Antoloji.com

Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri - Cevat Çeştepe

Şiir
Antoloji.com ŞiirKitapcEtkinlikler cŞarkılar cResimcForumcNedir?cÜyelercGruplarc Mesajlarım
Şair Cevat Çeştepe Cevat Çeştepe   (Şairin üye profili) Şair Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirCevat Çeştepe ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çanakkale - 18 Mart 1915

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
bakmadık, soylarına nereden geldiklerine, bakmadık....
her birini birer sınır nişanı gibi tam bağrımıza gömdük
ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük.....

bugün ne tartışılıyorsa o günden kalan emanetler adına
önce bu kahramanlara sormak gerek, önce bunlara...
izin verirlerse bırakalım değişsin sil baştan bütün sınırlar
gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar.

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık.
bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan
ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Çanakkale - 18 Mart 1915 adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 

Bu şiirin hikayesi:

bu ülkede çok uzun yıllardan beri beni en çok etkileyen manzaralardan biri belki en başta geleni ne orman, ne deniz ne anıtsal yapılar ne de o muhteşem siyasetçi profilleridir. yıllardan beri önünden her geçişimde çanakkale sırtlarına yazılmış 18 mart 1915 yazısı benim içimi titretir, bir başka etkiler. bu bir başka duygudur ve kolayda anlatılmaz. o güne ve bu kahramanlara saygıyla....... şiirimin esin kaynağı; o günlere ait; Çanakkale hava savaşlarını anlatan bir kitaptan alınmış belki bir düşman uçağı ya da havalanamayan bir başka uçak önünde çocuk suratları ile ve üzerlerinden dökülen, eskimiş savaş giysileri içinde nöbet tutan iki güzel asker fotoğrafıdır. sanırım bugünlerde sıkça bir yerlerde karşımıza çıkacaklar ve sonra gene unutulacaklardır.
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
E-kart olarak gondereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.1 10
(29 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirCevat Çeştepe ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Arif Tatar 1: ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan Gönül sesini kutluyorum... 10 puan +ant. Gönül dokusu bitimsiz ışığa, sevgiyle...

0 person liked.
0 person did not like.
Volkan Aksal: şehitlere saygı ve Allah'tan rahmet diliyorum..şiir için teşekkürler cevat bey..çok güzeldi.. kutlarım..

0 person liked.
0 person did not like.
@sondefa: şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyorum güzel şiirinizle.. yüreğinize sağlık kutluyorum hocam..

0 person liked.
0 person did not like.
uzungemici / cevat çeştepe: Kimden : çamlı hamdi oruç (Bay, 62) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 18:13 (GMT +2:00) Konu : Yn: [siir-ve-siirdek..] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar. Aynı düşüncedeyim.Selamlar.

0 person liked.
0 person did not like.
uzungemici / cevat çeştepe: Kimden : Senay Sevgi 1 (Bayan) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 17:20 (GMT +2:00) Konu : Yn: [surekli-aydinlik] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 O günler yaşanmasıydı bugünler olmayacaktı..o günlerin bıraktıkları üzerinden bugün söz hakkı alanlar...tarih nasıl o yüreklerin destanını yazdıysa bugünlerinde hikayesini yazacaktır yarınlara muhakkak...Rahmetle,sevgi saygı minnetle ve en önemlisi maalesef başımız önde anıyoruz...

0 person liked.
0 person did not like.
uzungemici / cevat çeştepe: Kimden : Rahime Kaya 1 (Bayan) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 21:18 (GMT +2:00) Konu : Yn: [ozgurkalemler] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 Yazınızın her harfi anlamlıydı sayın Çeştepe, 'bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan' çağı elden kaçırdık ve armağan değil emanet edileni koruyamadık. Dileğim yeni Çanakkale destanlarının yazılmamasınadır.

0 person liked.
0 person did not like.
Meltem Ege: ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük..... çok anlamlı çok güzel bir şiir okuttunuz usta..

