Antoloji.com

Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz? Şiiri - Şükrü Erbaş

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Şükrü Erbaş Şükrü Erbaş Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirŞükrü Erbaş ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz?

Çünkü onlar ağırkanlı adamlardır
Değişen bir dünyaya karşı
Kerpiç duvarlar gibi katı
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Günaydın, Yağmur, Müzik

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz? adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.7 10
(139 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Şükrü Erbaş (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Şükrü Erbaş şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Şükrü Erbaş şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirŞükrü Erbaş ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz? Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Çağlayan Çakmak: Köylüleri niçin öldürmeliyiz? Çünkü onlar yanlış partilere oy verirler Kendilerinden olanlarla alay edip Tuhaf bir şekilde başkalarına inanırlar. Devlet, tapu dairesi, banka borcu ve hastanedir. Devletten korkar ve en çok ona hile yaparlar. Yiğittirler askerde subay dövecek kadar Ama bir memur karşısında -bu da tuhaftır- Ezim ezim ezilirler. Şükrü Erbaş

7 person liked.
8 person did not like.
jetudy: ismet özelin şiiri bu şiir siz neyin kafasındasınız

19 person liked.
29 person did not like.
Yusuf Kamaş: 'ÖLDÜRMELİYİZ' sözcüğünü mecazi anlamıyla,cehaletin ortadan kaldırılması,farkında olmadan insanın, insan olmadan uzaklaşmasının önlenmesi olarak algıladım ben .

37 person liked.
8 person did not like.
jetudy: ismet özel güzel yazış

10 person liked.
17 person did not like.
Çiğdem Demircan 1: güzel güzelde olan buysa oldurulacak olan yetişkin eğitimi verecek olan gene onlardan biri olmadıkça biçare çırpınıştır anladığım kadarıyla.hey heyy,aydın geçinen baylar ve bayanlar bu iş size düşer.

7 person liked.
11 person did not like.
Serhat Debboğlu 1: Sevgili ve Sayın Şükrü Erbaş Bir köye düştüm dediğin bir bir doğru.eksikleri var bu da doğru.Ha Bir bardak soğuk su verdin su verdin şu yangın zamanımda ha tercümanım oldun şu lal anımda.Yüreğine sağlık...

17 person liked.
7 person did not like.
Gülay Çelik 3: yazmak şair olmaya yetmez tek pencereli kafesten uçup hayatı yazmaktan çok okumak gerekir yinede tek pencereli hoş karşılayacak kadar köylüyüm

5 person liked.
7 person did not like.
Osman Nurani: ...Hikmet bey katılaşmış kalplere ne anlatsanız boş.

5 person liked.
6 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: BU VATAN İÇİN BİZ NELER YAPMADIK Kİ!... MEKTUPLA ÖĞRETMEN YETİŞTİRME: 1974–1975 öğretim yılında üniversiteye girişte yaşanan yığılmaları engellemek için “MEKTUPLA YÜKSEK ÖĞRETİM MERKEZİ” kurulmuştur. İlk yılında bu kuruma ayrılan 60.500 kontenjandan 45.000 civarında öğrenci öğretmenlik programına alınmıştır. Bu programda daha çok yaz aylarında kısa süreli (5 haftalık) derslerle 3 yılda öğretmen yetiştirilmiştir. HIZLANDIRILMIŞ PROGRAMLA ÖĞRETMEN YETİŞTİRME: 1975–1976 yıllarında yükseköğretim kurumlarındaki ideolojik ayrışmalardan kaynaklanan şiddetli çatışmalar nedeniyle öğrenimlerine devam edemeyen öğrenciler, 1977-1979 yıllarında “HIZLANDIRILMIŞ PROGRAMLARLA” eğitim görmüşlerdir. O dönemin mevcut koşullarında 3-4 yılda yetiştirilen öğretmenler 3 AY gibi kısa sürede herhangi bir uygulama yaptırılmaksızın yetiştirilmiştir. Bu yöntemle öğretmen vasfı kazanması mümkün olmayan otuz bin (30.000)’in üzerinde kişi öğretmenlik diplomasına sahip olmuştur. Ancak bunlardan yaklaşık beş bin (5.000) kadarının diploması 12 Eylül 1980’den sonra Milli Eğitim Bakanlığınca iptal edilmiştir. Hikmet Çiftçi “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

