Antoloji.com

Gönlümün Meyhânesinden Hitap! Şiiri - Neyzen Tevfik

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Neyzen Tevfik Neyzen Tevfik Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirNeyzen Tevfik ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gönlümün Meyhânesinden Hitap!

Dinleyen her zerreye bin bir hitâbım var benim,
Kâinât isminde hiçden bir kitâbım var benim!

Ya hitâbımdan okursun, yâ kitabımdan beni,
Yazdığım efsânede on altı bâbım var benim!

Hey’etimde müttefik mağrıbla maşrık, veçhe yok;
Gayr-i mer’î zerrede bin âftâbım var benim!

Hüsn-i mutlak bir yudumda kendini gayb eyledi,
Gönlümün humhanesinde böyle nâbım var benim!

Varlığımdan intihâsızlık terennüm eyliyen
Bezm-i hiçide adem adlı rebâbım var benim!

Neşvemiz bî-ibtidadır işvemiz bî-intihâ,
Böyle bir sâkiye candan intisâbım var benim!

Meyve-i memnua’dan çekmiş bizim pîr-i mugân,
Neyzen’im, gönlümde bin bir küp şarâbım var benim!


***


Gün Türkçesine Uyarlama:

Dinleyen her zerreye bin bir hitâbım var benim,
Kâinât isminde hiçden bir kitâbım var benim!

Ya hitâbımdan okursun, yâ kitabımdan beni,
Yazdığım efsânede on altı bâbım var benim!

Hey’etimde müttefik batıyla doğu, yön yok
Görünmez zerrede binbir güzel yüzüm var benim!

Gerçek güzellik bir yudumda kendini kaybetti
Gönlümün meyhanesinde üzümüm var benim

Varlığımdan sonsuzluk bestesi söyleyen
Hiçlik meclisinde insan denen rebabım var benim

Neşem ezelden beridir, işvem sonsuzdur
Böyle içki sunana candan bağlılığım var benim

Yasak meyveden sunmuş bana meyhaneci
Neyzen’im gönlümde binbir küp şarabım var benim


Uyarlama: Orhan Balkarlı
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.5 10
(52 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirNeyzen Tevfik ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gönlümün Meyhânesinden Hitap! Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Doğa Fendi: Çılgın şairlerimizden :)

0 person liked.
2 person did not like.
Beste Mağrur: Varlığımdan sonsuzluk bestesi söyleyen Hiçlik meclisinde insan denen rebabım var benim neyzeni anlamak bir erdemdir;varsın herkes herkese yorumda bulunsun herkese herkesi herkes yorumunda tanımlasın;herkesin yorumlamasıyla herkese bakarsan herkesten farksız olan herkes olursun... ben kendimce yorumluyorum herkesi benim doğrum bana doğru ben neyleyim herkesin doğrusuu herkesin doğrusu doğru olsaydı ne gerek vardı bene ne gerek vardı akla negerek vardı sürü halinde yaşar giderdik:SEVGİCE:)

1 person liked.
2 person did not like.
Mehmet Gürcan Pazarlı: Ben sağcıyım, ben solcuyum,ben şucu,ben bucuyum diye okuyup,yada okumayıp,sadece isme bakarak yorum yapmak ne kadar doğrudur? neyzenin felsefesini bilmek ve yazdıklarını anlayarak okumak daha doğru olmazmı?

2 person liked.
3 person did not like.
hemkelhemfodul: 'Mey, aşıkın aşkını, fasıkın fıskını arttırır.' demiş Şems. Neyzen o aşıklardandır ki, (Hallac-ı Mansur gibi) hiçliğin Yaradan Rabbimiz tarafından her şeye dönüştürüldüğünü bilimden çok önce bilmiş, inanmışlardandır. Ben, bu satırları okuyan herkesten onlar için birer fatiha diliyorum. Saygı ile.

