Antoloji.com

Çocuklarıma Şiiri - Aziz Nesin

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Aziz Nesin Aziz Nesin Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAziz Nesin ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çocuklarıma

Diyelim ki ıslık çalacaksın ıslık
Sen ıslık çalınca
..........
..........

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Çocuklarıma adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.8 10
(119 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

Bu şairimizden (veya telif hakları açısından yasal temsilcisinden) henüz izin alınmadığından dolayı şu anda bu şiirin tüm metnini yayınlayamıyoruz.
Şairlerimizden izin alınması ile ilgili süreç devam etmekte olup, izin alınan şiirler hemen tam okumaya açılmaktadır. Şu an itibariyle sitemizde kayıtlı şiirlerin yaklaşık %70'i için izin alınmış olup bu şiirlerin tüm metni okunabilmektedir.
Antoloji.Com

Bu şiir size aitse, şiirin tüm metninin yayınlanması için ne yapmalısınız?
Siz Aziz Nesin (veya yasal temsilcisi veya varisi veya bu şiirin telif haklarını elinde bulunduran kişi) iseniz, Aziz Nesin şiirlerinin sitemizde tam metniyle yayınlanması için şu seçeneklerden birini uygulayın:
1. Elektronik Sözleşme Onaylayın: Elektronik sözleşmeyi onayladığınızda Aziz Nesin şiirleri hemen şu anda tam yayına açılacaktır. ÜCRETSİZ olan bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır ve toplam 2 dk içinde sonuçlanmaktadır. Geniş bilgi almak için buraya, onaylamak için de buraya tıklayın.
2. Yetkili Şair olun: Yetkili şair olduğunuzda, sadece şiirleriniz açılmakla kalmaz, aynı zamanda şiirleriniz üzerinde tam yönetim elde edersiniz. Sitemizde kayıtlı şiirlerinizi dilediğiniz anda değiştirebilir, silebilir, ekleyebilirsiniz; ayrıca şiirinizi okuyan kişiler size özel mesaj veya yorumlarını gönderebileceklerdir. ÜCRETSİZ olan bu hizmet ile ilgili bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın.


 << Önceki ŞiirAziz Nesin ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çocuklarıma Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
farezdak: nasıl şiir anlamadım doğrusu. ya ben şiirden hiç anlamam ya bu şiir değil diyorum.

1 person liked.
4 person did not like.
Etikduruş: ''... ! ''

1 person liked.
2 person did not like.
Arap Naci: 11 Beyaz Dalga Saysana oğlum 11 anne Renkleri Beyaz baba 10’a kadar say oğlum 11 öğretmenim Bu ne biçim renk Beyaz komiser bey Kaç kişiydiniz lan 11 işkenceci bey Kaç nöbeti 11 komutanım Parolayı söyle Beyaz netekim Ne renk giyiyordunuz Benim üzerimde beyazlar vardı Yaşın kaç 11 Hakim efendi Suçun Bembeyaz savcı bey Beyazları ve 11’leri Seviyorum doktor Bey Siz hiç denizde Dalgaları saymadınız mı? Sayarken 10’u kaçırmadınız mı? Sizin denizinizdeki dalgalar Başka renk miydi? Beni 11 beyaz dalgamla Başbaşa bırakın... Ahmet Nesin(Aziz Usta'nın oğlu)

2 person liked.
2 person did not like.
suyun ayak sesi: limit ben tanrıyım diyene değil ben musayım diyene kızıyorum bd dünyanın en özgür düşünülmesi gereken ve bu düşüncelerle insanlığa yol ve ışık tutması gereken kişi şayet ki düşünce adımı ve ondan da ötesi şayet ki şair ise o halde kimse öbürüne niye öyle düşündü diye bir yaptırımı söz konusu olamaz..keza yargılanmayı da ve tabi ki bu yargının sonucu asla hakaret ile sona ermemeli.... bu tarz düşünceye sahip olan tarihin bir çok değerli düşünürü örneğin Hayam ve benzerleri de vardı niye onlara saygısızlık yapmıyoruz..üstünden asırlar geçti diye mi..adam düşüncesini dile getirmiş Mensur-i Hallaç gibi...başka değerler gibi yanı başımızdaki ülkede dört yolun ağzında güpegündüz ailesinin yanında kendi topraklarında dünyanın her şeyine ortak olan /( sevdasına değil ) yankee bir zihniyetin eli adamın kafasını canlı canlı kesiyorlar hiçbirimizin gıdı çıkmıyor.. ’’cesaretine saygı duyuyorum düşmanım bile olsa’’ der Hz. Ali ..sen de çık fikrini canlı canlı söyle sana da canım kurban şair...! Her ne kadar ki tam tersi bir sava düşünüyor ve inanıyorsam da ama bazen tersi bir düşünce ile karşı karşıya kaldığımda niye karşımdaki tarafın öyle düşündüğünü ve bu adamın acısı nedir defalarca düşünmüşüm hep..ve elbette ki ortak bir nokta bulabilmek için samimi bir çapa ve bir çıkış arayış da.. Sonra Mevlana’yı hatırlıyorum ve güzel sözünü : çünke birengi esire renk şod musei ba musei der cenk şod ne zaman ki renksizlik renge esir olmuş.. bir musa bir musa ile cenge (savaşa) olmuş Farsçadan çvri:bd Ve tabi ki daha sonra da bütün bu düşünceleri ve davranışları irdelerken bu cümle ile su serpiyor tüm insanlığın yanan ruhlarına..ki : ne olursan ol gel…! Gel…ve ilel ahir…! Bu değerli insanın böyle düşünmesi için elbette ki sebepleri vardı..herkes kendi çerçevesinden bakar hayata çünkü..hayatın met - cezirleri üzerinden bakıldığında hiç kimse kendini çok yüce sanmasın veya fikir adamı da..hayat sırt üstü çevirtir insanı hiç sanmadığı anda..ve iyi biliriz ki cırcır böceği sırt üstü düştüğünde yok olur..! Ben daha önceki yorumumda saygıdan dolayı rahmet dilemiştim boyumuz kadar kitap yazan adama … …rahmetli nasıl isterse algılasın ... veya ne ise ..değerli arkadaşın belirttiği gibi yattığı yer hayalindeki gibi olsun.. her renge saygılar… behruz dijurian

