Antoloji.com

--EDEP Ya HÛ! Şiiri - Nurcan Avcı

Şiir
Antoloji.com Şiir Kitap c Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Nurcan Avcı   (Şairin üye profili) Şair
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirNurcan Avcı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
--EDEP Ya HÛ!

Ehl-i irfân arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbûl imiş, illâ edep, illâ edep
Laedrîa

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen dünya ahvâli, gün geçtikçe kararıyor. Bunda teknolojinin suçu yok elbette... Suç onu yanlış kullananların. Tıpkı çağdaşlığı açılıp saçılmakla tanımlayan akla zarar zihniyetler gibi...Zaten ne geliyorsa başımıza, kavramların içi boşaltılıp, yerine samandan tanımlar koyulmasından değil mi?

İnternet artık ulaşılması zor bir yer değil. Okullarda bile internetten ödev verme dönemi başlamış. Çocukların zararsız bir teknolojiyle tanışmaları tabi ki kötü değil. Bilgiye ulaşıp, onu kullanmayı başarmaları tasvip edilir, desteklenebilir.Ama onlara temiz bir mekân sunmak lazım. Ve bu da maalesef şuan mevcut değil. Neden mi? Aşağı yukarı girdiğimiz her sitede karşımıza çıkan ahlâksız reklamlar... Edep dışı teşhir edilen bayanlar, arkadaşlık(!) siteleri... “Hangi akla hizmet, Müslüman mahallesinde salyangoz satılıyor. Bu ne cüret! ” diye düşünürken aslında cevabın çok da zor olmadığını anlıyorum. Bunun adı çağdaşlık. Dileyen dilediğini dilediği şekilde yapsın... Ne kadar açılırsan o kadar çağdaşsın ‘fasa fiso’ları küçük yaşta çocuklara empoze ediliyor. Yenileşmenin kısalan etek boylarına, gayrî ahlaki tavır ve konuşmalara bağlı geliştiğini düşünen gençlik, sınır aşmanın tüm evrelerini uygular hale geliyor. Sonra...? Sonrası ortada... Toplumda artan suç oranları... “Ahlakın olmadığı yerde kanun bir şey yapamaz.” (Napoleon)

Oysa biz, İslâm ahlâkıyla çağlara, kıtalara hükmetmiş bir ecdadın torunuyuz.Ve bugün geldiğimiz nokta ne vâhim! Bakın Edmondo da Amicis, Constantinopoli adlı eserinde:'Paşasından sokak satıcısına kadar istisnasız her Türkte vakar, ağırbaşlılık ve asillik ihtişamı vardır. Hepsi, derece farkları olmasına rağmen, aynı terbiyeyle yetişmişlerdir. Kıyafetleri farklı olmasa, İstanbul'da bir başka tabakanın olduğu belli değildir... İstanbul'un Türk halkı, Avrupa'nın en nazik ve kibar cemaatidir. En ıssız sokaklarda bile, bir yabancı için küçük bir hakarete uğrama tehlikesi yoktur. Namaz kılınırken bile bir Hristiyan camiye girip, Müslüman ibadetini seyredebilir. Size bakmazlar bile, küstahça bir bakış değil, sizinle ilgilenen mütecessis bir nazar dahî göremezsiniz. Kahkaha ve kadın sesi duyamazsınız. Fuhuşla ilgili en küçük bir olaya şahit olmak imkân dışıdır. Sokaklarda bir yerde birikmek, yolu tıkamak, yüksek sesle konuşmak, çarşıda bir dükkânı lüzumundan fazla işgal etmek, ayıp sayılır...' demektedir.