2 person liked.
2 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: ben guşlardan da güccücükmüşsüm.. benim çocukluğum da.. alamanyadan gelme parlak siyah derili kılıfları içre.. boyuna asılı gurundig marka teyiplerinin kasetine sesli olarak okudukları.. ve koltukaltların da itina ile sıkıştırılmış hal taşıdıkları.. 25 kuruşa satılan tek nüshalık destanları ile evlerimize şiirleri konuk olurdu destancıların.. bir anda çevre komşu kadınların gözleri parlar.. küçük dar gecekondumuza doluşurlar.. henüz yeni yeni sökmeye başladığımız alfabe sebeb biz heceleye heceleye okudukça.. allı morlu çiçekler ile süslü entarilerinin eteklerine ve başörtü göynek yenlerine silerlerdi gözyaşlarını.. ağlama seline boğulmuş teyze ablalar.. tekrar tekrar okutur.. köyden kente göçün paralelinde getirdiği sorunlar o gözyaşı ile akar bir nebze kaybolur rahatlar deşarz olurlardı.. sonra sokağın sessizliğini canhıraş bir feryat yırtardı.. -Adeeee ayıcı geldiiiii.. aaağ be.. abiy ablalar ayıcııııı.. şeklinde sesin cazibesine kapılır bizler bi avaza.. cümbür cemaat sokağa dökülürdük.. o vakitler böyle hayvan hakkı yoktu.. bilakis ayıcı hakkı vardı yanında oğlu cingan yaşar vardı.. yaşar zurna çalarken.. hakkı amca bir elinde def diğerinde sopa ayıyı oynatır.. bizler az önce kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanır çok sevinirdik.. o teyze o ablalar hiçmi bayılan bir kadın görmemişlerdi.. bu kadar basit bildik bir konuyu işleyen bu mütevazi aktristin canlandırdığı sahne hiçmi görülmemişti.. tam tersine kalabalığın içinde o dakika bile bayılan olurdu korkudan.. çünkü ayının o anki ruh haline bakıp.. ısırıp ısırmayacağı konusunda müşterek bahis tutuşur.. taş atıp ayıyı kızdırmaya çalışırdık.. ve mutlu olurduk.. çünkü ilgimizi çekerdi bir ayının oynaması..bir insan oynasa haber niteliği yoktu.. sanatta ise tam aksi durum söz konusu.. insanın ayılığa soyunması ilgi çekiyor.. aptal kutularının düğmesine bastığımız an insanlığından çıkmış güruhun.. müzik bekleyen bireye.. eline mirkofonu alıp adam gibi şarkı türküsünü çığırmayıp.. hilkate aykırı kıvırıp çevirmeler bizi seyir manyağı yapıyor.. bakın ar namus şişesini taşa çaldım kime ne diyebilir sanat adamı.. çünkü onun burnuna halka taktığı salt kalemidir.. onu oynatır.. göründüğü gibi değil zıddını yazıyorsa ilgime bile mazhar olmaz.. çünki etik çıplaklığı gerektirir.. siz kalkıp müsülman mahalli dansöz oynatamazsınız.. ama iç cebinden çıkardığı haşlanmış işkembe parçası ile form bulan bir nefesin.. neyinden gelen ses.. kuru çeşme bile olsa.. biz maddi susuzluk yanı sıra.. ömanevi susuzluk giderir.. bir mısra.. bir ıslık.. güzel derlenmiş veciz söz bekleriz.. .. burda bizi şaşırtan yön.. biz onla eğlendik sanırken.. onun bizle eğlenebilmesi.. kafa bulması ki.. bu çok güzel çok.. o vakitler duygular ölmemişti henüz.. sapan ile kuş vurmuya kalksak oğlum ayıptır günahtır derlerdi.. duygu öldü şiir dayanamadı terkedilmeye..

1 person liked.
0 person did not like.
uzağım: işte ben bu kadarım!:))yani,Orhan Balkarlı'nın çevirisi olmasaydı,şiirden hiç bir anlamayacaktım...sonsuz teşekkürler sevgili Balkarlı... ve şimdiki rüzgar!..önüne kattığını cennete sürüklüyor valla:)))))içenler içmeyenler,fakirler zenginler,güzeller çirkinler,sakatlar sağlamlar,deliler akıllılar,koltuklular koltuksuzlar hepsi bu rüzgarın içinde uçuyor efendim...parsellenmiş köşeleri var hepsinin...cenneti satanlar bir zengin bir zengin,sormayın gitsin!:))))alanlarsa salak düpedüz!:)))))nelerine yetmiyor yaşadıkları cehennem!?..kıymet bilmez bir toplumuz işte!.. neyse,açılmış ağzımı kapatayım ve tüyeyim buradan... herkese saygılarımla..

0 person liked.
1 person did not like.
sufist_05: çok güzel şiir,ancak üstadıda yanımızda hissederek onun şiirlerini anlamak gerek.yemez idük, içmez idük,kimseye kötü demez idük, diyen gençlere eyvallah.mustafa nuri inanç

0 person liked.
0 person did not like.
Jale Keskinkılıç: Çok güzel şiir.

