Antoloji.com

Fetih Marşı Şiiri - Arif Nihat Asya

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Arif Nihat Asya Arif Nihat Asya Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Kitaplar  Zevkler 
 << Önceki ŞiirArif Nihat Asya ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Fetih Marşı

Yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
Dağlardan çektirilen, kalyonlar çekilecek;
Kerpetenlerle sûrun dişleri sökülecek!

Yürü; hâlâ ne diye oyunda, oynaştasın?
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!

Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden
Senin de destanını okuyalım ezberden
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden

Elde sensin, dilde sen; gönüldesin, baştasın
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!

Yüzüne çarpmak gerek zamânenin fendini!
Göster: kabaran sular nasıl yıkar bendini!
Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini!

Şu kırık âbideyi yükseltecek taştasın;
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın

Bu kitaplar Fâtih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır;
Şu mihrab Sinânüddin, şu minâre Sinân'dır;
Haydi, artık uyuyan destanını uyandır!

Bilmem, neden gündelik işlerle telâştasın
Kızım, sen de Fâtihler doğuracak yaştasın!

Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!
Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!
Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan'dan!

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!

Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin!
Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın

Yürü, hâlâ ne diye kendinle savaştasın?
Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Bayrak

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Fetih Marşı adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.5 10
(861 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirArif Nihat Asya ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Fetih Marşı Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Fatih Aksoy: Nur lan içinde yat büyük usta yine çok güzel bir.şiir

12 person liked.
2 person did not like.
Sadık Oben: Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın? Kızım, sen de Fatih'ler doğuracak yaştasın! Nurlarda yat kalemine kurban olduğum büyük usta.

65 person liked.
24 person did not like.
Akın Özbey: Ata buyruğu kabul ettiğim bir şiir.

82 person liked.
28 person did not like.
Doğa Fendi: Üstad döktürmüş, tam Top 100 listesine yakışan bir şiir..

157 person liked.
73 person did not like.
Sema Yıldırım: Yürü; hâlâ ne diye oyunda, oynaştasın? Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın! ne kadar güzel bir kelamdır. günümüzde böyle kaliteli şairlerin çoğalmasını isterim. İnşAllah Allah bize de nasip eder.

264 person liked.
69 person did not like.
*GÜLBAZ* Uğur Benek: Bu şiire nazire olarak 'Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştayım!' başlıklı bir şiir yazmıştım. Çok güzel dökmüş içini şair.

200 person liked.
92 person did not like.
Kasım KAPLAN: Üstad Arif Nihat Asya'ya... Yelkenler biçildiler, yelkenler dikildiler, Dağlardan donanmayla, kalyonlar çekildiler. Kerpetenle surların, dişleri söküldüler. Yola çıktık efendim,yiğitler hazırlandı, Vatana kurban için, parmaklar kınalandı. Geçtim anadan yardan, geçtim her sevgiliden, Bir destan yazacağız, okusunlar ezberden, Öğrettin haberim var taşıdığım değerden, Gönüllü gazilerin listesinde baştayım, Vatan için vuracak, vurulacak yaştayım. Yüzüne çarpacağım zamanenin fendini, Coştum kabardım artık, yıkacağım bendimi, Kıymetim soydan gelir, biliyorum kendimi, Abideni dikmeye bir yaman uğraştayım, Size anıtlar yapıp, yükseltecek yaştayım. Okudum tarihimi, tanıdım eserleri, Kendime örnek aldım, Fatih'i, Selimleri, Başıma taç eyledim verdiğin emirleri, Bitti gündelik işler, bir ulvi telaştayım, Senin açtığın yolda koşturacak yaştayım. Artık günümüz geldi, işaret var Atamdan, Elbette gelecektir, bütün gençlik arkamdan, Gücümü alıyorum, bu Şanlı Bayrağımdan, İpliğimi sen ördün, atlas bir kumaştayım, Burçlara bayrak olup dikilecek yaştayım. Vakit gelmiştir artık,saatler ayarlandı, Tembel tembel uyuyan, Çelebiler uyandı, Müsterih ol efendim, hazırlık tamamlandı, Yalnız İstanbul değil, çok büyük inançtayım, Bu yürekle dünyayı fethedecek yaştayım.