2 person liked.
1 person did not like.
Mehmet Akif Gülhan: usta diYORUM hala kendinden söz ettirebiliyor-öyle veya şöyle fikri tartışmaya açık-demek ki akılları zinde tutmayı başarıyor yattığı yer -hayalindeki yer olsun

2 person liked.
1 person did not like.
Hasan Tan 1: Türkiye'de her üç kişiden beşi şairdir demiştin sanırım. ( Sanrılı konuşurken katiyet belirtmek, esmerlikler rüya gibi olan çocukların işidir) Ve devamında, beş şairin dördü aynı imgelerle şiir yazdıklarından okunmuyor demiş..tin. Şiir ben olmayı kabul etmediği gibi, bencillik gibi gayet insani bir duyguyu da kabul etmiyor. Tam da Aziz Nesin'in savunusuna paralellik arz ediyor bu şiir de.. Her neslin kendi şiiri olduğundan, o nesilde iyi yazanlar dikkatleri üzerlerine toplamış ve bu günlere kalmayı başarmışlardır. Günümüzde ise arabesk şiir anlayışından kurtarılamayan bir şiir söz konusudur. Bu durum kendinden önceki nesillerin, garip, hececi ve imgesel dokunuşlarda 'biz' diyen şairlerin şiirlerine ters tepki olarak başgöstermiştir ve fakat kısır bir döngünden öteye geçemeyen; geçilemeyen bir hal almıştır. Arabesk şiirin besin kaynağı aşk ve ayrılık olduğundan, özgün eserlerin ortaya çıkması adeta imkansızlaşmış.. Çünkü; her aşk bir diğerinin, her ayrılık bir başka ayrılığın özeti ve ilham kaynağıdır.. Aziz Nesin ise tamamen 'otopsisiz gömülen bir meddah'tır benim gözümde.. Yaşam felsefesi olan aykırılık poetaikasına da etki etmiş.. O yüzden usu üslü çocukları sevmiştir ve onlara ithafen şiir yazmıştır.. gibi, ve saire..

1 person liked.
2 person did not like.
léon: Dünyada iki seçenek vardır: bayağılık ve yalnızlık. Aziz Nesin yalnız bir adamdı, bütün diğer yalnız adamlar gibi.

2 person liked.
1 person did not like.
AlaaddinTaşkın: Dünyayı dalga geçecek mekandan sayan zavallı bir adamın şiiri. Fena değil ÖNEMLİ NOT: Beyler Allaha inananlara rahmet dilenir bu zatı muhterem Allaha inanmadığını ağzıyla sölemiştir. Adamı zorla ölümünden sonra müslüman (Mümkün değil) yapacaksınız.

2 person liked.
1 person did not like.
yaşamakvarkenbahargelmez: son dörtlük mükkeemmmmel..hem duygu yüklü ,hem evrensel ve bilimsel..ben bu şairin SESİZLİĞİNİ HİÇ SEVMİYORDUM..MEĞER SESSİZLİĞİNDE NE BOMBALAR GİZLİYMİŞ..NE DÜNYALAR İNŞAA EDİYORMUŞ TA;ANLAYAMAMIŞTIM.TEKNOLOJİ HARİKALARININ HEMEN HEPSİ DENEME -YANILMA YOLLARIYLA BULUNMUŞLARDIR..BİR ÇOCUĞUN GİDEREK ÖĞRENMESİ VE KENDİ KENDİ KİŞİLİĞİNİ OLUŞTURMASI GİBİ...BİLİM DE BÖYLEDİR..HER ŞEY İNSANLA BAŞLIYOR YANİ..YANİ; ÇOCUKLARI ANLAMAK SEVMEK VE İYİ VE GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN SAMİMİ VE DOĞRU VE DÜRÜST OLARAK YÖNLENDİRMEK,YETİŞTİRMEK LAZIM..ÇAĞIN GEREKLERİNİ UNUTMADAN..ŞİİRDEKİ GİBİ..ŞİİRDEKİ GİBİ OLMALI GERÇEKTEN DE İNSAN..BÜYÜK ÜSTADIMIZA RAHMETLER DİLİYORUM...(BÜYÜYEN ÇOCUKLAR BİRER HİTLER OLMAMAK KOŞULUYLA).SEVGİ VE SELAMLARIMLA..

