Antoloji.com

Gitme İstemem Şiiri - Mevlana Celaleddin Rumi

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Mevlana Celaleddin Rumi Mevlana Celaleddin Rumi Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirMevlana Celaleddin Rumi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gitme İstemem

Demek sen böyle salına salına bensiz gidiyorsun ey canımın canı.
Ey, dostlarının canına can katan,
Gül bahçesine böyle bensiz gitme istemem.

İstemem, ey gökkubbe, bensiz dönme
İstemem, ey ay, bensiz doğma.
İstemem, ey yeryüzü, bensiz durma
Bensiz geçme, ey zaman, istemem.

Sen benimle beraberken
Hem bu dünya güzel bana, hem o dünya güzel.
İstemem, bensiz kalma bu dünyada sen,
O dünyaya bensiz gitme, istemem.

İstemem, ey dizgin, bensiz at sürme.
İstemem, ey dil, bensiz okuma.
İstemem, ey göz, bensiz görme.
Bensiz uçup gitme, ey ruh, istemem.

Senin aydınlığındır aya ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir aysın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem.

Gül sayesinde yanmaktan kurtulan dikene bak bir.
Sen gülsün, bense senin dikeninim madem,
Gül bahçesine bensiz gitme, istemem.

Senin gözün bende iken
Ben senin çevganın önündeyimdir.
Ne olur, öylece bak dur bana,
Bırakıp gitme beni, istemem.

O güzelle berabersen, sen ey neşe,
İstemem, sakın içme bensiz.
Hünkarın damına çıkarsan, ey bekçi,
Sakın bensiz çıkma, istemem

Bir şey yoksa bu yolda senden,
Bitik bu yola düş enlerin hali.
Ben senin izindeyim, ey izi görünmez dost,
Bensiz gitme, istemem.

Ne yazık bu yola bilmeden, rasgele girene!
Sen ey, gideceğim yolu bilen,
Sen ey yolumun ışığı, sen ey benim değneğim,
Bensiz gitme, istemem.

Onlar sadece aşk diyorlar sana,
Oysa aşk sultanı mısın sen benim.
Ey, hiç kimsenin düşüne sığmayan dost,
Bensiz gitme, istemem.
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Dost, Çiçek, Gece

 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
9.3 10
(194 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirMevlana Celaleddin Rumi ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Gitme İstemem Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
mısırlıoğlu: Her yerde ve her şeyde kendisinin de olmasını istemesi, var olmaya olan isteğini-bağlılığını göstermesi kadar, Mevlana'nın bencil yanının da olduğunu gösteriyor..Örneğin; 'Demek sen böyle salına salına bensiz gidiyorsun ey canımın canı. Ey, dostlarının canına can katan, Gül bahçesine böyle bensiz gitme istemem. İstemem, ey gökkubbe, bensiz dönme İstemem, ey ay, bensiz doğma. İstemem, ey yeryüzü, bensiz durma Bensiz geçme, ey zaman, istemem. Sen benimle beraberken Hem bu dünya güzel bana, hem o dünya güzel. İstemem, bensiz kalma bu dünyada sen, O dünyaya bensiz gitme, istemem. ' Mevlana'nın bu dizeleri beni şaşırttı doğrusu..Bunları ben söylesen normaldir,,sıradan bir insanım ama Mevlana'nın başka türlü söylemesi gerekirdi diye düşünmekteyim..

5 person liked.
42 person did not like.
Doğa Fendi: Mevlana'nın eserlerini yorumlayacak makama eremedik henüz :)

45 person liked.
2 person did not like.
Perihan Pehlivan: kutlarım seçimi. o gönül insanı,o sabır deryası

6 person liked.
2 person did not like.
Fatih Karagumruk: Mevlana Celaleddini RUMi , Rabbim sefaatini nasip etsin , O'nun NUR'dan damlalar gibi parlayan ve KIYAMETE kadar parlayacak olan dizelerine baska ne yorum yapabiliriz ki , RABBiM FiRDEVS CENNETiNE DAHiL ETSiN O'NU ve SEVENLERiNi...Amin.

