Antoloji.com

Ilgaz Dağlarından Şiiri - Ahmet Kutsi Tecer

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ahmet Kutsi Tecer Ahmet Kutsi Tecer Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAhmet Kutsi Tecer ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ilgaz Dağlarından

Siz, ağaçlar, elbet beni bildiniz,
Ben sizden ayrılmış yürür bir dalım.
Ey çamlar, köknarlar, ey yeşil deniz.
Ben kendi kendini sürür bir dalım.
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Deniz, Zaman

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Ilgaz Dağlarından adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.3 10
(75 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Ahmet Kutsi Tecer (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Ahmet Kutsi Tecer şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Ahmet Kutsi Tecer şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirAhmet Kutsi Tecer ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ilgaz Dağlarından Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Hakan Çeri 2: Bu şiirler neden yarı verilmiş burda keşke tamamını yauinlasalardi

0 person liked.
0 person did not like.
sinyali: felsefi bir incelemeye tabi tutulduğunda şiirin ucu açık..öyle bir açılırsınız ki bir daha geri dönemezsiniz..şiir duyulmuş tadılmış hissedilmiş bir varoluş nedir sorgulaması ..sorgulaması demekten vazgeçtim...varlık nedir duygusunun içinde kaybolup gidiş..yani sormuyor şair..soru gelip şairi bulmuş ve bir daha bırakmamış..nerdesin şiiri ki bir çok yorumcu değinmiş o şiire- orada da esrarengiz bir alanda kaybolup gittiğini hissedersiniz şairin..Şair doğadan bir vahiy bekler gibi mi desem, veya doğadaki ayetlerin okunur hale gelmesi için içindeki lambaya üfleyip duruyor mu desem.. bilemiyorum ama bildiğim bu şiir bir insanı yakalarsa veya yakalıyorsa ona şiirin ne menem bir şey olduğunu, şiir denen evrenin kaç bucak olduğunu ezberletir valla.. hürmet ve haşyetle rahmet diliyorum şaire

