Antoloji.com

İstanbul Şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ümit Yaşar Oğuzcan Ümit Yaşar Oğuzcan Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirÜmit Yaşar Oğuzcan ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İstanbul

Evin içinde bir oda, odada İstanbul
Odanın içinde bir ayna, aynada İstanbul
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: İstanbul, Kadın, Çocuk, Şehir

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. İstanbul adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.1 10
(559 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Ümit Yaşar Oğuzcan (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Ümit Yaşar Oğuzcan şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Ümit Yaşar Oğuzcan şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirÜmit Yaşar Oğuzcan ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İstanbul Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Mehmet Kelebek 1: http://www.stilnakliyat.com

1 person liked.
1 person did not like.
sekizinci renk: özet bakış açısının cebe girmiş sıcaklığı ve detaylarda saklı istanbul..

1 person liked.
0 person did not like.
sinyali: Ümit Yaşar , akademik çevrelerce analizine fazlaca yer verilmeyen bir şairimiz.Hakkında konuşanların ise genelde dudak büküp , burun kıvırır bir havada oldukları da bilinen bir gerçek Oysa, Ümit Yaşar eğer bir şiir piyasası dışında gerçekten bir şiir çevresinden sözedilecekse işte o kesime hitabedebilmiş bir şairimiz bana kalırsa.. 50 li ve sonrasında 60 lı yıllar özellikle şiir ve müzikte resmi ve merkezi dayatmalara karşı çizgiyi zorlayan ve merkezkaç savrulmasının yaşanmaya başladığı yıllar..Usul usul yerleşen modern zamanlar yaşamlarında oluşan hislenmelere sosyolojik karşılıklar oluşmaya başladı bu yıllarda..kırsal dan göçle hızla kentlerin çevresinde oluşan gecekonduların şehrin merkezindeki bulvarlara karşı iç çekmelerinin gizli isyanlarının sinemaya müziğe ve şiire hızla yansıdığı yıllar.. sadri alışık sinemada , orhan gencebay müzikte ve ümit yaşar şiirde bu kavis noktasının sembol isimleri olarak gözükür gözüme.. Ümit dolu sevecen ironileri vardır ümit yaşarın...halka ve özellikle gençlik duygularına aşklarına isyanlarına ince ortak paydalar çizer...Şiirlerinde kelimelerle oynayarak yaptıüı şaşırtmacalarını ve anlık olanı nefes nefes yaşanıyor gibi aktarıyor olmasının sıcaklığını hep sevdim ümit yaşarın.. Kıbrıs barış harekatında sembol haline gelen meşhur şarkısının sözlerini kimbilir hangi duygularla yazmıştı...ama o şiirin içindeki gönderme savaş yıllarında bambaşka göz kırpmalar yapmıştı..bu da şiirin yazıldıktan sonra okur kitlesinin malı olduğuna güzel bir örnek olsa gerek.. Rüştü Şardağın rast bestesi olan ümit yaşar güftesini, kendisine rahmet dileklerimle arz ediyorum sizlere saygılarımla.. bu kadar yürekten çağırma beni bir gece ansızın gelebilirim beni bekliyorsan, uyumamışsan sevinçten kapında ölebilirim belki de hayata yeni başlarım içimde küllenen kor alevlenir bakarsın hiç gitmem kölen olurum belki de seversin beni kimbilir

