Antoloji.com

Enis Batur: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Şiir
Antoloji.com Şiir Kitap c Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Enis Batur Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Kitaplar  Zevkler 
 
HAYATI (1953 -)
Enis Batur,28 Haziran 1952'de Eskişehir'de doğdu. İlk yazısı 1970'de, ilk şiir kitapları Paris'te bulunduğu yıllarda (1973-76) yayımlandı.

Yurda dönüşünde, önce Ankara'ya yerleşti; aylık Oluşum ve Tan, üçaylık Yazı ve MEB dergilerini çıkardı; M.E.B. Yayın Dairesi başkanlığı yaptı.1983'de İstanbul'a gelerek Milliyet'te çalışmaya başladı; başta Milliyet Büyük Ansiklopedi olmak üzere çeşitli yan yayınları yönetti, 'Kültür Mirasımız' kampanyasını yönlendirdi, gazetenin yayın kurulu üyeliğini yaptı.

1987-88 arası, Dönemli Yayıncılık'ın kuruluşunda görev aldı; Gergedan, Şehir ve Argos dergilerini çıkardı.1988'den bu yana Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ta çalışıyor.
Şiirleriyle Cemal Süreya, Altın Portakal, Sibilla Aleramo ödüllerini, denemeleriyle TDK ödülünü kazanan Batur'un sayısı 70'in üzerinde olan kitapları,1500'ü bulan dergi ve gazete yayınları Dr. Hatice Aynur tarafindan 'Enis Batur Bibliyografyası 1970-95'de toplandı.

Şiir kitapları İtalyanca, Acemce, Fransızca ve Felemenkçeye çevrildi. 'Görsel deneme'lerini TRT II'de, 'sözel denemeleri'ni 'Şifa, Şifre, Deşifre' başlığı altında Açık Radyo'da gerçekleştirdi. Ahmet Oktay'in Opera'yı inceleyen kitabı 'İsrafil'in Sûru', Bursa Üniversitesi'nin öncülüğünde yapılan 'Opera Sempozyum'unda verilen bildirilerin toplandığı kitap ve Batur hakkında yazılmış yazılardan bir seçmeyi derleyen 'Otuz Kuş Bakışı' hakkındaki başlıca kaynaklardır.
 
ESERLERİ
Şiir kitapları: Eros ve Hgades (1973) , Bir Ortaçağ Yalnızlığı (1973) , Nil (1975) , Ara-Kitab (1976) , İblise Göre İncil (1979) , Kandil (1982) , Sarnıç (1985) , Tuğralar (1985) , Yazılar ve Tuğralar (1987) , Koma Provaları (1991) , Gri Divan (1991) , Perişey (1992)
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Adem Erdoğan
Yavuz Durak
Salim Diyap
Hüseyin Avdic
Nevzat Özkan
Mustafa Benkli
Sinan Yavuzyiğit
Nebi Ünler
  BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Enis Batur: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Antoloji.com
01.08.2015 08:41:41  #.239#
[64]
  » Şiir  » Kitap  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim     » Çiçek Siparişi  
[Hata Bildir]