0 person liked.
0 person did not like.
Abdülillah Çağlayan: Efenim Naci Bey yine üstattan bir anekdot; Kadıköy'de Aksaraylı Hamdinin gazinosunda bir yandan demlenir,bir yandan ney çalarken,yanına bir boyaci çocuk yanaşır. -Amca,boyayım mı? Neyzen yerinde kalkar,para çıkarıp çocuga verdikten sonra yere sırtüstü uzanır: -Gel,yüzümü boya. Yüzü boyanınca,Kadiköy'deki baska bir meyhaneye,Papazın Bağı'na gider.Papazın Bağını mekan tutmus olan Ahmet Rasim,onu görünce: -Ne bu hal Neyzen?Kuşdili Tiyatrosunda 'Arabın Intikamı’nı mı oynadın? Neyzen güler: -Merhamet insanın yüzünü bazen kara çıkarır. Boyacıya acıdığını söyleyip olayı anlattıktan sonra ekler: -Kainata bir de bu heybette görüneyim,dedim.Allah'a şükür ki böyle bir yüz karam oldu.Ya çıkmazına boyansaydmm? Efenim canım kardeşim Nurani,geçenler de Mavikuşlar beye de söylemiştim.Tekrar edeyim.Bir bağyan arkadaşta prada marka çanta gördüm.Reklam oluyor ya neyse.Kendileri İlimiz defterdarlığı çayhanesinde asgari ücretle çalışan servis elemanıdır.Hayret ettim zira kendilerinin bir maaşı o çantayı almaya yetmez.Deri, güderi çanta işiyle uğraşanlar bilirler o marka en pahalı çanta markalarından biridir. Merakıma mucip oldu sordum.Nerden aldınız İstanbul’a yolunuz düştü de Mahmut Paşadan felan mı diye, orada bu çakmacılar çoktur.Kendisi ‘’hayır bu orjinal Prada’’ dedi.Gerçek fiyatı 750 gaymeymiş.O 40 kaat vermiş almış.Nasıl oldu dedim.Satın aldığım dükkan yanmış bu çanta yanık dedi.Dikkatli bakın diye bana yakından gösterdi.Deriye hiç bir şey olmamış.Üstündeki metal aksamları biraz kararmış sonradan tekrar parlatılmış.Yanık malı ne yapsın neye tutturabiliyorsa ona satmaya çalışıyormuş dükkan sahibi. Çanta örneği misali, senelerce Karabük Demirçelik’te 1000 santigrat derece ateşin karşısında potalarda demir erittik, yüzümüz yanık, şiir yazarız bağrımız yanık efenim. Tatsız tuzsuz keleği olgunlaştırıp burcu burcu vanilya kokan kavuna dönüştüren Allah’a hamd olsun.Ondan da sen gibi nur yüzlü arkadaşı ihdas eylemiş. Yazdıklarımız amatörce tipimiz kayık diye dalga geçerseniz üzülürüm. Ne yapalım Cyrano De Berjerag’ı yaratan bizi de yaratmış.Gurban olduğumun hekmetinden suval olunmaz.Allah c.c.yu, sizi, Sinan beyi, hele hele Vahap beyi(Güzel Malatya’mızda Vahap ismi neden çoktur? Bunu hiç düşündünüz mü mesela bir de Pirometre nedir? Bunu hiç düşündünüz mü mesela) ve tüm arkadaşları hubbüküm efenim.

0 person liked.
0 person did not like.
Arap Naci 3: Seyfi Orhon Bey'in aktardığı Neyzen anektodundaki ince Neyzen zekasına hayran olmamak kabil değil..bayıldım doğrusu.. Hoca birgün önce cenneti anlatırken,dilinin kemiğini,lafzın endazesini,cennetin topuzunu demek ki öyle kaçırmış ki Neyzen'e de boş kaleye vuruş yapmak kalmış.. güzel bir paylaşımdı Seyfi bey...