22 person liked.
3 person did not like.
hazan_gazel_: yüzyıllar geçti aradan bir kerbelayı kaldıramaz bu yürek birde seni şems den koparmalarını .. ayrılmasaydın mesnevi olmazdı bencil bir iyi olmuş sözleri dökülmeli mi dilimden yada hayırlısı buymuş tarzında kadere rıza cümleleri .. ama ne zaman seni okusam ve şemsi... yüreğim sıkışır ..öyle bir daralma ki kan damlar nerdeyse gözlerimden ..bir mevlana olurum şemsimin ardından gitme diye inleyen .. tüm ayrılmaların sebebi olur seni ondan ayıranlar ..ve tüm yakarışlarda şemse özlem ..her sevgiliden zorla koparılan şems olur gitme diyenler bir parça mevlana ... gitme istemem ..

30 person liked.
11 person did not like.
Sema Golha: sende bizsiz gitmeseydin keşke..

25 person liked.
7 person did not like.
Hazangül Hüseynova: Ey Mövlanam sen hemişe varsan,yokluk sene yaraşmaz. Sen dirisen Birlerin birisen.Rehmet sene.

25 person liked.
5 person did not like.
sinyali: zamanların karıştığı yerde her şey mümkündür naci can..türküler mi zamanın içinde zaman mı türkülerin içinde bilemezsin.. ağustos ayında başa kış gelir..inan...

12 person liked.
5 person did not like.
Nazır Çiftçi 2: Gitme İstemem 'MEVLANA MEVLANA' Aziz Mevlana ruhun şad olsun.Bugüne kadar insanlara çok çok şey anlattın.Anladılarmı!Birileri sizlerin devamıdır elbette.Bu çok hoş şiirinin içinde ben, 'Benliğimi' buluyorum. Her bir mısra ayrı ayrı güzel ve anlamlı. Arı duru saf su gibi pırıl pırıl akıp gidiyor taa sonsuzluğa. İnsan ve Allah sevgisini apayrı bir güzellikte bu dünya ve o dünyayı 'Bensiz sensiz' Özdeyişi ile yalnız bırakmıyor. Öyle derin öyle engin bir sevgi var. Ay ışığında ki ışık, manevi ve ilahi bir güçtür. Öz sevgidir. Ayın gidişine bile hayranlığını gizleyemiyor. Gök yüzünün engin derinliklerinde birlikte ilerlemek istiyor. Allah’ ın yarattığı güzellik ve muhteşem donanım onun ışığıdır. O ışıkta birlikte dönerek gitmeyi düşlüyor. Sistemin işleyişine hayrandır. Dünya güzelliği seven gönüllerin sevgisi ile yaşar. Dünyanın içindeki sırları kim çözebilir. Mısralarındaki umutlar bambaşka. Ebedi kalmış mısralardır. ' Gitme istemem' başlığı şiirin silinmeyen mührüdür. O mısralar ki sonsuzluğa uzanan bir usta ile iç içedir. Sevgisi güvencedir. Onun özverisi içtenliği bizleri evrensel yapandır. Evrensel yaşatandır. Sen bensiz ben sensiz olamam. İnşallah ilahi sevgiye kavuşmuştur. Allah ‘ tan rahmet diliyorum… Nur içinde yat… 737 Yıl sonra seni saygıyla anıyor huzurunda hürmetle eğiliyorum. Üstat Mevlana Mevlana.. 25/04/2010 Ankara Nazır Çiftçi

17 person liked.
3 person did not like.
Kökü Mazide Kalan Âti: Ehl-i dil olduğumu iddia etmedim. Ayrıca edebiyatçı olduğumu da bir üyenin sorusu üzerine yazdım. Edebiyatçı olmak marifet olduğu için değil... İyi geceler...

4 person liked.
5 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: emrah bey bu kadar alınmayın lütfen..kabalık kastıyla yazmadım..ufak bir takılma sayın..fikrinize hürmetimiz daim..bazen şu gülücük işaretleri :) bu gibi sorunları aşmakta epeyce mahir..ben o mesajıma bir gülücük koymadım diye ciddiye almışsınız sanırım..baki selam ve hürmet..ehl-i dile.. ..

1 person liked.
2 person did not like.
Kökü Mazide Kalan Âti: Zaten bir biz yazınca mugalatacı oluyoruz! ! ! Neyse, öyle olalım bakalım...Bir bu kaldı yakıştırmadığınız...

2 person liked.
4 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: toparlansak da..gitmesek olmaz mı efendim..öylesi daha bir iyi gibi geldi bana..şimdi ismet beyin de canını sıkmayalım durup dururken ha.. gelişime evet de..dönüşüm sorun.. ..

