Antoloji.com

Mehmet Gözükara: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Mehmet Gözükara Mehmet Gözükara   (Şairin üye profili) Şair Popülerlik=4/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Resimli Şiirler  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 
HAYATI (Mehmet GÖZÜKARA)
Mehmet Gözükara
02 Şubat 1962'de Elbistan'ın Eldelek köyünde doğdu. Babasının adı Muhittin, annesinin adı Güllü'dür. İlkokulu köyünde, ortaokulu Elbistan'da okudu; K. Maraş Teknik Lisesi'nden mezun oldu. 19.02.1982 yılında başlayan iş hayatı, Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nden 14.08.2015 tarihinde emekli oluncaya kadar sürmüştür. Evli ve iki çocuk babasıdır. Şair-yazar olarak şiirleri www.elbistaninsesi.com sitesinde okuyucularıyla buluşmaktadır.

“Elaziz aziz” - ismli şiirim TRT ses sanatcısı Salil Turhan –Uşşak Makamında ve “Harput dedikleri taştan kale”isimli şiir ise TRT ses sanatcısı Mehmet Üçer tarafında -Karcığar makamında- bestelenmiş olup Salih Turhan Hoca’nın hazırlamış olduğu “Harput-Elazığ ve Kültürüne Dair Bestelenen Yeni Türküler Kitap/ CD-2015 de yayımlanmıştır.

Yazı ve şiirleri Sızıntı, Kardeş Kalemler, Kırk Başak, Aşkın (e) Hali, Alkış, Güneysu, Berceste, Kurgan, Vakt-i Sükût, Bir Nokta, Vesselam, Şardağı, Hece Taşları, Mevsimler,Yosun ve Yaprak dergilerinde yayımlandı. Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir.

Katıldığı şiir yarışmalarında çeşitli ödüller almıştır:
1. 2003 yılında Necip Fazıl Kültür Vakfı'nın “Kutlu Doğum Haftası” münasebetiyle açmış olduğu şiir yarışmasında “Mukaddime” isimli şiiriylle birincilik;
2. 2005 yılında Afşin'de yapılan bir şiir yarışmasında “Müslüman bir çocuğum” isimli şiiriyle birincilik;
3. 2006 yılında Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü'nün açmış olduğu “Elbistan” konulu şiir yarışmasında “Destan Elbistan” isimli şiiriyle ikincilik;
4. 2010'da Afşin belediyesinin ülke genelinde yapmış olduğu “Eshab-ı Kehf” konulu şiir yarışmasında “Yedi uyur-Yedi nur” şiiri ile üçüncülük.
2012 de KSÜ.Kahramanmaraş ve Yöresi Kültür Değerlerini Araştırma ve Uygulama Merkezibaşkanlığı tarafından, Âşıklar Şölenine Yaptıkları Katkılardan” dolayı teşekkür plaketi verildi.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nce “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılarının Tespiti ve Kayıt İşlemleri Yönergesi” kapsamında yapılan değerlendirmede
Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezinde Kayıtlı bulunan El Sanatları Ustaları, Mahalli Sanatçılar, Aşıklar-Halk Ozanları Listesi Arşiv Yer No: YB2011.0211, Mahlası: GÖZÜKARA, “Kalem Halk Şairi” olarak tescil edilerek kimlik verildi.
"Avrasya Yazarlar Birliği" üyesidir.
 
ESERLERİ
yayımlanmış eserleri: 1) Söz Alev Aldı, Elbistan Yayınları, 2002, 2) Söz Beledim Beşiğe, (Göçer Ofset) 2003, 3) Boyun Büktüm Güle Doğru, Bassaray Matbası, İzmir, 2007, 4) Namluya Şiir Sürdüler Atışma, Bir Grup Şairle Müşterek, Göçer Ofset, Elbistan, 2008, 5) Seyr-ü Sefer, Berikan Yayınları, Ankara 2010, 6) Elbistan Ağıtları Özgü Yayınları İstanbul 2011 (Ömer Hakan Özalp ile müşterek) 7) Söz Kuşandı Şairler Kılıçtan Keskin Atışmalar, Bir Grup Şairle Müşterek, Özgü Yayınları İstanbul 2012, 8) Çark-ı Devran Özgü Yayınları İstanbul 2013, 9) Söz Açarı, (Atışma-Şiir Tayyib Atmaca'yla müşterek) Berikan Yayınları, Ankara 2014


yayına hazır eserleri: 1) Gözükaralı Atışmalar, 2) Kurşun Kalem Harmanı (Nesir)
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Güven Akça
Ozan Bindebir
Serap Şahin 2
Zühtü Bakır
İbrahim Ödemişlioğ...
Melikşah Kıroğlu
Mustafa Benkli
Ömer Faruk Yılmaz ...
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Mehmet Gözükara: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Antoloji.com
20.2.2017 23:30:20  #4.33#
[33010]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]