Antoloji.com

Hikaye Şiiri - Cahit Külebi

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Cahit Külebi Cahit Külebi Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirCahit Külebi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Hikaye

Senin dudakların pembe
Ellerin beyaz,
Al tut ellerimi bebek
Tut biraz!
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Türkiye, Çiçek

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Hikaye adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.8 10
(124 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Cahit Külebi (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Cahit Külebi şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Cahit Külebi şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirCahit Külebi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Hikaye Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Ayşe Şimşek: Yaşadığımız ülkenin her parçası güzel. Vatan anlatılmalı. Cahit Külebi gibi bir üstadın kaleminden.

10 person liked.
4 person did not like.
Helin Berk: 15-16 yaşlarımı hatırlattı bana Cahit Külebi. Ne çok severdim bu şiirini...ki hala öyle.

13 person liked.
4 person did not like.
Mehmet Binboğa: Sevgili Selçuk Ağabey, Bu şiire yazdığım yorumlar toptan indira gandi olmuş; dolayısıyla sizin yazdıklarınız biraz havada kalmış.Hoşça kal

9 person liked.
3 person did not like.
Nöbetçi Şair: 4+4 LÜK BİR ŞİİR TEK KELİMEYLE HARİKA

8 person liked.
4 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: teşekkür ederim Mehmet Binboğa Bey, Orhan Okay'ın hocamız olması ortak yanımız..

7 person liked.
3 person did not like.
Ali Oğuz İyidiker: İngilizlere kalırsa birisi dialect( lehçe), öteki local dialect( ağız) mış.. bir de idiolect varmış ki o da şairin, yazarın ağzı,üslubu, tarzı gibi birşey oluyor... ama anlamadığım İngilizce' de '' local dialect'' tamlamasının tam eş anlamlısı olan '' local language'' diye de bir tamlama var... '' local'' demekle bir bölge kastettiklerine göre Avrupa ' da konuşulan İngilizce ile Atlantik ' in diğer tarafındakini ''dialect'' / lehçe olarak adlandırıyorlar... ama bu tanımlama bizdekine benziyor... aşırma var... ama tanımın sıkıntısı; yarın Azerbaycan' ı topraklarımıza katsak durup dururken lehçe olan Azerice, ağız(local dialect) oluverecek.. 'Türk Dil Kurumu' tarihi süreçte değişmeye vurgu yapmış... pivot ayağını TC nin ve 2010 yılının üzerine koyarsan sonuç öyle çıkıyor da 1810' a koyarsan başka birşey çıkıyor.. Selçuk hocama katılıyorum..Dilbilimciler arasında değil burada sanırım dünyada da bir ittifak oluşmamış sanırım... yine de biraz daha vakıf olmak lazım konuya...

5 person liked.
4 person did not like.
Onur BİLGE: Bazen ne kadar dasıradan şeylere zaman harcıyoruz, kafa yoruyoruz diye düşünüyor, üzülüyorum. Hepimize gelen bir mektubun anlam içre anlamları, bizim de anlayış yeteneğimiz var ama biz kul kelamına verdiğimiz emeği ona dökme gayreti içinde olamıyoruz. Bir teşbih bile yüreğimizi titretirken, nasıl da gaflet içindeyiz! Oysa yeryüzünde ne varsa KABRİN KAPISINA KADARdır. Bu sadece samimi bir düşüncemdir. Paylaşmak istedim. Sizlerden hiçbirinizi ayırt etmeden, tümünüzü seviyor ve sayıyorum. Her biriniz ayrı ayrı değerlersiniz. Dilerim birbirimizi kırmadan arkadaşlık eder, dostlumuzu kabrin ötesine de taşırız.

