Antoloji.com

İbrahim Şiiri - Asaf Halet Çelebi

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Asaf Halet Çelebi Asaf Halet Çelebi Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAsaf Halet Çelebi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İbrahim

ibrahim
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim

güneş buzdan evimi yıktı
koca buzlar düştü
putların boyunları kırıldı
ibrahim
güneşi evime sokan kim

asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
buhtunnasır put yaptı
ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
güzeller bende kaldı
ibrahim
gönlümü put sanıp kıran kim”
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Güneş

 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.1 10
(65 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirAsaf Halet Çelebi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
İbrahim Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Furkan Adakaner: Öz şiirin en güzel örneklerinden.

0 person liked.
0 person did not like.
Elif Yücel: Ruhuma hitap ediyorsun ... E.Y (özlem)

0 person liked.
0 person did not like.
Nehreyn Rüzgar: gönlümü puy sanıpta kıran kim?

1 person liked.
0 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: İbrahim gönlümü put sanıp da kıran kim.. @..

2 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Tayyibe Hanım sizi unutmuşum. Ne güzel, hepsini hatırlayamayacak kadar iyi insan tanımışız, güzel, değil mi?

1 person liked.
0 person did not like.
uzağım: bu sayfaya, bir daha' tek bir sozcuk bile yazmayacagim:)))))

1 person liked.
0 person did not like.
Mertlerin Efendisi: Çok çok saygı değer köşe sakinleri! okuduğunuz şiir metin makale deneme her ne olursa olsun okuduğunuz andaki fikrinizi görüşünüzü ve yorumunuzu bir yere kaydederek sadece ve sadece anladığınızı o andaki sizde uyandırdığı duyguyu bir kalemde ekleyiniz.... yoksa diğer yorumcuların anladığını veya anlamadığıNI izah için defalarca yorum yazıp komik hale getirmeyiniz köşeyi! Ayrıca edebi bilgi beceri ve yorumlarınızı günüün şiiriyle birlikte bir yere kaydederek ilerde bu işe gönül vermiş gençlere ve şiirseverlere ışık tutmuş olursunuz... istememeye istemye aynı arkadaşların ayrı ayrı yorumlarını okumak zorunda kaldım çok saygı değer 'Sinyali hocam' şiirin bir dizesine vurgu yaparak şiirin o dize etrafında döndüğünü ve anlatılmak istenilenin orda olduğunu söylemiş yorumlara baktığımda öyle pekte bilinmeyen veya farklı bir yorum göremedim ... bu konuyu ve şiir denilen büyük sanatı bildiğimden felan da değil sadece okuduğumu anladım anladığım kadarıyla hoşuma giden kısmı birde seçkiyi kutladım yoksa eğer boş laf ve greksizlik isteniyorsa bu köşede gündüzleri değil ama gece sabaha kadar bir şeyler yazacak kadar bu köşedeyim hemde yıllardır Lakin bu köşeyi okuyan binlerce site sakini ve şiir severe saygısızlık adına bunu yapmıyorum bu bir öneridir veya sııkıntı duyduğum bir konu TEK KALEMDE VE ETRAFLICA YORUM Kİ; ODA GERÇEKTEN BİLGİ VE YETENEK İSTER... ŞİİR HAKKINDAKİ GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELER HANGİ ARKADAŞIMIZA AİTSE TOPLUCA BULALIM RASTGELE AĞALAR(!) Bu yoruma cevap yazma nezaketsizliğinde kimse bulunmasın saygılar

2 person liked.
1 person did not like.
Canan Demirel 1: geçte olsa günün şiirini kutluyorum...

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Ve Hasan Tan... İsmini dilimin ucundan ancak koparabildim, özür dilerim yüksek şahsiyetinden. Naime Erlaçin de zaman zaman bize güzel bilgiler ikram ediyordu. Onu da saymak bir vefa borcu benim için.