1 person liked.
1 person did not like.
Hikmet Çiftçi 1: NERDESİN’den Geceleyin bir ses böler uykumu, İçim ürpermeyle dolar: -Nerdesin? Arıyorum yıllar var ki ben onu, Aşıkıyım beni çağıran bu sesin. *** ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA’dan Orda bir köy var, uzakta O köy bizim köyümüzdür. Gezmesek de, tozmasak da O köy bizim köyümüzdür. *** KUDÜS’TEN TECER DAĞLARINA AHMET… Adıyla müsemma olan şairlerimizden Ahmet Kutsi. Kudüs'te doğuyor. Onun için Kudsi 2. adını alıyor. Soy adı kanunu ile Sivas'ın Deliktaş Köyü’nden Ruhsati’nin bir şiirinde geçen Tecer Dağı’nın adını soyadı olarak alır. Ortadoğu’dan Anadolu’ya ve Fransa’ya uzanan geniş bir mekan. Çok değişik okullarda okumuş; ziraatçi, felsefeci, biyoloji okumuş, halk kültürü araştırmacısı, tarihi araştıran, kütüphanelerde edebiyat ve şiir üzerine araştırmalar ve incelemeler yapan şair, oyun yazarı… Halkevleri’nin yöneticilerinden, Ülkü Mecmuası'nı çıkaranlardan. Karacaoğlan ve Yunus Emre araştırmalarıyla onları daha da aydınlatan, aşık Veysel'i Türkiye'ye tanıtan, Muzaffer Sarısözen’e sahip çıkan ve destekleyenlerden Ahmet Kutsi… Paris’te Kültür ataşesi iken İdil Biret’le de ilgilenen bir sanatsever. Yüksek Öğretmen Okullu – Edebiyat ve Fransızca Öğretmeni. Halk oyunları, Türk kültürü ve Folkloru araştırmacısı. Milli eğitim Bakanlığında Şube Müdürü, Talim Terbiye Kurulu üyesi, Türk Dil Kurumu üyesi ve üç dönem milletvekilliği yapmış bir siyasetçi… Bütün ömrü çok dolu dolu geçmiş çok yönlü bir edebiyatçı, araştırmacı, sanatçı, idareci ve siyasetçi… *** Acı olanı çok iyi görmüş bir şair. Bütün hayatı üst sıralarda geçtiğinden olmalı ki, kimlerin gerçek özüne, aslına sahip çıkabildiğini veya aslından kopmadan değişerek gelişebildiğini çok iyi gözlemlemiş bir şairimiz. Bu şiirinde de, ormanda bir ağaç, ağaçta bir dal iken aslından uzaklaşması, uzaklaşanları görmesi şairi derinden yaralıyor. Özünden, kökünden kopan bir dalın için için çürüdüğünü mecazi olarak, milletinden uzaklaşanların çürümüşlüğüne, kokuşmuşluğuna, benliğini yitirişlerine sebep olarak görmekte ve gerçekten de vatanseverlik duygularıyla, mensubiyet düşüncesiyle kederlere gark olmakta. Araştırmalarının derinliğine vakıf oldukça da kültürümüzün zenginliğini yaşamakta ve bundan haberdar olmayanlara hayıflanmakta. Görünüşte ayrılığın hüznüyle kahrolan bir yürek olsa da, asıl onu korkutan, ürküten özünden uzaklaşanların açtığı yaradır. Halkevleri'nde, gazete ve dergilerde ve diğer bütün çalışmalarında hep aslından kopmadan aydınlanmayı, aslını kültürünü öğrenerek gelişmeyi hedeflemiştir. Bu şiirinde de temel düşünce ve duygu bu minval üzere kurgulanmıştır. Halk şiiri geleneğinden kopmadan şairce bir sesleniş gözden kaçmıyor. Ozanca bir temel anlayış üstüne didaktik bir havayla hem yergi özelliği, hem de eğitici yanı olan güzel bir şiir. Ruhu şâd olsun. Allah, Tecer gibi vatanı ve milleti için çalışan insanların emeklerini karşılıksız bırakmasın. Rahmetle… 06 Ocak 2013 Hikmet ÇİFTÇİ “GERÇEK DOSTLAR BİRLİĞİ”

1 person liked.
1 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Güzellikleri seyrederken, kendi ruh haliyle kıyaslamış gördüğü güzellikleri... Bir zamanlar ben de siz ağaçlar gibi, deniz gibi yemyeşildim... şimdi kırgın, üzgün ve yalnızım...mevsimler şifa etmez sizlerden farklı olarak... Ağaç olsaydı baharda yeniden can bulurdu, kendini dala benzetmiş... 'Asıl ağaç'tan kopmuş bir dala... Güzel... kusursuz hece şiiri bir tek birinci dize 4+4+3 olmuş

1 person liked.
1 person did not like.
Osman Nurani: ...şair ağaçların ve ormanların tinine girmiş, onlarla dertleşmekte. ...ey ağaç sen ki benimle aynı kaderi paylaşmış birisin. ne zaman ki size baksam sizde kendimi buluyorum ve sizde kendimi seyrediyorum diyor. ...siz kasırgalara, şiddetli yağmurlara, hatta hatta yakıcı bir güneşe maruz kaldığınızda sizin ne hissettiğinizi en iyi ben bilirim. çünkü ben sizden kopmuş bir dal olarak görüyorum kendimi. ...hüznün çok güzel bir anlatımı olmuş. ...kutlarım.

1 person liked.
1 person did not like.
Perihan Pehlivan: evet hasretin güzel bir şiire dönüşmüş hali ne kadar ustaca anlatılmış. insan geldiği yeri unutmamalı, özüne sadık kalmayı bilmeli yanlız bir dal olarak kalsa bile.