2 person liked.
4 person did not like.
Utanmaz Düşmanı Işık: sozu ozu olanadir ki çok daha iyi yarasir yakisir... cehalet batakliktir cahil ile dus olma hep-yek/e doner duses/in ozunu resm etsin seyrinde soz sozunu et kivirsin yanar doner sozunu etmis ozdur sair ettigi sozler bosa degil bos tenekeler uzaktan tav olduklari için sesine davulun tenekesiz kalip etmezler dunden verilmis eline tokmak vursun harmanini savursun diye beyler ah su'koyluler''koyluler'uyansa varya adi sani ile toz olur egemenler bosuna uretmediler ki severlerini nedeni belli durup bahane uretsinler

1 person liked.
4 person did not like.
Osman Nurani: ...ARAP ve Xalide Efendiyeva okudum. ve okuduğumu alıntılıyorum buyurunuz birde siz okuyunuz. Lenin(le ilgisi var mıymış yok muymuş; Sosyalizmin nihai safhasında, bütün üretim araçları mülkiyeti toplumun olacak ve herkes çalışması karşılığında üretilen ürünlerden pay alabilecektir. Bu safha, mutlak komünizm olarak adlandırılmaktadır. Kaynak: http://sosyalizm.nedir.com/#ixzz2J7bUTkxD Sosyalizm asıl nihai şeklini Karl Marx’ın bilimsel sosyalizmi ile almıştır. Bilimsel sosyalizm, marksizm olarak da ifade edilmektedir. (Bkz. Marxizm) Kaynak: http://sosyalizm.nedir.com/#ixzz2J7bGcPkm

0 person liked.
1 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Sosyalizm Leninin Marksın ideyası değildi Osman bey...Tıpkı felsefenin filozoflara ait olmadığı gibi.. Bu ideyanın nerden geldiğini ben demeyeceğim siz bence daha iyi bilirsiniz... Yalnız bunu diyebiirim, sosyalizmi yaşayan bilir...

0 person liked.
1 person did not like.
Osman Nurani: Xalide Efendiyeva Azerbaycan Bayan, 26.01.2013 21:41 Sosyalim döneminde büyük bir ziyalı ordusu vardı köylerimizdeki okullarda eğitim almış köylülerden... En iyi doktorlar, öğretmenler, mühendisler. şairler, yazarlar köylülerden çıkmış...Bu anlamda sosyalizm köylüleri kurtarmanın en iyi yolu... …madem öyle de Lenin’in heykelini ben mi yıktım. Arap Arap 26.01.2013 22:01 köy enstitülerinin yaşamasına müsade edilseydi bugün ülkenin bilinen sorunları da olmayacaktı.. …nerdeymiş öyle YOĞURDUN BOLLUĞU. Biz de sürünelim ve ağaralım. Hiçbir Rejim, Ülke hatta hatta en müreffeh Ülke dahi sorunsuz değildir. Varsa öyle sihirli bir değnek açıl susam açıl türlü kokular saçıl diyelim.