363 person liked.
122 person did not like.
Erdal Koca: Şiir; Yazanların duygularını ifade ettiği gibi, çoğu zaman da okuyan kendi duygularını yaşadığı satırlara dökülmüş ifadedir. Türkiye'mizde tek Bayrak Şairi olan Sayın (Rahmetli) Arif Nihat Asya, aynı zamanda bir vatan şairidir de. Ruhu şad olsun, Allah rahmet etsin. Ama ne yazık ki, ne devlet olarak ne de millet olarak hak ettiği değeri veremedik. Vatanını ve milletini sevmiş, asla ihanet etmemiş ve de asla ülkesini terk etmemiş bir şairdir. Şiirlerini Türkiye'de yazmışmıştır. Vatanına ihanet edip, gittiği yerde kıymetini anladıktan sonra pişmanlıkla da yazmamıştır. Gerçek bir vatan şairidir.

258 person liked.
124 person did not like.
Ali İsmayilov: arif nihat asyanin fatih marsi siiri benim sevdiyimen guzel siirler arasindadir bu siir onun kendi agzindan seslendire bilirmisiniz?

234 person liked.
148 person did not like.
Ali İsmayilov: bu siir cok iyi

223 person liked.
146 person did not like.
İbrahim Necati Günay: Üstadın mekanı cennet olsun.Fazla söze gerek yok,şiir konuşuyor. TÜRKÜZ VE DAİMA ÖLENE KADAR TÜRK KALACAĞIZ.. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. ATAM SEN RAHAT UYU.SİZLERİN ÇİZDİĞİ YOLDAN ALLAHIN( C.C) İZNİ İLE BU CUMHURİYETİ VE BAYRAĞIMIZI DİMDİK AYAKTA TUTUP,ONA KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ. SÖZ VERİYORUM. NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE. Saygılarımla....

242 person liked.
131 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Fetih Marşı Parseller çizilecek, sınırlar çekilecek Çevredeki ağaçlar kökünden sökülecek Devlet arazisine kondular dikilecek Hâlâ niye köyünde, oyunda oynaştasın? Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Sen de kendine bir pay kopart bu beleş yerden Sakın ola elin boş dönme sen bu zaferden Titresin şu topraklar bindiğin buldozerden Yağmacılıkta önder, ilerdesin, baştasın Fatih’in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Belediye, jandarma zaten olmuş dandini Göster kabaran sular nasıl yıkar bendini! Lağımcı Ocağı’ndan küçük görme kendini! Her kazılan çukurda her yıkılan taştasın, Fatih’in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Şu heyula mahalle, sizlerden armağandır Türbesinde ağlayan ulu mimar Sinan’dır; Beşinci çocuk için git kocanı uyandır, Çamaşır bulaşıkla ne için telâştasın, Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın! Delikanlım! İcazet aldığın gün ustadan Yürüyeceksin! Millet yürüyecek öteden! Sana işaret gelmiş mafyalardan çeteden Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın; Fatih’in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Bırak, bu bozuk düzen yalan yanlış işlesin! Görevliler çekilip villalarda kışlasın! Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın Yürü, sen danışıklı, kirli bir savaştasın? Fatih’in İstanbul'u fethettiği yaştasın! Osman TUĞLU

184 person liked.
134 person did not like.
Arap Naci Kasapoğlu 5: dalım dalım ana yun,iste peçet çalalum ara bul sen çetepi,recepe marş çalalum peri peçet hamide,ister anal çalalum ayyuka çıktı apaç,yokluğunu çulalum bu da tersten başka bir versiyonu Muzaffer bey...

117 person liked.
86 person did not like.
Onur BİLGE: Arkadaşımız Recep AKIL, yoğun bakımdaymış. Karaciğerinden nodül alınmış. Sabaha kadar narkozun etkisinde kalacakmış. Durumu tehlikeliymiş. Duaya ihtiyacı var. Ona acil şifalar diliyorum, Allah'ımdan! Lütfen dua edin!

116 person liked.
76 person did not like.
Muzaffer Akın 1: Döktürmüşsünüz Naci bey :))..Terbikler.

106 person liked.
73 person did not like.
Yanıltan Işıklar: Sayın Nadir Dostum, Bilim adamıyla din adamının çekişmeleri neden hiç bitmeyecektir biliyor musunuz??? Bilim adamı elindeki verileri ,elindeki bilgi birikimiyle ve mantığıyla irdeler ve bir sonuç üretmeye çalışır ama din adamı ;elinde hiç bir delil olmadan,tüm verileri kendi tezini doğrulayacak şekilde seçer ve ispat aramaksızın,inanmayı tercih eder. Bilim mantığının tam tersine düşen bu mantığı bilim adamı hiç kabul edemeyeceği,din adamının da ;kendi düşünce ve inançlarının irdelenmesine hiç tahammülü olmadığı için çatışma da sürer gider. Ama derinden inananların ,bazı konuları açıklarken ;Allah veya peygamerden söz ederken,seksen yıldır arkadaşıymış,varlığı hakkında tüm deliller cebindeymiş,gibi güvenle konuşması her bilim adamını şaşırtmış,tüm bilim ve mantık kurallarını çiğneyerek çatışmayı körüklemiştir. Ama durum ne olursa olsun değişmeyen bir gerçek var ki, o da ;hepimizin bir gün tarih olup unutulacağı ve hatırlanmayacağı biledir. Yeter ki ,kendi inançlarımızı diğerlerinin cehennemine çevirmeyelim ve her ne olursa olsun diğerlerinin inançlarına ,kendi inançlarımıza beklediğimiz saygıyı gösterebilelim. Saygılar Fikret Şahin

