Antoloji.com

Gün Eksilmesin Penceremden Şiiri - Cahit Sıtkı Tarancı

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Cahit Sıtkı Tarancı Cahit Sıtkı Tarancı Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirCahit Sıtkı Tarancı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gün Eksilmesin Penceremden

Ne doğan güne hükmüm geçer,
Ne halden anlayan bulunur;
Ah aklımdan ölümüm geçer;
Sonra bu kuş, bu bahce, bu nur.
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Gün Eksilmesin Penceremden adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.2 10
(112 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Cahit Sıtkı Tarancı (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Cahit Sıtkı Tarancı şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirCahit Sıtkı Tarancı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gün Eksilmesin Penceremden Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Zerife Poyraz: adamı rahmetle anıyor ve teşekkür ediyorum bize bu kadar güzel ve anlamlı şiirler bıraktığı icin

6 person liked.
0 person did not like.
Ebru Demir 8: en sevdgimm şiiri

10 person liked.
1 person did not like.
Fakir Kalem: Cahit Sıtkı gerçekten çok büyük bir şair ve bu şiiri benim en sevdiğim şiirlerindendir.Seni saygıyla anıyoruz üstadım.

10 person liked.
3 person did not like.
Perihan Pehlivan: ne kadar sade ve güzel. kimbilir kaç kez okumuşumdur bu yaşa kadar. saygıyla

10 person liked.
2 person did not like.
Mehmet YÜCEDAĞ: 'Her mihnet kabulum, yeter ki Gün eksilmesin penceremden!'... Cahit Sıtkı Tarancı ismi elbette artık şiirini okutacak marka bir değerdir, ancak benim anlamadığım hiç mi bu sitede yaşayan şairlere ait güzel şiirler yok da, bulamıyorlar da bu şiiri günün şiiri olarak önümüze koyuyorlar... ben bu şiiri zaten ezberden biliyorum, neden bildiğimi değil de bilmediğimi okutmuyorsunuz ey seçici kurul?

9 person liked.
2 person did not like.
emir akcan: ' Cahit Üstadın bu şiiri buram buram yalnzlık, ölüm korkusu, mutluluğa hasretlik kokuyor. her msra güzelliğin perçeminden tutmuş....ALLAH rahmet eylesin... Üstadlarımızı dualarla analım....'

6 person liked.
1 person did not like.
düşlerce: saygıyla anıyoruz.. namık cem

5 person liked.
2 person did not like.
salimkanat: tarancı 'eksik dua' etmiş tanrısına.. zira her belanın bir büyüğü mutlaka vardır ve gün eksilmeden de tahammül sınırlarını zorlayan mihnetlere duçar olabilir insan..

6 person liked.
0 person did not like.
YALIN DÜNYA: günün şairi sıfatı biraz hafif kalıyor...o ve diğerleri gönlümüzün şairleri

5 person liked.
0 person did not like.
Ayşe Yarman Öztekin: Bu anlamlı şiiri, her okuyuşumda duygulanırım.

6 person liked.
1 person did not like.
Hak şahini: Hepsi elzem insana,hangisini seçersin? Yokki olan fuzuli,hangisinden geçersin? Güneş lamban ve soban,kamer olmuş takvimin, Bulut denen süngerden,tatlı sular içersin! Bir tekinin yokluğu,verir kula bin elem! İnse gerek şeylerle,doldurulmuş tüm alem! Nimetler şükür için,şükredenler kazandı, dilerimki mevladan,bende onlardan olam! merhuma rahmandan rahmet,arkadaşlara hayırlı çalışmalar dilerim.

2 person liked.
0 person did not like.
segame28: sarıkamış rumuzlu arkadaşıma katılıyorum, zaten kalitesi tescilli şairleri biliyoruz, yeni yürekler ve yeteneklere yer verilmeli günün şiiri bölümünde.

1 person liked.
1 person did not like.
segame28: Cahit Sıtkı'nın en güzel şiirlerinden biri ve ilk okuduğumda ezberime aldığım kısa, öz ve anlamlı bir şiir.Fakat şaşkınlık verici bir durumdur ki, şairin,'Yaş otuz beş' kitabında bu şiir gibi en çok beş altı şiire rastlayabilirsiniz. Oysa bu şiirini okuyunca tüm kitabın olmasada şiirlerinin çoğunun bu öz ve güzellikte olmasını bekliyorsunuz.

