Antoloji.com

Didâr Olur Şiiri - Yavuz Sultan Selim

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Yavuz Sultan Selim Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirYavuz Sultan Selim ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Didâr Olur

Sanma şâhım...herkesi sen....sâdıkane...... yâr olur
Herkesi sen.. dostun mu sandın..belki ol... ağyâr olur
Sadıkâne........belki ol.....âlemde bir.......... serdar olur
Yâr olur... ağyâr olur...... serdar olur....... dildâr olur
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
9.5 10
(479 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirYavuz Sultan Selim ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Didâr Olur Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
*GÜLBAZ* Uğur Benek: Çok kişilerin nazire yaptığı, biçimini tekrarladığı bir şiir... Hazret'in kalemi de kılıcı kadar kuvvetliymiş.

50 person liked.
9 person did not like.
Mücella Pakdemir: Sayın Doğaner, tarihimizi birkaç nesil ermenilerin ve bizden olmayanların çarpıtmalarıyla yazdığı okul kitaplarından öğrenirken kimsenin sesi çıkmıyordu. Ben de okul yıllarımda hem tarihten hem de geçmişimizden onların sayesinde nefret etmiştim. Yavuz Bahadıroğlunun kitaplarını okumadığınız çok belli. Tamamen tarihi gerçeklere dayanır. Ayrıca bana tarihçi isimleri vermenize gerek yok. Tarih benim tutkumdur ve bir çok tarihçiyi eserlerinden, konferanslarından takip ederim. Önemli olan sağlam kaynaktır. Gerçek diye yutturulan yalanlar arasından sıyrılmaktır. Osmanlı arşivlerinin incelenmesi neden bu kadar ağır sürüyor, gerçi bu konuda da bizarım ama bu arşivlerin 50 yılı aşkın bir süre kilit altında tutulmasını da manidar bulurum. Osmanlıca bilen, arşivleri değerlendirme bilgisine, kültürüne ve yeteneğine sahip kaç kişi kaldı? İşte bu manidarlığın cevabı da burada yatıyor. Kaybolan nesilleri firesiz geri getirmek mümkün değilse de, uluslararası ilişkilerde ve millet şuurunda büyük kayıplar olsa da, bir ucundan başlayıp Osmanlıyı anlamak ve tanımak noktasında emek sarfeden insanlara maddi ve manevi destek vermenin en büyük hizmetlerden birisi olduğu şuurundayım. Keza tevsir bilmeyen, dini bilgisi yetersiz kişilerin Kur'andan bir ayet seçip oradaki manayı işlerine gelen konulara emsal göstermeye kalkışmaları hezeyandan öteye gitmez. Bilen kişiler tarafından ne kadar komik bulunduğunu asla tahmin edemezsiniz. Cemaat, tarikat kelimelerini hiç yeri yokken kullanmanız ise tamamen bilinç altı bir refleks. Varsa kendinize ait ilginç ve doğru bir tesbitiniz, buyrun yazın. Okur ve sebepleniriz. Gardlı ve hücumlu cümlelerden bu köşeye, hiçbir olguya ve hiçbir kavrama fayda gelmez. Gına bize geldi efendim. Sayenizde.

24 person liked.
3 person did not like.
Yıldızlar Kuşandık: secici kurulu cok zekice tasarlanarak buraya tasidiklari siirler ile bu sayfayi malum kavgalarla ust citalara tasimalarindan dolayi kutluyorum acikcasi:)

12 person liked.
3 person did not like.
Hak şahini: Biliyordum bizimkilerden olmadığını! Çünkü ikiye bir bizim şanlı atalarımıza şeni iftiralar atacak kadar denileşen birisinin bizden olması söz konusu olamazdı! Demek bu kadar gizli, gizemli bir soy ağacın var ha? rif olanlar anlamıştır senin diliinin altında saklanan baklanın ne menem bir şey olduğunu! Kulübeye senin gibi had ve cet bilmezler layıktır! Bu fakirin sayfasında;'ÜÇ TÜRLÜ KAFA' isimli şiirimdeki tavsiflerden birisine senin kafa yapın çok uygun! Birini seç ve tak omuzunun üstüne! sana bundan sonra o vasfınla hitap edelim!