Sokağa çıktığınızda, kızlı-erkekli gençlerin birbirlerine lüzumsuz sulu şakalar yaptığına, kahkahalarla gürültü çıkardıklarına,edepsizce yayvan bir ağızla konuştuklarına,hatta ağza alınmayacak küfürleri rahatlıkla söylediklerine şahit olmuşsunuzdur.Mahallenizde oynayan çocuklarında aynı şekilde küfürleştiğini ve en ufak bir şeyde tekme tokatla (son dönemlerde bıçak ve silah) birbirlerine mukabele ettiğini görmüşsünüzdür.

Kadını cinsel bir meta haline sokan,özgürlük adı altında –kabak çiçeği gibi- açtıran yeni dünya düzeni; annelik müessesesini de aşağılamış, çalışmayan kadına câhil gözüyle baktırmış, ev hanımı olmayı ve çocuklarını yetiştirmeyi yermiştir. Ve yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz gençlik başıboş, anne terbiyesinden uzak yetişmeye mahkûm edilmiştir.

Tarihe iz bırakan şahsiyetlerin, nasıl bir anne terbiyesi, disipliniyle yetiştirildiği göz önüne alındığında; “Bir erkeği eğitirseniz, tek bir insanı eğitmiş olursunuz. Bir kadını eğitirseniz, bütün bir aileyi eğitmiş olursunuz.”(Charles İver) sözü daha net görülüyor. Aileler düzgün olunca, toplumda düzeliyor. Baba çalışıyor, anne çalışıyor,çocuk erken yaşta bakıcı ya da kreşlerde...Akşam eve gelen yorgun anne-babalar, birkaç saatte çocuğa ne öğretebilir ki? Bir toplumu yıkmak için önce aile bireylerini birbirinden koparmak yetiyor.Bunun en iyi örneği batı medeniyeti... Suç oranlarının tavan yaptığı bir toplumda huzurdan bahsetmek, abesle iştigaldir.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in;
“Ne hüsrandır ki kızarmak bilmiyor çehren,
Bırak tahsili evladım, sen önce haya öğren...' mısralarında bahsettiği gibi ilimden önce edep gereklidir.Edebi bilmeyen biri tonlarca kitap okusa, sayısız diploma alsa ne fayda! Sorumluluğunun, kendi acizliğinin ve “Mutlak Varlığın” farkında olmayan, bu gezegene öylesine fırlatılmış gibi başıboş dolaşan(!) ,doğru ve yanlışın ayrımını yapamayan bir neslin yetişmesine çanak tutanlar,bunun hesabını elbet bir gün vereceklerdir.

Sözün özü; “Memleketler parasızlıktan değil, ahlâksızlıktan çökerler.” (Çiçero) Ülkenin gidişatını beğenmeyenler sorunu yanlış yerde arıyor. Yenilik ahlâksızlığa göz yummak değil, sağlam bireyler yetiştirip ülkenin maddi manevi kalkınmasını sağlamaktır. Çağ kapatıp, çağ açan Fatih’in torunları, bugün ilimde kendini geliştireceğine, boş safsatalara kafa yoruyor. Sonuç ortada; olduğu yerde sayan (hatta daha da gerileyen) , kaosa sürüklenen bir ülke!

Peki bu ahvâl nasıl düzelir?
Herkes kapısının önünü süpürürse çevre kirliliği diye bir şey kalmaz.Yani her aile kendi evlatlarını düzgün yetiştirmeli.Din olmayan yerde ahlâkta olmaz. Allah’ın her an ve her yerde kendisini gördüğünü bilen ve Rabbinden utanan, O’nun ve kullarının hoşnut olmayacağı davranışlardan kaçınır. Eliyle diliyle insanlara güven verir. Rabbini bilmeyen haddini de bilmez. Ahlâkıyla dünyâya örnek olan ecdadın torunlarıyız. Özümüze döndüğümüz ve kendimize geldiğimiz gün bu ahvâlde düzelecektir. Yahya Kemal Beyatlı’nın söylediği gibi;
“Eski Türklerin bir dini hayatları vardı,dini hayatları olduğu içinde çok şeyleri vardı; Yeni Türklerinde dini hayatları olduğunda çok şeyleri olacak.”