105 person liked.
70 person did not like.
Nsi/Nadir Sayin: Sonuç, kimisi sadece fiziksel ve bilimsel veri olmadan kendi şahsi kanaatini işte böyle pazarlıyor.. İnanç bazında olanlara bin kere dedik ve kendi inanma kanaatin eger oysa saygılıyız.. Gelin görün ki bu saygı duyduğumuz inatla bilimsel verilere inkârlık ediyor; psikoloji, felsefe, bijolojiyi, solcu, demokrat, demokrasi es geçip ha bire ezberlediği kendi vardığı kanaatini güya bize işte böyle borazanlıyor… Hiç olmazsa kendi adına konuş.. Size sonuç ise Adem bey, şimdi gidin bakın biraz altlara kim bakalım duygusunun kölesi olmuş vermiş-veriştirmiş… Biraz çalışın gelin. Ve bu, umarım size biraz ders olurda, bir daha farklı düşünce ve fikirde olana çifte standart uygulamazsınız..Daha titiz olursunuz! Burada şiirilerin, şairlerin şu altda ki edebiyat alanlarının hepsinini içinize sindirmiş olarak bundan böyle şiirler seçer ve karşımıza çıkarsınız. Hatta diyorum ki sanatın tek bir kişisi eger burjuva edebiyatını benimsiyor savunuyorum diyorsa onu dışlayamazsınız (ben onu tasvip etmesem de burjuva edebiyatı var gerçeği yok sayamam ki) VE evet devamla: ]Çocuk edebiyatı ]Divan edebiyat ]Halk edebiyatı ]Karşılaştırmalı edebiyat Ve sair ….. Bunların hepisine önce yer verecek ve onlara farklı bakanların şiirselliklerine, şairliklerine yapılan keskin yorumları da poker masasında hoyratça kumara yatırmayacaksınız… Edebiyat adımı olup ondan sonra haddinizi bilip yorumculara uyarıda bulunmalısınız! Sizin burda ki gönüllü olduğunuzu sandığım boyut olsa da bizim her hangi birimizden farklı ve azami titizlik isteyen sorumluluğunuzu bilin! Ya bu deveyi -edebiyat adamı gibi- güdün..ya bu diyardan gidin! ..Son.. Saygıyla..

90 person liked.
61 person did not like.
Arap Naci Kasapoğlu 5: bir fetih marşı çal irecep,yunana dalalım bir fetih marşı çal irecep,bulgara dalalım bir fetih marşı çal irecep,kanala dalalım bir fetih marşı çal irecep,uykuya dalalım

90 person liked.
70 person did not like.
Melahat Demir: şairin ruhu şâd olsun.

92 person liked.
72 person did not like.
Onur BİLGE: Anlıyorum ben sizi. Bir arkadaşım da uzun yıllar Almanya'da kaldı. Uçakla, bulutların arasından geldiği haldiği halde, uzun uzun gökyüzüne baktı ve: 'Bunların adı neydi? Dilimin ucunda ama hatırlayamıyorum!' dedi. 'Havada BULUT, sen bunu UNUT!' diye bir söz vardır.' dedim. 'A! Evet ya... BULUT!' dedi. Olabilir. O anda anımsayamayabilir insan. Bende de oluyor. Hele bir de sinirlenmişsem... :)

82 person liked.
69 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 199 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mustafa Dilekci
Bahtiyar Mecnun
İsmail Akkök
Zeynel Cengiz
Mahfuz Arslan
Ahmet Sivri
Ergin Kaya
Gülay Atilay
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Sobeler de Yetmiyor Aşka... (Necdet Arslan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar 1  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
8  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Çile (Necip Fazıl Kısakürek)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Fetih Marşı Şiiri - Arif Nihat Asya

Antoloji.com
25.05.2016 08:07:47  #.234#
[508]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#508 ##423