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Ali Oğuz, bayağı ağır adamsın ha. Bir şeyler yazıyorsun, dakikalar geçtikçe yazdıkların yorumlar arasında aşağı doğru iniyor. Yani yazdıklarının ağırlığı oradan belli oluyor demek istiyorum. Uzun uzun bir şeyler yazacaktım vazgeçtim. Kısa özeti burada: Biz bu sayfanın mazisini çok iyi biliriz. Sinyali ile başlayıp (bu sayfadan çok önce yorumlarından tanıdığım için) Ali Oğuz İyidiker'le bitirebilirim bir listeyi. Bu isimlerin arasına son derece engin kültür sahibi bazı isimleri yine de ALMAM çünkü onlar bazıları bu sayfada karşılıklı küfür yarışına girdiği zamanlar ortadan kaybolmaktan daha fazla bir katkıda bulunmadılar bu sayfanın istikbaline. Burası neden önemliydi? Anlayabilecek olan çoktan anlamış olmalı. Ben bu sayfada tanıdım Emrah Kurul, Mehmet Binboğa, Xalide Efendiyeva, Ramazan Topoğlu (Rondo) , Oğuzhan Yavuz, İsmail Altuntaş (ve bu son ikisinin arkadaşlarını) ve ismini şu an hemen hatırlayamayacağım pek çok ismi. İsmini saydıklarımla bu sayfa her gün bir beyin fırtınası zevki yaşattı bana, öyle günler kendimi bir şey yapmış, yeni bir şey öğrenmiş veya anlamış, yeni bir şey kazanmış hissettim. Bu sayfaya doğrudan yazmayan pek çok güzel insanla daha tanıştım yine bu sayfa sayesinde. Aralarında dünya görüşümüz taban tabana zıt olanlar da vardı (sonradan biraz bozuşsak da) Arap Naci, hiç bozuşmayakmışız gibi gelen Mehmet Binboğa gibi. Ve Hasan Abi'miz vardı. İkide bir tepemi fikirleriyle attırsa da saf ve temiz bir insan olduğunu düşünüp sevdiğim Hasan Buldu. Daha seyrek yazan nice iyi İNSAN tanıdık bu sayfada. Önceleri şiir değerlendirme kriterleri geliştirmeye çalıştık (Psikolog edinme dönemi) , sonra insanların imlâ kurallarını yanlış öğrenmelerini engellemek istedik (Saygısız Sayglar dönemi) , sonra şiirlere samimi, içten cevaplalı diye düşündük (Hayalet sataşanlar dönemi) , zaman zaman sürekli herkesin gözü önünde olduğumuzu görüp gidip gelişlerimiz oldu (sataşanlara hak verme dönemleri) Her şey değişti, bir şey hiç değişmedi: Yorumlara kendisi ne için geliyorsa BAZILARI BİZİM DE AYNI SEBEPLE GELDİĞİMİZİ DÜŞÜNMEKTEN VAZGEÇMEDİ. Tam, yeni bir Mehmet daha kazandığımızı düşünürken yine allak bullak olduk, yine (çok da eski olmayan) bir düşünce içindeyiz: DEĞER Mİ? Şu isimler, şu saydığım isimler olmasa ELBET DEĞMEZ. DEĞMEZ ELBET Çünkü LÂ Evet LÂ Ne yazık ki kıyametten sonra değil, Ezelden ebede kadar LÂ SAĞ da olsa, SOL da olsa yine LÂ Bazen ''Şeytan diyor ki...'' Niye benim hep arzu ettiğim tartışma ortamları benim bir türlü sevemediğim ülkelerde hep? Ölmeden önce ''İlim Çin'de bile olsa'' gidip kayıp malımı söke söke almam mı gerekecek acaba? Anahtar 'sol'da ama. KAPI LÂ ARKADAŞ... KAPI LÂ!

0 person liked.
0 person did not like.
Onur BİLGE: LÂ yi bilmeyen mi var? LÂ yı bilmeyen,LÂ İLAHE İLLALLAH' ı hiç bilmez. HİÇLİK dedim ya dörtlüğümde... YOKlukla bilinir VARlık da... Her şey zıddıyla... Netice TEVHİD...

1 person liked.
0 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Bu şiiri yıllardır okurum..anlamaya çalışırım.. Asaf Halet İran-Hint ve Uzakdoğu felsefesini bilen…aşina olan birisi.. Tabii tasavvuf dalga dalda….iç içe… sarmalamış şiiri… Ama genelde tasavvuf etrafında dönüldü.. doğrudur da… Terki terk edince tasavvuf mu kalır… onu da terk etmek lazım.. bence fazla öne çıktı.. Ben İbrahim ile tasavvufu yan yana getiremedim.. Gönlün yıkılmasını da istemem… Kâbe kıyamete kadar var olacaksa ,gönül de var olmalıdır… Ben İbrahim şiirinin tahliline İbrahim ile başlamak isterdim… İbrahimce “la” ile başlamak isterdim.. Anahtar “la”

