Antoloji.com

Ece Ayhan: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Şiir
Antoloji.com Şiir Kitap c Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Ece Ayhan Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Kitaplar  Zevkler 
 
HAYATI (1931)
Datça'da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre kaymakamlık yaptı. Meydan Larousse Ansiklopedisi'nde çevirmen olarak çalıştı.

İlk şiirlerinde A. İlhan romantizmini, belki yakın sözcüklerle, fakat farklı bir söz dizimiyle kırıyor. Sözcüklerin çağrışım ve görüntü değerini önemsiyor. Rasyonel olandan çok, görüntüsel-izlenimsel bir şiir atmosferi yaratıyor.

Ece Ayhan'a göre: 'Şiirin bildiğimiz günlük anlamında gerçekli bir ilgisi, alışverişi yok. İmgelemin çıkış yerlerinden biridir şiir.' (...)

Ece Ayhan, dili zorlayan, bozarak yeniden kuran, sözcüklerin görüntü, izlenim, çağrışım değerlerini vurgulayan, şiirini bu özellikler üzerine kuran bir şair. Biçimci şair görünümüne karşın, aynı yöntemleri uygulayan başka şairlerden farklı olarak, biçimsel değil, 'sahici' ve kişisel bir şiir dünyası var...
 
ESERLERİ
Şiir Kitapları: Kınar Hanimdin Denizleri (1959) , Bakışsız Bir Kedi Kara (1965) , Ortodokslular (1968) , Devlet ve Tabiat (1973) , Yort Savul (Toplu Şiirler, 1977) , Zambaklı Padişah (1981) , Çok Eski Adıyladır (1982) , Sivil Şiirler (1993) , Son Şiirler (1993) .
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Hüseyin Avdic
Salim Kabasakal
Salim Diyap
Baba Emin
Ali Kılıç Akmira
Mehmet Can 2
Salih Sümer
İbrahim Tunçkaya
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Ece Ayhan: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Antoloji.com
20.04.2015 03:46:28  #.234#
[61]
  » Şiir  » Kitap  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]