0 person liked.
0 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Meyve-i memnua’dan çekmiş bizim pîr-i mugân, Neyzen’im, gönlümde bin bir küp şarâbım var benim! Adem yasak meyveyi yemiş piri muğan da Ademdir, günah ondan bize mirastır bin bir küp şarap - hem günah hem de dert anlamındadır.. İşte Neyzen dinsiz ve Allahsız değil içmesi de derdindendir Allah rahmet eylesin, nur içinde yat şair

1 person liked.
0 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Neşvemiz bî-ibtidadır işvemiz bî-intihâ, Böyle bir sâkiye candan intisâbım var benim! bu beyit doğru tercüme olunmuş Orhan bey Ademden gelmiş bu neşemiz ve sonsuzdur Saki Ademdir biz de onun evlatlarıyız

0 person liked.
0 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Varlığımdan intihâsızlık terennüm eyliyen Bezm-i hiçide adem adlı rebâbım var benim! ikinci mısrada vezin bozulmuş, orijinalini bulmak lazım hiçide değil hiçde olursa vezin doğru ama anlama geldiğimizde hiçi Sinan beyin dediği gibidirse (Pis, kirli: Çamurla oynayan çocuk hiçi olur. Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) vezin bozuluyor, 'hiç'tirse 'adlı' kelimesinden sonra bir kelimesi olmalı vezin gereği: Bezm-i hiçde adem adlı bir rebâbım var benim (ya da tek heceli başka bir kelime olmalı)

0 person liked.
0 person did not like.
Arap Naci 3: kim ne arıyorsa sonuçta onu bulur Neyzen'in şiirinde...

0 person liked.
0 person did not like.
Abdülillah Çağlayan: Yahu Nurani kardeş kış çok çetin geçti, para deyu it kırktık, afedersin.İki yakamız biraraya gelmiyor.Enternetin parasını 2-3 gün geçirdik diye kesmişler bir kaç gündür doğru dürüst giremedik.Neyse ki çok şükür hallettik. Gerçi Bolkarlı yeğenim şiiri günümüz Türkçe’sine uyarlamış ama, yine de tam diyecektim.Nurani kardeşim nerelerde gelse de şu şiiri bir şerh etse transa geçip, günün şiirini açtım ki döktürmüş yahu. Efenim nasıl demişler öyle başa böyle kapak, böyle göze böyle çapak.Bu gibi şiirlerin hakkından Nurani kardeşim gelir evvelallah.Edebiyat düsturu üzre getirdiği izahatlar son derece yerinde.Ayrıca sadece Nurani bey değil, diğer arkadaşlardan da her ne kadar edebiyat düsturlarını gözetmeseler de, şiire ilişkin pek güzel izahatlar var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben de karınca kararınca Neyzen’in bir ankedodunu aktarmak istiyorum. Dr.Fahrettin Kerim Gökay 'içkinin zararları' konulu konferans vermektedir. Bir ara: -Rakının her kadehi,hayatımızı bir saat kısaltır,der. Dinleyiciler arasinda olan Neyzen yerinden firlayip bagırır: -Eyvah,yandık! -Hayrola? -Hesap ettim,meger ben öleli tam kırk yıl olmus!!! Saygı ve hörmetlerimle güzel uyu usta.

0 person liked.
0 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Hey’etimde müttefik mağrıbla maşrık, veçhe yok; Gayr-i mer’î zerrede bin âftâbım var benim! Hüsn-i mutlak bir yudumda kendini gayb eyledi, Gönlümün humhanesinde böyle nâbım var benim! heyet burda suret, görünüş anlamındadır batıyla doğu suretimde birleşmiş, birbirinden farkı yok Görünmeyen her zerrede yolunuzu aydınlatan güneşim var benim, bu güneş de ona yol gösteren kitabıdır Gerçek güzellik bir yudumda kendini kaybetti- (Orhan beyden kopya) niçin kendi tarikatı dini var nab - üzüm, Bektaşi tarikatına işaret olabilir,( Bektaşi üzümü) Osman bey zaten herkes görüyor sizin ilk yazdığınızı