İnşâ-Allah...

http://www.prangasizfikirler.com/
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. --EDEP Ya HÛ! adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
5.1 10
(18 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirNurcan Avcı ŞiirleriSonraki Şiir >> 
--EDEP Ya HÛ! Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Arif Ateş: Yerinde bir tespit olmuş teşekkürler . Ancak , biçare olmuş gönüller ve insana verilen değerin yerlerde olduğu günümüzde illa edep illa edep diyoruz..

1 person liked.
0 person did not like.
Salih Kozan 1: YÜREĞİNİZE SAĞLIK DEĞERLİ KARDEŞİM YÜREĞİNİZ MISRALARA YANSIMIŞ TEBRİKLER

0 person liked.
0 person did not like.
Şiirlerin Prensi/ Nihat Gülle: GERÇEKTEN DE EDEP YA HU SÖZÜ BUGÜN TOPLUMUMUZUN DEĞİŞEN VE GELİŞEN YÜZÜNE BİR TOKAT GİBİ İNMESİ GEREKEN BİR ÇAĞRI OLMALI BENCE ISTANBULDA BİR MÜRŞİDİM VAR MELAMİ EFENDİSİ KENDİSİ EDEP YAHU DİYOR GİRİŞTE KOCAMAN BİR LEVHADA BU KONUDA YAZMIŞ OLDUĞUNUZ MAKALE OLDUKÇA GÜZEL VE ANLAMLI HÜNERLİ VE USTA KALEMİNİZİ KUTLUYORUM SELAM VE DUA İLE GÜZEL KARDEŞİM

0 person liked.
0 person did not like.
GüLe MeFTûN: Yüreğine sağlık kardeşim. Rabbim hepimizi üsve-i hasene'den nasiplenenlerden eylesin inşaAllah..MeasselaM.

0 person liked.
0 person did not like.
buselikk: Kalemin kavii olsun kardeşim defalarca okuyup heryere asılması gereken bir yazı yüreğine sağlık.

0 person liked.
0 person did not like.
eleğimsağma / Ali Şeyh ÖZDEMİR: 'Edepli' bir kalemin elinden çıkmış, 'edeb'i anlatan edebî bir yazı. Yazarını kutlarım. Makalede, bugün içerisine düşürülmeye çalışıldığımız girdaplar, ana hatlarıyla gözler önüne serilmekle kalmamış, çıkış çareleri de net bir biçimde izah edilmiş. Teşhisi oymak kolaydır belki; ancak mühim olan tedavidir. Tedavi reçetesini de teşhisle birlikte sunmak bir hüner işidir. Nurcan AVCI Kardeşim bu hüneri gösterebilen ender kalemlerden biridir. Duayla biten bu güzel yazının yorumunu da ben 'AMİN!...'le bitiriyorum. Selâm ve dua ile; dua talebi ile...

0 person liked.
0 person did not like.
peerizade: yüreğine kalemine sağlık Nurcan kardeşim. belkide son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan bir konuyu ele almışsın.kalemini kutlarım gülüm.

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 7 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ayhan Duruk
Ferhat Ulutekin
Harun Sarıgül
Hüseyin Kalyan
Nevzat Özkan
Hicret Katırcı
Vahap Dağkılıç
Gözde Hatiboğlu
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Bayram (Orhan Veli Kanık)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
3  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
4  Bence Şimdi Sen de Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
7  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
8  Ben Senden Önce Ölmek İsterim...  (Nazım Hikmet Ran)
9  Kaldırımlar 1  (Necip Fazıl Kısakürek)
10  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Kartacalı Yıkıntı (Arif Damar)


  BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: --EDEP Ya HÛ! Şiiri - Nurcan Avcı

Antoloji.com
26.05.2015 10:36:20  #.234#
[1174550]
  » Şiir  » Kitap  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]

#1174550 ##60223