2 person liked.
0 person did not like.
düşlerce: saygıyla anıyoruz namık cem

1 person liked.
0 person did not like.
Nadir Şener Hatunoğlu: Saygı ile.. Ülkemizin popüler şairlerinden Ümit YAŞAR OĞUZCAN'ı aramızda görmek, büyük mutluluk. Özgeçmişi, edebiyet tarihçilerinin işi; ben yalnız anı kırıntılarıyla paylaşıma katılabilirim. 1960'lı yıllarda, Mersin Öğretrmen Lisesi'nde matematik öğretmeniydim. Yandan çarklı şiire de başladığım yıllar. Şairimizin babasını Mersin'de görmüştüm. O yllarda teyzesinin oğlu Turhan OĞUZBAŞ da güfte tadında şiirler yazıyordu. bestecimiz Avni ANIL birçoğunu bestelemiştir. Şair dostlarımdan özür dileyerek, ' Teşbihte hata olmaz.' meseline sığınacağım. Şiir, mancınık gibidir; her kilidi rahat açar. Kahramanlık, ağıt, hüzün, aşk... Biçem konusunda kimsenin kimseyi yere çalmaya hakkı olamaz diye düşünüyorum. İstanbul gazetelerinden birinin pazar ekinde, Ümit Yaşar OĞUZCAN'ın seçip yayımladığı ve ilk 'telif' ücretini alğım şiir, antoloji.com/da kayıtlıdır: GÜNAYDIN 'Günaydın tepeyi öpen güneş, 'Denizi çimdikleyen martı, 'Yüklü bulutların 'Lohusa yatağı vadiler, Resam paleti kelebek, 'Gül dalındaki bülbül 'Ve günaydın ey gönül! 'Yırtılmadan sessizliği sabahın, 'Hakkını verin baharın. (Mersin:1967) *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi-bilim uzmanı*

1 person liked.
0 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Şiir olarak anlamlı.Ancak şiirin ölçüleri çok farklı.Sade bir dil serbest yazılan bir şiir.Türkü olur şakı olabilir.İstanbul ,şiiriyle yazar çok şehre değinmiş gibi. Nasıl mı?Türkiyenin her ili bir İSTANBUL.İnsanlarımızın ortak Şehri.Herkes gider görür.Evine döner.evinde aynasında yaşar.Dünyaya kapıları açık Şehir.Yerli yabancıdemez bağrına basar anlamında..Güzel şiir Saygılarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
Muzaffer Akın 1: Kıymetli reji, aramızda bir husumet mi var? yorumsuz yorumumu mu göçürdünüz? Hele bi answer tarafıma.

0 person liked.
0 person did not like.
Orhan Balkarlı: Kendi ağzından şairliğini şöyle anlatır Ümit Yaşar 'Tüm şairlik yaşamım dört ayrı bölümde toplanabilir: Önce duygusal şiirler ya da halk deyimiyle 'aşk şiirleri' gelir. Ama bence duygusal şiirler yalnız aşkı işlemez. Ele alınan konular arasında varlık, yokluk, ayrılık, özlem ve ölüm gibi insan yaşamında yeri olan türlü yanlarım var. Sonra, eski deyimle 'hiciv; halk edebiyatı diliyle 'taşlama', bugünkü sözcükle 'yergi' şiirlerim gelir. Felsefi yönü ağır basan ve bence 'sözle yoğunluk’ sanatının en zor türü alan rubailere de gönül verdim. Bir de eskilerin 'mensur şiir' dedikleri düzyazı biçimindeki şiirlerim var. Örneğin sahibini arayan mektuplar öyledir.’’ Bendeniz tarzı garipçilere benzer, ağzı romantik, bazı şiirlerinde hatta haifif arabeske kaçan çeşnisi ile kendine özgü bir şairdir, Ümit Yaşar diye düşünürüm.Yeteneklerini şiire iyi yansıtmasına rağmen seçici davranıp eleyememiş bu nedenle yazdığı bir çok güzel şiirin yanında kötü şiirlerde yazıp yayınlamıştır. Hayatlarında aşkın sillesini yiyen daha henüz ayağı yere basmayan gençler onun şiirlerinde kendini bulur, sızlayan kalplerini onunla avuturdu bir dönem.Sade dili ve güzel anlatımı ile onu öven Baki Süha Edipoğlu onu bir bakıma şehirde yaşayan bir halk şairi diye nitelendirir. İstanbul romantizmi Ümit Yaşar şiirlerinde zirveye çıkmıştır.Bir de şu şiiri var ki mesela; ÜSTÜME VARMA İSTANBUL Sana geldim, içim ümitlerle dolu Beni sarhoş etme İstanbul, ne olur Bir gün bende eririm caddelerinde Çürür kemiklerim adım unutulur Yine sen kalırsın dipdiri, sımsıcak Göğün, bulutların, denizlerin kalır Oynama İstanbul, benimle oynama Bir gün öldürür beni bu dert, bu kahır Ezilmiş ellerim arasında başım Bu yeryüzünde başka çarem kalmamış İşte gelip kapılarına dayanmışım Karşında yıkılmış bir duvar gibiyim Beni sarhoş etme başım dönüyor, Üstüme varma İstanbul, kederliyim. Yarın ölüm yıldönümü ruhu şad olsun.