7 person liked.
2 person did not like.
Onur BİLGE: Sn Mehmet Özdemir, 'Anadolu’da birliği sağlamak için yazı dilinde İstanbul ağzını esas almışız.. Yani bu bizi bağlar..' demişsiniz.Ben de aynı şeyi diyorum. Selcuk Bey'i anlıyor ve ona katılıyorum. Bu zamana kadar başka şekilde adlandırılmış olabilir. Hakkında AYET yok ya yeni bir şekilde adlandırılabillmesi de zaman içinde mümkün. Onunki sadece bir öneridir. İbadette de teşbihte de niyete bakılır ve teşbihimin vebali bana aittir. Mutluluklar...

8 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Evet, Hâkim güçlerin gizli ellerini kırılırsa tabii. Gidip biraz bilim kurgu seyretmem lâzım. Yalan da olsa rahatlatıcı.

4 person liked.
3 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Selçuk Bey, Evet haklısınız.. Türklük Anadolu’dan ibaret değildir.. Terminoloji sorunumuz var.. bazı şeyleri yeniden isimlendirmeliyiz.. Konuşma dilinde olmasa bile yazı dilinde ortak dil çok zor değil.. Tabii zaman ister.. Dilbilimcilere ve edebiyatçılara (yazar ve şair) çok iş düşüyor..

5 person liked.
3 person did not like.
Selçuk Bekâr: Benim de hayatım böyle geçti. Ortaya bir konu atılır, birkaç görüş belirtilir, herkes unutur gider, derdi beni alır. Öteyi beriyi karıştırıyorum, bütün bunlara lehçe diyorlar. Bizimkine de Türkiye Lehçesi demek alışkanlık halini almış gibi. Oysa bu daha önce söylediğim nedenle bana göre doğru değil. Çünkü bizler burada aynı şeyi konuşmuyorduk. Bir dönem geçirdik, İstanbul neyi konuşuyor idiyse bugün hepimiz onu konuşuyoruz. Fakat sonra kendime başka bir soru sordum: Bilim tarafsız mıdır? Bunu kendime ilk defa sormuyordum. Bir başka yerde, bir başka zaman bulunduğum bir tartışmada demişlerdi ki: ''Siz bu yapımcıların Yahudi olduğunu biliyor muydunuz? '' ''Ne olacak ki Yahudi iseler? '' dedim: ''Bilimsel gerçekleri mi değiştirecekler? '' ''Size bilimin tarafsız olduğunu kim söyledi? '' dediler pişkin pişkin... Üstelik o bir fizik konusuydu. Bu ise dilbilim. Daha önce (üstelik yine) bu ülkede millî kimliğimiz üzerinde bir karartma yaşadığımızı söylemiştim. O halde şimdi çark ediyor, yanlıştan vazgeçiyor ve yeni duruşumu açıklıyorum: Bugün ülkemizde ne kadar Türk boyu varsa o kadar lehçe vardır kabilinden yürütülen (ki bunlara gördüğüm kadarıyla Çağdaş Türk Lehçeleri diyorlar) tüm eğitim programları daha önce de yaşadığımız dezenformasyon sürecinin bir uzantısıdır. Ben nasıl Karadeniz şivesini bıraktım, Adanalı Adana, Erzurumlu nasıl geçebildiyse Erzurum şivesinden... Bütün Anadolu İstanbul konuşmasında nasıl buluşabildiyse, bütün Türkler de buluşabilir. Oğuz Türkleri İstanbul'a. Hiç zor değil, Uygur Türkleri de gelebilir. Ben bir Doğu Türkistanlıyla hiç eğitim almadan hemen anlaşabiliyorum.