0 person liked.
0 person did not like.
Nehir Özen: minnet ve şükranla andığımız şehitlerimizin ruhu şad olsun.. Cevat hocam, günün anlam ve öneminin altının çizildiği şiirinizi kutluyorum..

0 person liked.
0 person did not like.
ibason: Bir metre kareye düşen altı bin mermi. Dünyanın en yenilmez denilen donanması ve oordusunun gelip gelip hüsrana uğrayarak geri döndükleri yer ÇANAKKALE... Bu büyük zafer işte böyle destanlaştı. Tüm şehitlerimize allahtan rahmet diliyorum. Aziz ruhları şad olsun. Yüreğine sağlık. 10 puan, ant.

0 person liked.
0 person did not like.
Mehmet Özparlar 1: Harika şiirinizi büyük bir haz alarak okudum,yüreğinize sağlık üstadım.Tam puan+ Antoloji.Saygılarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
Canan Akpınar: biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık. Her biri vatan uğruna onurla savaşıp düştü bedenleri yere.. Biliyorlardı kaç sabah sonra güneş yeniden doğacak..Şehitlerimizin ruhları şad olsun..Bu muhteşem zafer destanını unutmamak unutturmamaktır vazifemiz.. Muhteşem şiire gönülden tebriklerimle.. Sonsuz saygılar size..

0 person liked.
0 person did not like.
ZEYBEK HOCA: Ahhh dostum..... Acı bir tebessüm gelip geçiverdi yüzümden, elimde olmadan....... Hani 'lafın usturuplusunu' söylemek var ya... Dilimi ısırdım, tuttum biraz...... Yoksa ne hakedenler var 'o lafı' adım gibi biliyorum! İnsaf diyorum, el insaf! Siz kimin malını, kime üleştiriyor, hangi toprak üzerinde 'KEMİK SIZLATIYORSUNUZ HA! ? ' İnsan denende az ar olmaz mı, edep olmaz mı! ? 'Aba altından sopa gösterecek' kim oluyorsunuz siz! Neredeydiniz 29 kere isyan ederken, nerden geldiniz, nerelerdesiniz şimdi! ? 'Bize devlet kurdurmaya mecbur etmeyin haaa! ! ' Lafa bak, lafa! Sanki devlet kura kura bu işin uzmanı olmuş mübarek, ama nedense 'TARİH UNUTMUŞ! ? ' Size devlet kurarlar! Öyle kurarlar ki, tepesine kendileri kurulur, sizi modern köleler niyetine kullanırlar, alışıksınız bize ne ama bizim de başımız derde sokmasanız! ? Şimdi şiir soruyor işte... 'Değiştirelim, sınırları yeniden çizelim, pazarlıklar yapalım... İyi yapalım da, bu toprakların altında yatanlar ne diyecek? Bu vatanın GERÇEK SAHİPLERİ, MÜLKÜN TAPUSUNU KANIYLA KAZIYANLAR NE DİYECEK! ? Öyle demogojiye gerek yok... Hani 'biz de öldük, bizde' diye... O zaman sormazlar mı adama? 'O zaman öldün de, bugün niye öldürüyorsun? ' Ne değişti be Kardeşim? Söylesene ne değişti? O günün İngiliz'i, Fransız'ı, ABD'si, bilmem kimi yine karşımızda değil mi? Sizin kuklalarınız çıkmış, 'AB'nin icazeti geldi' diyor! Yani demeye çalışıyor ki, 'AĞABABALARIMIZ ARKAMIZDA! ' Hadi yaaa....... Şimdi zor tutuyorum kendimi... 'Bilmem ne ile kurulan, yine benzeri ile yıkılır! ' diyeyim de, anlayan anlasın! Yok öyle yağma...... Dün Çanakkale'yi geçilmez yapanların evlatları,torunları burada! Cesetlerimizin üzerinden atlamadan asla ve kat'a aklınızdan bile geçirmeyin benim ülkemi bölmeyi, parçalamayı! Şiiri, şiire derinleşen 'günün' anlamını katan değerli dostumu kutluyorum...