2 person liked.
2 person did not like.
sinyali: özetle...şudur söylemek isteediğim biz yürümeyi sürdürmezsek, işte o zaman türkçede yandı..bizde yandık...toparlanın gidiyoruz... :)

2 person liked.
2 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: emrah kurul kardeşim edebiyatçılığınızdan ve ilminizden bir şüphemiz zaten yoktu da..mugalatacılığınıza yeni denk geldik..o da hoş bir deneyim oldu bizim için :) :) ..

2 person liked.
2 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: mahkemeye delil olarak antoloji kaydını gösteririz olur biter üstadım..merak buyurmayınız :) :) ..

2 person liked.
2 person did not like.
sinyali: Buyrun ve maktaından seyredin, işte evim maktaı çok tehlikeli bir kelimedir üstad..başa iş açar..makta ı sonra başka yerinden anlayanlar filan çıkar.. aman dikkat.. :)

2 person liked.
2 person did not like.
Sükûn Ve İnşirah: alışırız elbet..neye alışmadık ki..buna da alışırız.. Ayırıp o genç adam, uzansa yatağına; Yerleştirse başını, iki diz kapağına; Soruverse: Ben neyim ve bu hal neyin nesi? Yetiş, yetiş, hey sonsuz varlık muhasebesi? Dışımda bir dünya var, zıpzıp gibi küçülen, İçimde homurtular, inanma diye gülen... İnanmıyorum, bana öğretilen tarihe! Sebep ne, mezardansa bu hayatı tercihe? Üç katlı ahşap evin her katı ayrı âlem! Üst kat: Elinde tesbih, ağlıyor babaannem, Orta kat: (Mavs) oynayan annem ve âşıkları, Alt kat: Kızkardeşimin (Tamtam) da çığlıkları. Bir kurtlu peynir gibi, ortasından kestiğim; Buyrun ve maktaından seyredin, işte evim! Bu ne hazin ağaçtır, bütün ufkumu tutmuş! Kökü iffet, dalları taklit, meyvesi fuhuş... Rahminde cemiyetin, ben doğum sancısıyım! Mukaddes emanetin dönmez dâvacısıyım! Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana; Yükseldik sanıyorlar, alçaldıkça tabana. NFK bu da öyle içimden geldi işte.. ..

2 person liked.
2 person did not like.
sinyali: Dahası mı... Ben mevlanayı moğollara ve mongollara, şöyle seslenirken de duydum mesnevide..... niçin izaha yelteneyim varlıkla varolmak arasındaki farkı tanıklığına çağrıldığımız vukuat yanında hiç kalır benim yaptıklarım ne mi yaptım özlenen herşeyde duydum tehlikeyi işime burnuna kim soktuysa çimdik attım muhaldi zira angudun azardan anlaması yo, hayır yanlış anlamayın, pişman değilim iyi ettim tebessümü çok görmekle gavur döllerine turizmi teşvik için gitmedik yemen çöllerine İ. özel

2 person liked.
2 person did not like.
Kökü Mazide Kalan Âti: Şükrü Bey; 'türkler farsçayı da içeren büyük bir dil konuşmuşlardır' Bu cümlenizde yazmışlar dememişsiniz; konuşmuşlar demişsiniz. Buna binâen söyledim ben de...Ayrıca doğru sayfadasınız da müstehzi tavrınız sizi kendinizden bile men etmiş. Sinyali Üstad; Türkçe başka dillerden elbette birçok kelime almış, başka dillere de birçok kelime vermiş bir dildir. Bunda da hiçbir sakınca yoktur. Aksine zenginleşmiştir dilimiz; ki bir dil de ancak böyle zenginleşebilir. Benim kastım, tamamen farklı bir dilde yazılmasının doğru olmadığı idi. 'Bişnev! İn ney çün hakikat mikünend ' diye başlayan mesnevinin ' Dinle! ney neler hikaye etmekte' diye başlamasını tercih ederdim...Demek istediğim sadece bu! Ve Yakup Onat; Müsterih olunuz! Edebiyatçıyım!

1 person liked.
4 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 79 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Elmas Yazdıran
Burak Yakup Mutlu
Habib Umutlu
Emine Tugay Dursun
Muharrem Kılıç
İbrahim Ödemişlioğ...
Tamer Yolcu
Halis Taşova
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Höyük (Ali Işık)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sen Gidince (Rıfat Ilgaz)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Gitme İstemem Şiiri - Mevlana Celaleddin Rumi

Antoloji.com
28.2.2017 12:19:50  #4.33#
[16364]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#16364 ##1799