0 person liked.
1 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: “ İlm kesbiyle pâye-i rif'at Ârzû-yı muhâl imiş ancak Aşk imiş her ne var âlemde İlm bir kıyl u kâl imiş ancak' ……………………FUZULİ… kesb: kazanmak pâye: rütbe rif'at: yükseklik muhâl: hayali bile mümkün olmayan. kıyl u kây: dedikodu *** Ya ilminiz olsun, ya ârif olun… İlminizle bilginizi, irfanınızla “sevgi”nizi dillendirin. Gerçek ilim, konuşularak, tartışılarak ortaya çıkartılır. Boş laflarla ne “ilim” ne “aşk / sevgi” gerçek değerini bulur. Hikmet ÇİFTÇİ “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

0 person liked.
2 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: YABAN… Yakup Kadri Karaosmanoğlu… “1942'de bir partinin Roman Armağanı'nda ikinciliği kazanmış olan “Yaban”, Karaosmanoğlu'nun en başarılı romanı sayılır. Anadolu köylüsünün gerçeklerini dile getirdiği ve Türk aydını ile köylüsü arasındaki uçurumu gözler önüne serdiği için övülmüştür. Ancak bazı eleştirmenler de Karaosmanoğlu'nu, köylüye tepeden bakmak ve onu hor görmekle suçlamışlardır. Yeni ulusu yaratmak görevi de vatanı kurtaracak olan aydınlara düşmektedir. Yaban hem Anadolu'yu ve köylüyü konu edinen ilk önemli roman olmasıyla hem de çirkin bir gerçekliği şiirsel bir üslupla dile getirmedeki başarısıyla Türk roman tarihinde saygın bir yere sahiptir.” –Alıntı- KÖYLÜLÜK ve AYDINLAR… Yıllarca dile getirilen ve işlenen, kimileri tarafından destek bulan, haklı görülen; kimileri tarafından farklı karşılanan ve değer görmeyen bir tartışma… Milletin efendisine biçilen kaftan… Anadolu Türk’ü yüzyıllardır bu ülke için can veren asker oldu. Karşılığında Anadolu naçar bırakıldı. Okuldan, eğitimden, teknikten, ilimden, irfandan uzak bırakıldı. Ürettikleri de “vergi” diye elinden fazlasıyla alındı. Genel anlamıyla sadece sağıldı... Neden Anadolu cahil, geri, köylü(!)? Neden Anadolu insanı pis kokan, yere tüküren, kaba- saba? Anadolu insanının şehirlisi de, kasabalısı da, köylüsü de “köylü”dür… Bab-ı Ali ve şehzade şehirleri belki daha varlıklı, daha bakımlı, daha modern… Cumhuriyetin ilk yıllarında da değişen bir şey maalesef olmadı. Belki bir on yıl… Ta ki 1950’lere kadar… Şartlar denilecekse, Türkiye’nin istisnaları olmamalıydı. Vatan topyekun kalkındırılmalı, sahiplenilmeliydi… Yoksulluk köylünün kaderi olamaz, olmamalı… *** İLKÖĞRETMEN OKULLARI *** ÖĞRETMEN OKULLARI *** YÜKSEK ÖĞRETMEN OKULLARI Bu okullar da gerçek anlamda eğitimci, öğretmen yetiştiren okullardı. Bu okulları kimler, neden kapattılar, kaldırdılar. Bu okulların en bariz özelliği, özellikle yoksul köy çocuklarına okuma ve meslek sahibi olma imkânı sunmaları için yaratılmış bir fırsattı. Yüzde seksen (% 80 ) köy okullarından mezunlar bu okullarından, geriye kalan şehirlerden alınırdı. Öğretmen okullarının çoğu var olan ve zaman içinde değişen şartlara daha uygun hale getirilen eski KÖY ENSTİTÜLERİ’nin binalarında onların devamı niteliğinde tesis edilen eğitim kurumlarıydı. Hani nerdeler? Kimler, neden kaldırdılar? Bir de bunları araştırsanız olmaz mı? 21 GÜNDE CİVCİV ÇIKMAZKEN ÖĞRETMEN YETİŞTİREN BİR ANLAYIŞIN KADÜK DÜŞÜNCESİYLE HAREKET ETMENİN HİÇBİR ANLAMI YOK… Geçmişi bilmeden geleceğe yol alınmaz... Hikmet Çiftçi “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ” NOT: Yazım hatalarına tahammülüm olmadığından yorumumu değiştirmek ve yenilemek zorunda kalıyorum. Affınızı diliyorum.