1 person liked.
1 person did not like.
uzağım: hep ardımdan gelecek sanırdım en yeşil ormanı... ters yöne yürüdü gitti;gürgeni,meşesi,çamı... diyesim geldi şiiri okuduğumda...dedim mi,dedim valla...uğultular içinden kükreyen bir aslanın(!)korkusu sardı içimi... neyse!..hiç iyi değilim bu günlerde...başkaca bir şey yazmak gelmiyor içimden...hiçbir şey de yazmamıştım zaten!. 'geceleri bir ses böler uykumu,nerdesin!..' değerli şair kime seslenmiştir bilinmez ama,ben Atatürküm'e seslenmek istiyorum:NERDESİN!.. herkese saygılarımla..

1 person liked.
1 person did not like.
Melahat Demir: Şiir ağaçlardan söz etmişken ben de ''Tuba Ağacı''adlı şiirimden ilk dörtlüğü paylaşıyorum; Gölgen uzanıyor karşı bayıra Ne kadar güzelsin Tuba ağacı Yemyeşil dalların düşer çayıra Serpilir çiğdemler kaplar yamacı

1 person liked.
1 person did not like.
Melahat Demir: Şiirin atmosferi karanlık zindanı andırıyor.Zindanı bilmeyiz ama,gece aniden elektrikler kesildiği vakit,alaca karanlıkta mumu aramaya koyulduğum ana benzettim ruhumu şu an. Birazdan elektrikler gelir diye umudumu da sakladım. Kişi kaç yaşında olursa olsun,hayata bağlılığını idame ettirmelidir. ''Ben kökünden kopmuş çürür bir dalım'' En çok da bu imgeye takıldım.Kökten kopmak pek kendiliğinden olabilecek bir durum değil.Dış etkenlerdir sebebi. Bugün de güzel bir şiir okudum.Köşede en iyi şiirler okumak dileğiyle,seçkideki dostlara teşekkürler.....

1 person liked.
1 person did not like.
HaZ: ''Asıl ağaç'' dediği tarihi çınarından kopmaya görsün insan ,o zaman kendini kırık bir dal gibi hisseder.Tarihi kökünden beslenemeyen nesillere hitab eden bir şiir bu. tebriklerim günün şiirine gelsin. Şairimize Allahtan rahmet diliyorum

1 person liked.
1 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Şiiri beğenerek okudum.Ancak Şair,ruh çöküntüsü içinde.Ilgaz Dağları o kadar güzel ki,insan bakmaya doyamıyor. içinde gezmeye kıyamıyor. Türkiye'deki dört mevsim birbirinden güzel.her mevsim özelliğine göre güzellik bahşeder.Yaşayanına ümit ve mutluluk verir.Kökten kopmak farklı bir kavram. Koptunuz mu Yanarsınız. Yanmaz sanız için için çürürsünüz.Yazara rahmet diliyorum.Tam puan +ant. Ilgazlılar'a selam ve saygılarımla.

1 person liked.
1 person did not like.
Engin Akkuş: Merhum Reyhani der ki:'Köküme göz dikti kara cahiler,fidansız ormana çevirdi beni.'Ağacı budamak ya da dalını kırmak o ağacın daha güçlü filiz vermesine vesile olabilir.Nitekim bu durumu iyi bilenler,ya ğacı kökünden sökerler,ya da kesip köküne kezzap dökerler.İşte o ağacın ne ılgıt ılgıt rüzgârı olur,ne de serin gölgesi..Bizim ulu çınarın ne sağlam kökü varmış!

1 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 16 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Semih Akmazlar
Furkan Ererişken
Mehmet Zeki Özdemi...
Sairul Zaman
Haşim Yıldırım
Ferhat Genç
Tuğba Turan
Reyyan Yıldız
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Ayağa Kalkın Efendiler (Nazım Hikmet Ran)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bayburt Koşması (Behçet Kemal Çağlar)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Ilgaz Dağlarından Şiiri - Ahmet Kutsi Tecer

Antoloji.com
21.2.2017 12:51:14  #4.33#
[82931]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#82931 ##26