2 person liked.
3 person did not like.
Emre Gümüş 1: COK NARIN BIR SIIRDIR BU YA

4 person liked.
2 person did not like.
Selçuk Bekâr: Sayın Binboğa ve Sayın Özdemir, Ne yazık kı dilbilimcilerin kafaları benimkinden çok daha karışık. Vâkıâ o kadar basit değil. Bahsettiğim tartışmada arkadaşımıza şaka yollu linkini verdiğim dahil olmak üzere gördüğüm hiçbir doktora programlarında iki lehçeden bahsedilmiyordu. Bunların hemen tamamı birer lehçe olarak ele alınıyordu. O halde Mehmet Binboğa'nın da dediği gibi, bu konuyu yeniden ele almaları gerek. Sonuç olarak ben de şu soruları soruyor ve şöyle cevap veriyorum: ''Merhaba, biraz farklı konuşuyorsunuz gibi, nerelisiniz? '' ''Ben Azeriyim.'' ''Haa anladım. Sizin konuştuğunuz Azeri Lehçesi demek ki.'' ''Öyle mi? Güzel. Ya sizinki? '' ''Yok, bizimki Türk Lehçesi...'' Türkiye Lehçesi Anadolu Lehçesi... Oysa İstanbul konuşması en saf, en ince (ise) bize... Yurtiçinde İstanbul ağzı ayrımı yeterli olabilirdi. Fakat artık değil. Biz, Anadolu insanının üstünde birleştiği bu konuşma tarzı (tarihin son ve kısa bir dönemi içinde) artık diğerleri arasında yerini bir lehçe olarak almıştır. Dilbilimciler mademki Azeri, Özbek, Kazak, Türkmen lehçesi diyorlar her birine, bu lehçeye ben İstanbul Lehçesi diyorum. Veya onlar adını netleştirip bizi bu dertten kurtarsınlar. Herkesin işini biz mi yapacağız? :)

3 person liked.
2 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Selçuk Bey, Azerbaycan Türkçesi ve Türkmen Türkçesi bize yakın…Oğuz Türkçesi olması sebebiyledir… (Ahıska,Karapapak Türkçesi de farklı değil…) Türkçe iki ana kola ayrılır… Batı Türkçesi –Göktürk Türkçesi-Oğuzca Doğu Türkçesi- Uygur Türkçesi –Çağatayca

3 person liked.
2 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Şiiri bir daha okudum, bir daha Şöyle de düşünebilir miyiz? Şair gurbette yazmış bu şiiri Nedir gurbet? Azerbaycan'ın uzakta olması Her günün bir yıl olması Volga nehrinin Kür'e, Oka nehrinin Araz'a benzemesi Kavak ağaçlarının yaprakları titrerken vatan kokusunun gelmesi Semanın maviliğinde bir yabancılık Güneşin şafaklarında bir soğukluk Göz yaşı, özlem Diger adı ölüm olan bir hasret VATAN VE SEVGİ Vatan sevgisi nedir gurbette bildim Herkesten uzakta yaşarsın, vatandan uzakta zor Anaya, babaya, yavruya, sevgiliye benzemez Bir de uzun zaman boş kalmış bir yüreğin sevgi hasretini düşünün Şair vatan hasretini sevdiğine anlatmış Sevdiğini hasretine benzetmiş Yüreği boşken göremediği güzellikleri gurbet anlatmış şaire Bir de sen anlat demiş, yeter ki, susma bir şeyler konuş, vatandan uzakta vatan kadar sevdiğim Şair Türkiyeni anlatmış Sevdiği türk güzelidirse neden desin ki, şimdi sen anlat?

3 person liked.
2 person did not like.
Selçuk Bekâr: Hoca Ahmet Yesevî'nin şiirleri ve bizzat konuştuğum Türkmenlerin kolayca anlaşılabilirliğini de hatırlayınca bilimsel çevreler aksi görüşte olsalar bile Türkmenleri de Ahıska, Azeri gibi çok yakan olanlara ekliyorum.