1 person liked.
1 person did not like.
İbrahim İclal Akkaya: Ne zaman sıkılsam, bunalsam hep bu şiirini okurum değerli şaiirin. Seçici kurula teşekkürler. e.barış

1 person liked.
1 person did not like.
sarıkamış: Cahit SItkı çok sevdiğim şairlerden anmak tabii güzel ama günü şiiri site içinden yazanlardan seçilmeli diye düşünüyorum ki bir anlamı olsun; şairlerimiz zaten kendini kanıtlamış kalıcı olmuş.Seçki kurulu kolaya kaçıyor anladığım kadarıyla ve bu konuda dah önce yazılmış tepkiler vardı günün şiirine. kolay gelsin

1 person liked.
0 person did not like.
Nevbehar: Biraz kırgınlık ve ümit var kelimelerin dilinde.... daha ne cevherler....

1 person liked.
0 person did not like.
Mertlerin Efendisi: yeter ki bir ışık olsun ufkumda yaşamaya değer... saygılar

1 person liked.
0 person did not like.
Meliha Yüceaktaş: bilinende kalmak istemekle bilinmeze gitmenin mecburiyetinde olduğunun farkında şair ve uzun süre hasta yattığınıda düşünecek olursak(( beş yıl ) şiirlerinde ölüm temasının neden ağır bastığını anlayabiliriz. gerçi bu hepimiz için geçerli keşke vakit varken anlayabilsek yaşamın ve sevdiklerimizin değerini. herkeze sağlıklı,sevgi dolu günler dilerken şairimizide saygı ile anıp allahtan rahmet diliyorum.

1 person liked.
1 person did not like.
Musab Mir Selim 2: ............söylenecek nice kelamdan sonra: gönül beşeri aşkların toprağı(ülkesidir) ..şair sevdiğini(tanrılaştırmıştır)ve ondan gelecek her dert cefa..vs kabül der...günün eksik olmaması umutları anlatır(umut ışıkları altında yaşatmak bir aşkı) ...............doğan güne hükmetmek konusunda-halden anlayan kişi ile ilişkilendirme..ölümse umudun tükenişliği-kuş-bahçe-nur(ışık) zamanla değişiklik arz ederler yaşam gibi... .....................gün eksilmemezliği(umuttur) ....................basit bir yargı ile gece ve gündüzün(ışığın olması olmaması) varlığı:günün pencereden eksikliğine delildir(gece)

1 person liked.
1 person did not like.
Hak şahini: 'Her yiğidin gönlünde bir arslan yatarmış' her inananın ve ya inanmak isteyenin gönlünde bir ilah sultandır, bazısı tanrı der şamanizmin gök ilahı olan'TENGRİ''ye tapar yahut yalvarır. kimisi;başka sahte tanrı ve ilahlara el açıp medet ister. hindistandaki vatandaşların iki bin adet ilahları varmış. kimisi de bin bir esmanın sahibi,Vahid,Ehad,Samed olan kainatın yegane rabbine inanır,güvenir ve ona el açıp hacatını yalnızca ondan ister. o yüce mevlanın bize bahşettiği sayısız nimetlerinden bir tanesinin bile bir gün elimizden alınması beşer için büyük bir kayıp olacağından,şair güneş gibi bir nimetin bir günlük doğmamasının ızdırabını,eksikliğini sair elemlere tercih ediyor. halbuki bilseydikki o güneş doğmadan önce her gün dünyada bir milyon insan ahirete göçüyor ve ebediyyen o güneşin doğuşunu göremiyor!yarınki güneşten bizlerde mahrum kalabilirdik. ahirette güneşsiz mekanlarda(cennetlerde )ikamet edemeyeceksek buradaki güneşlerin nimetliğinden ne kadar istafade edebiliriz ki? her kese hayırlı çalışmalar.

2 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 38 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Selma Ataç Bakan
Hande Hamdiye Ağır...
Mustafa Tuna Öztek...
Mehmet Mert Çam
Mihail Atik
Hediye Şahin
Ramazan Özer
Nevzat Dişçi
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Dostum Dışarı Kaçtı (Can Yücel)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Gün Eksilmesin Penceremden Şiiri - Cahit Sıtkı Tarancı

Antoloji.com
24.2.2017 13:24:34  #4.33#
[43262]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#43262 ##56