki musebbip mutesekkirligimi ifade ederim..

6 person liked.
62 person did not like.
 

Ece-cem  
Ne demiş koca Yunus? .. İlim ilim bilmektir/İlim kendin bilmektir.

 
İsmi Lazım Değil: Mihriban olmak vardı.

98 person liked.
18 person did not like.
Yusuf Melikşah Alparslan Beyhan: Anlamadım... Anlayamıyorum. Bunu bir insan mı yazmış gerçekten? Abdurrahim Karakoç iyi bir şair ama.. Bu şiirin de ötesinde. Allah Rahmet Eylesin!

174 person liked.
31 person did not like.
Erkin Mersault: Yaşamıyla,yaşantısıyla,edebiyle,edebiyatıyla her yönüyle ustasın Karakoç

161 person liked.
44 person did not like.
Osman Nurani: ...Allah kendisine gani gani Rahmet eylesin ...erotizme müracaat etmeden de beşeri sevginin anlatımının mümkün olduğunu beyinlere kazıyan adam. ...kutlarım

158 person liked.
41 person did not like.
mehmet selim polat: Allah Rahmet etsin sevdiğim bir şairdi.

111 person liked.
41 person did not like.
Mustafa Kaltakkıran: En sevdiğim şiirlerindendir Karakoçun Mihriban ı şiiri karakoçla sevdik onun bir şiirine slayt yapıp okuyacağım sizce hngisini okuyayım tavsiyelerinizi bekliyorum şiir sevenler Karakoç u seven dostlar

79 person liked.
33 person did not like.
yasarakbas: Lamda da titreyen alevi üşüten aşk ,nasıl bir aşktır nasıl bir sevdadır Yarabbi...

85 person liked.
37 person did not like.
Veysel Şatıroğlu: türküsü çok tanınmıştır ama şiirini bilen azdır

65 person liked.
37 person did not like.
Fatma Biber: Mihriban’dan Karakoç’a Ağıt Sarı saçlarımı deli gönlünden Çözemeden çekip gittin Karakoç Ayrılığın üzerine ölümü Böyle nasıl ekip gittin Karakoç Kalemin elinden düşmüyor artık Aklın hedefinden şaşmıyor artık Okurun duyguyla pişmiyor artık Şiirlerin döküp gittin Karakoç Bitti nazım bitti sözüm yok hile Hasret kaldı gülün yine bülbüle Yaktın Mihriban’ı döndürdün küle Küllerine bakıp gittin Karakoç Tabiplerin çok aradı çareyi Bilemedi sarsın nasıl nereyi Çok mu sevdin o diyarı yöreyi Sevenleri yakıp gittin Karakoç Bülbül boşa bağlanmamış gülüne Gülün her gün koyuluyor yoluna Kara bahtı aldın aldın eline Taştan taşa çakıp gittin Karakoç Tariflere sığmaz aşkın anlamı Yalnız sen mi çektin efkârı gamı Meryalı’nın kördüğümdür tamamı Elimizden akıp gittin Karakoç 9.9.2012 Fatma Biber Rahmet olsun Üstadımıza.

82 person liked.
31 person did not like.
Fatima Humeyra Kavak: Mihriban Sarı saçlarına deli gönlümü Bağlamışlar, çözülmüyor Mihriban. Ayrılıktan zor belleme ölümü Görmeyince sezilmiyor Mihriban. Yâr deyince, kalem elden düşüyor Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor Lâmbamda titreyen alev üşüyor Aşk, kâğıda yazılmıyor Mihriban. Önce naz, sonra söz ve sonra hile... Sevilen, seveni düşürür dile Seneler, asırlar değişse bile Eski töre bozulmuyor Mihriban. Tabiplerde ilâç yoktur yarama Aşk deyince ötesini arama Her nesnenin bir bitimi var ama Aşka hudut çizilmiyor Mihriban. Boşa bağlanmamış bülbül, gülüne Kar koysan köz olur aşkın külüne... Şaştım kara bahtın tahammülüne Taşa çalsam ezilmiyor Mihriban. Tarife sığmıyor aşkın anlamı Ancak çeken bilir bu derdi, gamı Bir kördüğüm baştan sona tamamı... Çözemedim... Çözülmüyor Mihriban. Dosta Doğru Abdurrahim Karakoç Muhtesem bir siir, Muhtesem bir gönül sesi, bu güzel dizelerin sahibine mübarek günlerde yüce Allah'tan gani gani rahmet diliyorum... Huzurlu ramazanlar cümleten...

56 person liked.
26 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 17 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Hüseyin Sevim
Nurullah Demiral
Hikmet Taşbilek
Mehmet Kaledere
Kara Osman Nalbant
Fuat Arpa
Cansın Erol
Kemal Can Böyüközk...
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
**Minik Kuşum Cerrahpaşa'da ** (Kenan Mim Eryiğit)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
8  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Beni adaya götür Muazzez (Ayşenur Yazıcı)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Mihriban Şiiri - Abdurrahim Karakoç

Antoloji.com
23.1.2017 17:42:56  #4.33#
[1738212]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#1738212 ##17