0 person liked.
0 person did not like.
Canan Demirel 1: İstanbul sana aşığım Bu şiirede aşığım... Ustayı saygıyla anıyorum

0 person liked.
0 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: herkesin sevgilisi.. her gece birinin koynunda.. ne güzelsin istanbul viziten kaç para.. @..

0 person liked.
0 person did not like.
Perihan Pehlivan: Bir başka alem velhasılı İstanbul. kutlarım günün şiirini

0 person liked.
0 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Nereye baksam seni görüyorum sevgili. Şiir gibi şiir. Allah rahmet eylesin.

0 person liked.
0 person did not like.
ulviziya: Evet aşk dediğin CİNNET geçirmek gibi ; olayları , çevreyi hasılı her şeyi birbirine karıştırır insan...Her bir yüzde aynı yüzü görür, her bir şehirde aynı şehri görür , gösterir...Çoğunlukla sevgili ona yüzvermez , ama o aynı delilikte berdevamdır... ŞİİR VASAT... Teröriste ... Yak her yeri ; delirmişcesine , bombala , vur , kır ... Kuduz gibi saldırıp ,''özgürlük yok'' diye haykır... Söyle hangi güçlü devlet bu teröre göz yumar ;??? Zalim sensin , hakkın ölüm , vururlar takır takır... Ayrı devlet kurmana izin verir mi bu bozkır...

0 person liked.
0 person did not like.
Yakamozsakini: Mehtabı ayrı keyif, keyifi ayrı bir dert İstanbulda bir şair, şairde bir İstanbul

0 person liked.
0 person did not like.
Demet Imamoglu Kirmizi Güller: Nereye gidersen git, orada Istanbul. Nereye gidersek gidelim anilarimizda hep bizimle gelir... Ben siirinizi boyle anladim. Gercekten harikaydi! ! Yureginize saglik

0 person liked.
0 person did not like.
uzağım: he ya.. sevgilim de İstanbul'a benzer... di!.. özellikle kapalıçarşıya!.. açamadım gitti!.. şehir ve insan aslında birbirine benzer... nedendir diye soracak olana ise,yanıt veremem... çünkü,dilim kısa kalır bunu anlatmaya.. mesela şu son cümlemde nereye virgül konulacağını bile kestiremedim gitti... en iyisi kırıp kirişi,gitmek gerek buralardan!.. mesela kapısı açık bir şehre!.. İstanbullu ağlasın ardımdan!:. diyesim geldi,dedim de... neyse,herkese saygılarımla...

0 person liked.
0 person did not like.
Jale Keskinkılıç: Çok güzel şiir.

0 person liked.
0 person did not like.
dMualla: harika olmuş!

0 person liked.
0 person did not like.
Sibel Öztürk 3: istanbulbaşka türlü anlatılamazdısüperr

0 person liked.
0 person did not like.
İrem Dilara Öztürk: bncede çok haklısınız

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 22 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Burak Yakup Mutlu
Habib Umutlu
Emine Tugay Dursun
Gökhan Yaşar
Hüseyin Sevim
Burak Ayoğlu
Hasan Hüseyin Günd...
Mehmet Tansu Güner
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Pencereye Düşen Yüzün (Muammer Çelik)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Asıl Adalet (Paul Eluard)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İstanbul Şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan

Antoloji.com
26.2.2017 01:40:54  #4.33#
[34726]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#34726 ##138