8 person liked.
5 person did not like.
sinyali: şiir yavuzundur veya değildir..yavuzun küpesi vardır veya yoktur...resim şah ismailindir veya değildir..Bu kısımlar elbet şiirin magazin yönü açısından önemli olabilir..sözüm yok..Ama ben şiir hakkında duru ve öz bir görüş bildirmek isterim Bu şiiri askerlik yaparken bir arkadaşım anlatmıştı bana..okumuştu demiyorum..anlatmıştı..satır sütun matrix şeklinde yazıldığından söz etmişti..Esasen osmanlı padişahları, şehzadelik dönemlere disiplinli bir eğitimden geçmeleri nedeniyle o devrin revaçta sanatlarından olan şiirle de genelde ilgilenmişlerdir..bu şiir yavuzun olmasa dahi yavuzun bir çok şiiri vardır.mesela 2. bayezitin kardeşi cem sultanla atışma şeklinde yazdığı bir şiirini hatırlıyorum gayet güzeldi..Ayrıca bir çok osmanlı sultanının divanı olduğu bilinmektedir Bu şiir akıl verici,kıssadan hisse çıkarmaya dönük, şark anlayışına uygun, emek verilmiş, işçiliği duygusundan ziyade olan ve emek verilmişliği duygusuna galebe çalan bir hava taşıyor bana göre.. Tekerleme tadında, fantastik ve zekanın göz kırpmasıyla paylaşılan mutluluklardan bir enstantane görünümünde.. Saygılarımla

12 person liked.
4 person did not like.
M.TÜRKOĞLU: cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler ol mâhiler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler

11 person liked.
5 person did not like.
Hak şahini: Naci Kasapoğlu Arap denen zat! Senin atan kimdir ki sır gibi saklayıp ifşa etmekten korkup, ürküyorsun? Gocunduğun bir şeymi var? Açıkla gitsin! Hadi bizi merakta koma, herkesler merak ediyor kimin ahfadısın kimin evladısın?

4 person liked.
7 person did not like.
Hak şahini: Celallenen sensin Erohan bey! Biz sadece yersiz ithamlarına, haksız iftiralarına ve yanlış telkinlerine ilmi, dini, tarihii makul cevaplar verdik! Sözlerimde bir hilaf varsa, delil ve bürhanla karşılık verip beni ilzam etmeniz gerekir di! Ama siz acziyet gösterip, mesnetsiz iddialarınıza yinelemekten ve muhatabının bu konulardaki dirayet ve ehliyetini bilmeden ona hakaratamiz ifadelerle saldırmaktan başka bir marifet sergilemediniz ki bu edebiyatçılara ve şairlere yakışan bir üslup değildir! Bu ifade tarzı militanca bir tazdır ki bu sayfaya asla ve kat'a yakışmıyor! İnsanlar atalarının meziyet ve faziletleriyle müstefid olup, onlarla iftihar ederler, hata ve günahlarından da muzdarip olup esef duyarlar! Biz size atalarımızın sevapları inşaallah günahlarından çoktur hatırlatmasında bulunduk! Kaldıki; 'ÖLÜLERİNİZİ HAYIRLA YAD EDİN!' Diyen yine İslam dinidir. Resul-ü Kibriya(sav) Atası İbrahim ve İsmail Aleyhisselamlardan hayırla ve sitayişle bahiste bulunurdu! Teşehhüte oturan her mümin, Resulullahın o, muazzez atalarına ve aline selat ve selam okur! Bunu bilmeniz lazımdır. Hangi insanın hatası yoktur ki? Beşer şaşar diyen atalarımız değilmi? Peygamberlerin bile zelle denen küçük hatalara düştüklerini bilmiyormusun? İnsanların (mü'minlerin)sevapları, günahlarını geçtiği zaman sorgusuz, sualsiz cennete gireceklerini kur'an ayetleri sarahatle ve dafaetle haber veriyor! Demek ki atalarımızın faziletleri, hatalarından ziyade ise onlar rahmet okumamız iktiza ediyor! Yoksa bazı nadanların iftiralarıyla ve haksız ithamlarla onları yargılayıp, mahkum etmek hayırlı ve bilgili hiç bir toruna yakışmaz ve fayda temin etmez! Biz burada şiirle alakalı görüşümüzü her zaman beyan etmişisiz ve edeceğiz de inaşaallah! Ama bu bazılarının hoşuna gitsin tarzında bir yorum olmayacak! Her zaman objektif ve insaflı olacak! Çünkü bizler müslüman şairleriz! Şuursuzca va insafsızca yapılan iftiralara karşı çıkmak ta boynumuzun borcudur Erohan efendi! Müslüman amelini, fiiliyatını ve kelamını sadece rabbinin Rızasına muvafık tarzda yapmaya mecburdur! Hak takdir ettikten sonra halkların da takdir etmesini asla beklemez! Bütün dünya ona muhalefet etse bile o, hak bildiği yoldan taviz vermez! Bunu da böylece bilesin!

8 person liked.
3 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Ecdadımız denileni ne kadar tanıyoruz? Ne Osmanlı ne Türkiye Cumhuriyeti döneminde Yavuz'un şiirlerini basabildik. Bir kez basıldı, o da Almanya tarafından.