1 person liked.
2 person did not like.
Bir Fakire: Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz De ki bütün işe yarayanlar İşe yaramaz sanılanlardan çıkar Sayın Aziz Nesin, Sizin o zamanlar yazdığınız şiirin manasını şimdi Kişisel Gelişim noktasında ilerleyen insanlar, kitaplarında, sözlerinde başkalarına sunum yapıyorlar... Hani şu şarkı sözü var ya, Bir ihtimal daha var... İşte şiirdeki mana bu... Sıradışı bir insan olmak yada sıradışı bir şeyler düşünerek insanlara malzeme üretmek... Hoş ve güzel demiş...

1 person liked.
2 person did not like.
Arap Naci: Çocuklarıma Diyelim ıslık çalacaksın ıslık Sen ıslık çalınca Ne ıslık çalıyor diye şaşacak herkes Kimse çalmamalı senin gibi güzel Örnegin kıyıya çarpan dalgaları sayacaksın Senden önce kimse saymamış olmalı Senin saydığın gibi doğru ve güzel Hem dalgaları hem saymasını severek De ki sinek avlıyorsun sinek En usta sinek avcısı olmalısın Dünya sinek avcıları örgütünde yerin başta Örgüt yoksa seninle başlamalı Diyelim zindana düştün bir ip al Görmediğin yıldızları diz ipe bir bir Sonra yıldızlardan kolyeyi Düşlemindeki sevgilinin boynuna geçir Say ki hiçbir işin yok da düşünüyorsun Düşün düşünebildiğince üç boyutlu Amma da düşünüyor diye şaşsın dünya Sanki senden önce düşünen hiç olmamış Dalga mı geçiyor düşler mi kuruyorsun Öyle sonsuz sınırsız düşler kur ki çocuğum Düşlerini som somut görüp şaşsınlar Böyle dalgacı daha dünyaya gelmedi desinler Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz De ki bütün işe yarayanlar İşe yaramaz sanılanlardan çıkar Aziz Nesin

1 person liked.
1 person did not like.
şiir gibi yaşamak: Bu sevgi dolu yüreği, bu büyük insanı sevgi ve saygı ile anıyorum...

0 person liked.
2 person did not like.
Yanıltan Işıklar: Büyük yazara,düşünüre yürekten sonsuz saygı ve selamlar. Bizim zavallı hallerimize baktığı yer cennet olsun. Fikret Şahin

1 person liked.
1 person did not like.
güngür: bence güzel

3 person liked.
0 person did not like.
Karahocagil: Hah... Şimdi anladım bu sayfa sorumlusunun, günün şiiri seçimindeki saçmalıkların ne anlama geldiğini.. Seyfeddin Karahocagil

3 person liked.
0 person did not like.
suyun ayak sesi: kendilerinin sözüdür ki ne zaman şiir yazmak istesem..yazıyorum yazıyorum bir bakıyorum ki sonunda yazıya benzemiş...! İran'da da eserlerini zevkle okuduğumuz çocukluğumuzun bu değerli usta yazarına rahmet diliyorum Behruz Dijurian

3 person liked.
0 person did not like.
son_gül...: büyümek nasihatlarınla büyümek, büyütmek çocukları senin nasihatların çizgisinde..... :)))

3 person liked.
0 person did not like.
SunaDoganay: 'Dünya sinek örgütü avcılarında yerin başta..' Her dizede alınması gereken dersler var. Ne zaman anlaşılacak, bilinmez. Suna Doğanay

1 person liked.
1 person did not like.
barış_akm: Üzgünüm,üzgünlüğüm Aziz Nesin gibi bir ustanın sözlerini özümleyememiş olanların bu dizelere kendilerine yakışır biçimde not vermiş olmalarına. Sen biliyorsun Usta,onlara çok battı kalemin ondandır hadlerini aşıp sana not verme cesaretleri, çok iyi biliyorsun sen onları... barış_akm

3 person liked.
0 person did not like.
dhonesty: Aziz Nesin mizah açısından oldukça zengin ve usta. Bunun yanısıra çok güzel şiirleride var . Bir duygu birkimi ve emek sonucu ortaya çıkan hiçbir zaman kötü değildir Dhonesty

3 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 22 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Cansın Erol
Mustafa Akgül
Burak Yakup Mutlu
Murat Bostan
Emin Furkan Çelik
Sercan Bayram
Kemal Can Böyüközk...
Metin Atar
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Sen 2 (Nazım Hikmet Ran)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Çocuklarıma Şiiri - Aziz Nesin

Antoloji.com
24.2.2017 18:08:35  #4.33#
[478]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#478 ##46