2 person liked.
2 person did not like.
Selçuk Bekâr: Mehmet Bey, Bir süre önce yine bu sayfada Emrah Kurul ile bir tartışmamız olmuştu. O aksi istikamette, Azeri, Özbek, Kazak v.d. birer dil olduğunu iddia ederken onu (nihayet) Türkçe'nin lehçeleri olduğuna ikna etmiştim. Sizin söyledikleriniz benim için çok daha hoş, sevimli. Ben de (Azerbaycan, Doğu Türkistan, Ahıska gibilerini ayırırsak) Özbek, Kazak, Kırgız konuşmalarını şive olarak tanımlamak isterdim. Ama bugünkü haliyle bu zor görünüyor ve bilimsel çevreler de (Azerbaycan konuşması bile dahil olmak üzere) bunları lehçe olarak almışlar.

2 person liked.
2 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Sayın Onur Bilge, Dilimizin aslı İstanbul Türkçesi değildir.. Bunu bir Azeri ,Kırgız ,Kazak ,Türkmen için söyleyebilir miyiz. Anadolu’da birliği sağlamak için yazı dilinde İstanbul ağzını esas almışız.. Yani bu bizi bağlar.. Teşbihte çok hata yapılıyor… Tabii ki olmaması lazım.. Ağız: Bir dilin yakın zamanlarda oluşmuş bölgesel farklılıklarıdır… İstanbul,Erzurum ağzı gibi.. Şive: Bir dilin bilinen tarih içerisinde ayrılan kollarına denir.. Kırgız, Özbek dilleri gibi.. Lehçe: bir dilin bilinmeyen tarihte ayrılan kollarıdır… Yakut,Çuvaş dilleri gibi..

2 person liked.
4 person did not like.
Ali Oğuz İyidiker: Evliya Çelik; arkadaşlarım listesinde olduğun ve yaşça genç bir kimse olduğun için birinci tekil şahısla hitab etmek istiyorum... ben şiirdeki 'sen' kelimesinden çıkarak cumhuriyetin anlatıldığını söylemiştim... bilgisayarın başına geldiğimde gördüm ki; bana eleştiriler hep 'renkler' ve ' bebek' kelimesi üzerinden gelmiş... ama sen gerekli olanı anlatmışsın..ellerine sağlık... hayatının hiçbir devresinde edebiyat eğitimi görmemiş ben, bu Türkiye'nin en büyük şiir sitesinde ''SEMBOLİZM'' anlatsam ayıp olmaz mı? Ahmet Haşim de merdiveni dayamış dut ağacına mı çıkıyordu...Biraz idrâk ne olur... Dünyada yazılmış çok az aşk şiiri vardır ve bu şiir bir aşk şiiri değildir..(kadına aşk) ne Necip Fazıl'ın ''beklenen'' i ne de Atilla İlhan'ın ''ben sana mecburum'' u aşk şiiriydi... Atilla İlhan'ın '' ben sana mecburum sen yoksun'' diye yakındığı kim ise onu beklemişti Necip Fazıl; bir hasta gibi ya da günah bekleyen bir şeytan gibi... ama sol yanımızda çarpan kalbimiz bundan sonra da kandırmaya devam edecek bizi... unutmadan; Ahmed Arif hangi kadının hasretinden prangalar eskitmişti ?? :) desek olur mu?

1 person liked.
1 person did not like.
Selçuk Bekâr: Fakat, işte burada hiçbiri yeterli değil artık. Bizler burada kesinlikle Türklerin tamamı değiliz ve lehçe düzeyinde farklılık gösteriyor konuşma ve yazmamız. İstanbul Lehçesi en doğrusu olmayabilir. Ama hepsine kolayca bir isim bulduğumuz halde keni lehçemizin adının netleşmiş olmadığını düşünüyorum. Hâsılı, bu bir önermedir sadece. Saygıyla.

0 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 117 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ali Dost Gürgöz
Barış Yıldız
Ozan Deniz Sarıtop
Ayhan Bilen
Murat Şahbaz
Habib Umutlu
Nevin Büyükkaya
Emine Tugay Dursun
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Hayal (Aynur Sultan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Hikaye Şiiri - Cahit Külebi

Antoloji.com
24.2.2017 11:10:57  #4.33#
[48415]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#48415 ##55