0 person liked.
5 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Yukardaki resim de onun değil. Şah İsmai'in resmi. :)

2 person liked.
4 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Bu şiir Yavuz Selim'in değil, öyle bilinir. Rıza Nur'un şiiri.

1 person liked.
8 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Bu şiiirin aruzu bozuk ama kimse Kral Çıplak diyememiş. Halide Efendikızı dahil. :))

2 person liked.
9 person did not like.
Lara Açanba: kısa not=Geçmişime..atalarıma ve büyüklerime saygım sonsuz..sadece şairliğin bir misyonu vardır hani ipe gitmek adına doğru bildiğini söyleme..ne yapayım..bende böyleyim..önce şiir...

0 person liked.
8 person did not like.
Lara Açanba: farklı bi şey demedim..işte ortada söz başka..icraat başka..samimiyet ilk şartıdır..şairliğin.kurmaca..yapmaca..uzatmaca..kısaltmaca olmuyorrrr...onlar bile heveslenmişse bu şiir işine saygısızlık addedilmesin sevemedim şiirlerini...şarkıları da eh! işte nedense lüks yaşamların mucitleri ve terennüm edenleri hep borçlu kalacak insanlığa ve insanına..her şeyin yeri ayrı neyse ben sakin olayım..

1 person liked.
4 person did not like.
Mücella Pakdemir: Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi Saltanat didükleri ancak cihân gavgaasıdur Olmaya baht u saâdet âlem-i vahdet gibi Yukarıdaki dizelerin sahibi Yavuz Sultan Selim Hanın oğlu Kanuni Sultan Süleyman’dır. Devraldığı devlet sınırlarını 14.983.000 km2 ye kadar çıkarmıştır. Buna karşın, sağlıklı bir nefes almayı saltanata tercih eden ruh yapısına sahip cihan imparatorunun bir evladın babasına dil uzatanlar Osmanlı tarihini karalarken açıkçası cahilliklerini, kindarlıklarını ortaya koyuyor ve de kendi asıllarının aslında farklı olduklarının ipuçlarını veriyorlar. Eğer bu aziz milletin evladı iseler içinde bulundukları gaflete acırım. Yavuz, padişahlığı sırasında devlet bekası ile uğraşırken hanımına vakit ayıramadığını fark etmiş ve kendisinden özür dileyerek incelik göstermiştir. Hanımı ise büyük bir anlayışla eşine manevi destek olmuştur. Bu gerçeğe rağmen Sultan’a cariyelerle oynaşan, oğlanlarla düşüp kalkan bir imaj giydirmeye , batılı bir ressamın hayalen yaptığı resimdeki küpeyi dillerine dolayarak çeşitli manalar çıkarmaya çalışanlar vardır. Kaldı ki aynı zihniyet Fatih’e de homoseksülelik yakıştırıp iğrenç iftiralardan medet ummuşlardır. 8 yıllık padişahlığı sırasında seferden sefere koşmuş ve dedesi Fatih Sultan Mehmed Han’ın işaret ettiği ikbale milletini taşımak için kendi nefsini bir yana koyarak gecesini gündüzüne katmış ve Türkü şahlandırmıştır. Aşağıdaki yazımda anlattığım gibi Osmanlıyı içten ve dıştan yıkmak isteyenlerin kuyruk acısı bu güne kadar süregelmiş, özellikle doğuyu emniyet altına alan, doğudaki Safevileri mağlup edip, Memlukluların varlığına son veren Yavuz’a karşı dinmeyen bir kin gütmüşlerdir. Kinlerinin bir başka sebebi ise Halifeliği Osmanlıya geçirmesinden dolayıdır. Halifelik makamının gereğinden Türkler sayesinde İslamiyet korunmuş ve yayılmıştır. Temeli adalete, temiz ahlaka, fazilete, özgürlüğe ve Allah korkusuna dayanan 600 yıllık muazzam hükümdarlık sınırları içerisinde yer alan Türk, Kürt, Arap, Yunan, Sırp gibi millette mensup, Hristiyan, Musevi, Ateşgede, Ateist dahi bu muazzam hürriyetten, adaletten ayırt edilmeksizin yararlanmıştır. Osmanlı’dan sonra Balkanlarda ve Ortadoğu’da kan oluk oluk akmış, Afrika batılıların sömürgesine girmiş ve Osmanlı’ya ihanet eden hiçbir millet rahat ve huzur yüzü görmemiştir. Son elimizde kalan topraklara göz diken dış düşmanlarımız ve içimizdeki hainler yüzünden bugün bile neler çektiğimiz ortadadır. Amerika’da bir Üniversitede, Osmanlı yönetimini hakkında eğitim yapan ve cihana sahip olmanın yollarını inceleyen kürsü vardır. Bizler hakaret edeceğimize, kötüleyeceğimize atalarımızın başarılarını örnek alırsak gelecekte hiç değilse ilim, teknik, ekonomi, kültür ve medeniyet bakımından tekrar cihana hâkim oluruz. Ben ümitvarım. Bu yazılara takılmayacak kadar cesur ve imanlı bir yüreğe sahibim. Muhteşem bir gençlik tüm dünyaya yayılmış, Osmanlının akıncıları gibi ikbal seferleri yapmaktadırlar. Bu kısır, iftiracı, karalayıcı iddia sahiplerinin yüzleri ve gönülleri içinde bulundukları karanlıkta cebelleşirken, aydınlık istikbale kanat açmış vatan evlatlarımız dünyanın dört bir yanında yaktıkları meşalelerle gözlerimi kamaştırıyorlar. Son söz olarak şunu söylemek isterim. “Altın, üzerine sıvanan balçıkla değerinden bir şey kaybetmez.” Saygılarımla…