0 person liked.
0 person did not like.
Hüseyin Demircan 1: sorun esas itibarı ile .. güzellik kavramının göreli oluşun da... kimileri için hayli çirkin olan.. oldukça düşük ve pejmürde bir hayatın kapılarını.. kendince güzel görüp aralayan.. bir dost bir post yeter diyen.. bohemliğin dibine vuran.. şair yokmu.. tonla hem bissürü.. onların yaşadığı hayat bizi ne elakadar eder.. biz onların.. ortaya koyduğu şiirlere bakmalıyız.. ve güzellik şartlanmalarımız.. hangi yaftayı o şiire yapıştırmamızı emrediyorsa.. farzı misal.. büyük çoğunluğu ehli islam olan toplum isek ve şiirde.. inancamıza yakınlık arz eder kesişir doğrular var ise.. evet evet bu çok güzel diye iyi yaftasını yapıştırmada bahis görmemeli.. baktık ki bizim hayat anlayışımız dışına çıkıyor.. azami yararcılık anafikri ile.. o şiirin kötü olduğunu karar verebilmeliyiz.. ama sadece ve yalnız içerik yönü ile.. çünkü bu bir şiirin iyi yada kötü oluşu için yeterli sebeb değildir onun sadece içeriği kötüdür.. halbuğsem şiir içerik ile şekili harmanlama işi ise ve şair redif kolaycılığına kaçmıyor.. zengin uyak için çaba sarfetmiş.. aruzun incelikleri keşfetmiş.. söz öbekleri arası iyi akıcılık sağlıyabilmiş.. ise.. size muhteva sebeb yüzde elli çirkin fakat şekil yön yüzde elli güzel.. yine içeriği seven başka biri için yüzde yüz güzel olabilir.. oysa mod medyen yüzde yetmiş beşe ihtimal tanır bence.. ne isaya ne musaya.. evet evet gerçek şiir bu.. ben bugüne kadar.. daha muhteşemini görmemiş.. okumamıştım.. dedirtecek kadar olağanüstü olmasa bile.. bir çok şiire göre şekilce iyi bence.. alkışlıyorum kendisini.. yüreğine sağlık kalemi daim olsun.. başarısı devamını dilerim neyzen beyin..

0 person liked.
0 person did not like.
Seyfi Orhon: Gözü güzel gönlü güzel bir insan,Üstad Neyzen Tevfik bir gün Cami’de Hoca’nın vaazını dinler. Hoca cemaate herkesin dinin gereklerini yerine getirmesi gerektiğini, cennette herkese çok güzel huriler verileceğinden ve bu hurilerle ne yapmak isterlerse yapabileceklerini anlatır. Ertesi gün ki vaazda Neyzen Hocaya sorar: Hocam cennet’te şarap olacak mı? diye. Hoca bu soruya çok sinirlenir başlar neyzeni zındık, kafir, iblis gibi dini motiflerle haşlamaya ve sorar: Bre zındık cenneti meyhane mi sandın? Neyzen istifini bozmaz önceki günü hatırlatır: E Hoca dün cenneti kerhane yaptın.

0 person liked.
0 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Neyzen Tevfiki - Azerbaycanın divan şairi Elağa Vahide benzettim. Şair eğri gördüğü dünyayı, dünyadaki haksızlıkları, haksızları unutmak için alkole vermiş kendini.1939 senesi repressiyası, şairlerin sürgüne gönderilmesi, öldürülmesi... başka sözle şairlerin dillerinden asılması devriydi... Bu yıllara denk gelmiş Vahidin yazması, yaratması. Ona zarar gelmesin diye hep içmiş alkolik gibi göstermiş kendini amma sözünü de demiş şiirleriyle Gönlümün Meyhânesinden Hitap! - başlık açıyor şairin demek istediklerini zaten, neden içiyorum, okuyun anlayın işte Dinleyen her zerreye bin bir hitâbım var benim, Kâinât isminde hiçden bir kitâbım var benim! Ya hitâbımdan okursun, yâ kitabımdan beni, Yazdığım efsânede on altı bâbım var benim! okuyalım bakalım ne demiş 'Dinleyen her zerre' yaratlanların eşrefi insandır, hitabsa Neyzenin yazdığı eserler, Kainat hiçten yaratan Allahım ve onu anlatan Kitabım var. Düşündüğünüz gibi Allahsız değilim... iyice araştırırsanız tanırsınız beni demiş... 'onaltı babım var' demiş, bab kelimesini burda kitap ve eserin bölümü anlamında kullanmış olabilir şair, eserlerinden haberim yok çünkü bab 1.kapı bab 2.kitap ve eserin bölünmüş olduğu hisseler, bölüm bab 3. padişah ve hakimlerin kapısı bab 4.mesele, mevzu Babi Ali- Sultan Türkiyesinde merkezi hükumet

0 person liked.
0 person did not like.
Erdoğan Saka 1: biz bir zerreyiz gayri kitabımızda söylediğin her söz bizim hitabımızda huzurda kefiyetle

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 66 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Hulya Oyman
Adem Okur
Hasan Özünal
Birol Efsane
Nesrin Yılmaz Yıld...
Mehmet Çakır
Emin Furkan Çelik
Sercan Bayram
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Ve Gelir (Necip Fazıl Kısakürek)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Anılar öptü dudaklarımı (Pelin Onay)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Gönlümün Meyhânesinden Hitap! Şiiri - Neyzen Tevfik

Antoloji.com
25.2.2017 18:51:45  #4.33#
[1686113]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#1686113 ##112