1 person liked.
0 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Sayın Ahmet Erdem Beyefendi, Özür dilerim… ben burada yeniyim.. etrafımı ölçüp biçmeden lafa da girmek istemezdim… Ben herkesi kendimden iyi görürüm.. burada çok iyi yorumcular…işin ehli insanlar vardır..bundan şüphem yok… olması da gerekir..yıllardır hizmet veren büyük bir site… Ben bir haftadır bu sayfayla ilgileniyorum.. sadece bir haftada gördüklerimi yazdım.. bu benim cehaletimden kaynaklanıyor.. ismini yazmadığım (bilmediğim için) bütün hocalarımız, ağabeylerimiz,kardeşlerimiz kusurumuza bakmasın.. Ben günün şiiriyle fazla ilgilenmiyorum…benim derdim yorumlar.. şiir için düşünen insanlar ilgimi çeker… herkesin fikirlerinden nasiplenmeye çalışırım…. Zaman zaman tartışmalara da girerim.. seçici kurula haksızlık yapmak istemem ama her zaman isabet yok…elbette en iyi şiir günün şiiri olmaz… her türden örnek vermek lazım.. ama dost-ahbap ilişkileri her yerde geçerli… buna da eyvallah.. Dün bu şiiri bir nevi ben önermiştim.. sevindim güne gelmesine.. yorumlardan büyük bir haz aldım… yazdığım isimler ufkumu açıyor… hepsini hocam kabul ederim..bundan gocunmam da… Diğer listeyi de sizden beklerdim.. öğrenirdik kimler varmış… memnun olurdum… Hatta günün şiirine en iyi yorumu yazanı da seçebiliriz… Uyarınız için teşekkür ederim.. Hoş görüle… Saygılarımla…

1 person liked.
0 person did not like.
Onur BİLGE: Cenneti cennet yapan, CEMAL... 'İçinde Sen yoksan, cennet istemem!' demiştim. Yolum cehenneme çıksa, yine 'ALLAH!' derim, nârın içinden! Nasıl yakar ateş, o zaman? İçimde ALLAH varken? Bu da farklı gibi ama bağlantılı bir konu. İbrahim, KAHHAR sıfatıyla ilgili... ATEŞ dersi...

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Neyse, yine diyalog olmaya başladı, son olarak Herkes görmeyecek... Diyeyim. Bütün bu zahmet işte o görme kaabiliyeti için zaten! (Ne malûm ateşin onu görememenin yakıcı kahrı olmadığı?) (Sadece bir yorumdur, böyledir demiyorum) v.s. işte.

0 person liked.
0 person did not like.
Onur BİLGE: Bu dünyada insan doğar, büyür, aşık olur, evlenir; yalandır. Bey olur, paşa olur, padişah olur; yalandır. Yaşlanır, ölür; yalandır. Tekrar dirilir; yalandır. Huzur-u Mahşerde Allah'ı görür. İşte O, GERÇEKtir. O anda DİN de kalmaz, İMAN da... İMAN, gaybadır. Bu dünyada din de iman da gereklidir. İlk şarttır hem de!

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: Yeter şart değil Fakat gerek şartlardır.

0 person liked.
0 person did not like.
Onur BİLGE: DİN de İMAN da vasıta...

0 person liked.
0 person did not like.
Selçuk Bekâr: O da bambaşka bir kıyamet zaten ''Ariflerin dîni olmaz'' dediğinde Muhyiddin-i İbn-i Arabî, Bilen de bilmeyen de konuştu. Gerçekte ne söylediğini ise sadece o ve onun olduğu yerde olanlar biliyordu.

1 person liked.
0 person did not like.
Ziya Öztürk: Asaf Halet Çelebi, şimdi sağ olsaydın sen de bir iki şeyler yazmak ister miydin bu şiirinin altına, yoksa güler geçer miydin? Merak bu ya, sadece merak ettim.

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 123 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ali Çetin
Furkan Kirazlı
Kemal Doğular
Mustafa Benkli
Ercan Kurt
Naime Erlaçin
Necati Gedikoğlu
Hikmet Taşbilek
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
BOZARIM YEMiNiMi (Naime Özeren)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sen Gidince (Rıfat Ilgaz)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: İbrahim Şiiri - Asaf Halet Çelebi

Antoloji.com
28.2.2017 04:13:56  #4.33#
[17637]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#17637 ##36