5 person liked.
1 person did not like.
Lara Açanba: uzun yıllar bu resmin kendilerine ait olduğuna inandık ama değil...ne yapalım artık aklımıza bu resim kazınmış olsa da hoş olmasa da..derdimiz değil de..ille şiir bizi rahat bırakmıyor işte..bu kadar işin arasında..illaki dokunacağız mübarek yüzüne şiirin.. resimdeki Yavuz Sultan değil..bu şiir de onun olmayabilir..her şey mümkün artık..padişah şiirlerini nedense beğenmem..bilinçli bir kendini hafife alma telaşı vardır..doğal gelmez bana..tad alamam..padişah olduklarından değil şair olmadıklarından olsa gerek..samimi bulmam dillerini anlayabildiğim kadar...çok azdır..Fatih'in bazı şiirleri biraz hislendirir amma velakin bu iş fetih yapmaya benzemez işte görüldüğü gibi..şiirde fetetmek kaygısı olmasa bile..sinsice fethediverir evreninizi de haberiniz olmaz.. birazda onlara baya baya sinirlendiğim taraflar yok değil de sırası değil..

1 person liked.
1 person did not like.
Fatima Humeyra Kavak: Didâr Olur Sanma şâhım...herkesi sen....sâdıkane...... yâr olur Herkesi sen.. dostun mu sandın..belki ol... ağyâr olur Sadıkâne........belki ol.....âlemde bir.......... serdar olur Yâr olur... ağyâr olur...... serdar olur....... dildâr olur Yavuz Sultan Selim Allah rahmet eylesin yüce hakanimiza...Güldeste siir grubu/mda bu güzel ölümsüz eseri paylasiyorum, bu güzel siiri okuyanlara esenlikler diliyorum.

3 person liked.
1 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Osman bey, şiir remel behrindedir dediğim gibi fAilAtün fAilAtün fAilAtün fAilün Sığdırmış işte Yavuz Sultan Selim, hata benim değil, ama satranç tarzı bildiğiniz gibi, zor bir şey, hata da sayılmaz. Dediğiniz gibi son mısra hatasız, harflerin alitrasiyası mükemmel.

2 person liked.
3 person did not like.
Osman Tuğlu 1: Halide Hanım, son mısra hariç söylediğiniz aruz kalıbına sığdıramazsınız bu şiiri.

1 person liked.
1 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Sizinle razıyım, Osman bey, o yanlışları ben demedim. Sultan Selimin şiirine irad tutyor derdiler. Bu kelimedeki E harfi azeri türkçesinde ə yazılıyor. Önce imale sayılırdı, şimdi kabul olunmuştur. Kelimenin sonunda sessiz harf olmalıydı, olmasa da hata değil. 'belki ol ağ' kısmında o harfi uzayan harf olmadığı için imaledir, Üçüncü dizede de 'belki ol' kelimesinde imale var. Ama bizim tartışmamız bu değildi,hangi behrin olmasıydı

1 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 104 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Mehmet Ali Çelik
Ömer Faruk Yılmaz ...
Mümine Altay
Füsun Atalay
Mehmet Çakır
Tunay Canbazoğlu
Ali Urgan
Kemal Doğular
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Adın Bahardı (Yılmaz Erdoğan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Anılar öptü dudaklarımı (Pelin Onay)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Didâr Olur Şiiri - Yavuz Sultan Selim

Antoloji.com
25.2.2017 02:58:41  #4.33#
[24057]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#24057 ##4973