0 person liked.
2 person did not like.
Utanmaz Düşmanı Işık: ...birbirimizi yitirdik diyen cemàl sureyya/yi anlayabilseydik siirden çok daha iyi anlayip ederdik deyin

1 person liked.
1 person did not like.
Utanmaz Düşmanı Işık: gerçekleri seslendirmek koyluleri yermek degil koylulugu horlamak degil emek ister demis emek aksi cehaletin batakligindaki sehirliler çok fazla farkli degil soylemek gerek soylemek;yeri gelmisken yasasin sosyalizm demek

1 person liked.
2 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: Köylü, köyde yaşayandır. Köylülük, köyde yaşayanlara verilen isimdir. Köylülük, cehalet demek değildir. Şehirli, şehirde yaşayandır. Şehirlilik, aydın olmak değildir. Her ikisi de insanın yaşama alanlarından küçük veya büyük kesitler, coğrafi bölümlerdir. Yer büyüdükçe aydınlık artmaz. Yer küçüldükçe karanlık çökmez. * “TAŞ YERİNDE AĞIRDIR” diyeceğim de… … Gerçek olan şu ki: Ne KÖYLÜLÜK, ne ŞEHİRLİLİK bir fazlalık veya eksikliktir. Önemli olan “İNSAN”dır, İNSANLIK’tır. En güzeli; İnsan olmak, insana değer vermek. İnsan olmak, insanı sevmektir. Eksiklikleri, yoklukları insanca paylaşmak en güzeli. Yoksulu hor görmek, cahili aşağılamak yerine; yoksulu “varlıklı” yapmak, cahili “bilgili” yapmaktır. Varsa, şairin KİNAYE’si de, TEVRİYE’si de işte bu yönde… Yoksa hangi köylüyü, kim neden öldürecek? Geçmişin yanlışlarını öldürmekle kapatabilir miyiz? Yıllarca Anadolu’yu “İNEK GİBİ SAĞAN”ların vebalini köylü neden çeksin ki?.. Hikmet Çiftçi “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

2 person liked.
3 person did not like.
Ali Uzun 4: Sen o karaladığın köylüye kurban olasın o köylüler olmazsa Senin gibiler acından ölür Bu ne terbiyesizlik Sende şair olarak geçiniyorsun yazıklar olsun

2 person liked.
10 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Okulumuzda iki tane Rus öğretmen var. Diyorlar ki: 'Rusya'da sosyalizm zamanında, her öğrenci liseyi bitirene kadar bütün Rus klasiklerini ve dünya klasiklerinin belli başlıcalarını okumadan mezun olamazlardı.' Ferhat Keremgil Sosyalizm döneminin lise mezunuyla universite mezunu arasındaki bilgi ve kültür farkı çok az Ferhat kardeşim...ister köy ister şehir insanı olsun farketmiyor, o dönemde okumayan kimse kalmamıştı... Sosyalim döneminde büyük bir ziyalı ordusu vardı köylerimizdeki okullarda eğitim almış köylülerden... En iyi doktorlar, öğretmenler, mühendisler. şairler, yazarlar köylülerden çıkmış...Bu anlamda sosyalizm köylüleri kurtarmanın en iyi yolu...

1 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 100 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Yahya Gökdemir
Ozan Deniz Sarıtop
Ayhan Bilen
Nevin Büyükkaya
Tunay Canbazoğlu
Gökhan Yaşar
Celalettin Ersak
Sadık Doğan
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Sen Sen Yağıyordu Yağmur (Ahmet Daş)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Anılar öptü dudaklarımı (Pelin Onay)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Köylüleri Niçin Öldürmeliyiz? Şiiri - Şükrü Erbaş

Antoloji.com
25.2.2017 16:35:48  #4.33#
[28409]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#28409 ##1480