0 person liked.
0 person did not like.
Hatice Hantal: Bu günü ve bu dünyada eşi benzeri görülmemiş zaferi,kahramanlik öyküsünü unutmamak ve unutturmamak,gelecek nesillerimize aktarmak, Canakkale ruhunu yaşatmak bizim elimizde. Cümle şehitlerimizin ruhlari şad olsun. Bu güzel siirinizi yürekten kutluyorum.Selamlar.

0 person liked.
0 person did not like.
Bülent Aydınel 1: Emperyalizm'le uzlaşılmaz,Emperyalizm'le görüşülmez...Vatan meta değildir,bu konuda pazarlık edilmez... Ne için yaşıyorsan onun için ölürsün...Bağımsızlık için yaşayanlar bağımsızlık için ölür,bu değişmez... Emperyalizm'i bu topraklara sokmamak amacıyla bedenlerini silah yapan insanlara selam olsun...Onların aydınlık yaratan anılarının ışığına selam olsun... Bu topraklarda 'Yüreğim Çanakkale'dir,diyen insanlara selam olsun... Çanakkale geçilmez... Sonsuz saygılar sunuyorum usta,teşekkürler bu şiire...

1 person liked.
0 person did not like.
Canan Ereren: Hiç unutmadık ve unutmayacağız,bugün sanki daha bir hüzünlüyüm,bizler için kendilerini feda eden şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum,ruhları şad olsun. Sn:Çeştepe yüreğinize ellerinize sağlık,sonsuz saygımla

1 person liked.
0 person did not like.
İnci İnceer: biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. bakmadık soylarına, nereden geldiklerine bakmadık.... her birini birer sınır nişanı gibi tam bağrımıza gömdük ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük..... Bu güne bir kez daha yakıştı anlamı çalışmanız Sayın Cevat Çeştepe.. kaleminize yüreğinize sağlık.. teşekkürlerimle..

0 person liked.
0 person did not like.
Emine Tokgöz: Bu savaşlarda ve bütün savaşlarda vatanları için canını veren aziz şehitlerimizin ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz. Teşekkürler dost kalem

0 person liked.
0 person did not like.
Nazan Yinanç: 'biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. bakmadık soylarına, nereden geldiklerine bakmadık.... her birini birer sınır nişanı gibi tam bağrımıza gömdük ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük..... bugün ne tartışılıyorsa o günden kalan emanetler adına önce bu kahramanlara sormak gerek, önce bunlara... izin verirlerse bırakalım değişsin sil baştan bütün sınırlar gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar. biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık. bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan' Bu çok anlamlı günde, şiirinizin bir tek dizesini dahi diğerlerinden ayırmak istemedim. Kaleminizi ve yüreğinizi alkışlarla kutluyorum. Ruhları şad olsun.

0 person liked.
0 person did not like.
Arif Tatar 1: bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan 18 mart 1915 yazısı benim içimi titretir, bir başka etkiler. Burayı okuyunca aynısını ben de yaşadım; şimdi de yaşıyorum... Ben, gidip göremedim,daha doğrusu kısmet olmadı diyebilirim; 2007 yılında İzmir'deyken kızım, bir gün kızıma dedim: 'Sen, gördün kızım; yarın Çanakkale'ye gidelim...' Sabahleyin, hava şartları öyle bozulmuştu ki gidemedik! Biraz da o günlerin şartlarında yaşamak, duymak ve görmek gerektiğine inanıyorum... Yayılmacılık o kadar acımasızdı ki! Yorgun Anadolu'ya gözlerini dikmişlerdi... İyi ki Çanakkale vardı; eğer, olmasaydı şimdi, Anadolu ne olurdu; biz olur muyduk? Hiç unutmamak dileğimle... Onlara layık yarınlar için...

0 person liked.
0 person did not like.
Nazan Yinanç: 'biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık. bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan' Çok haklısınız. Hiç bir hesap o günlerde o siperlerde tek tek toprağa düşen, hepsine 'Mehmetçik' dediğimiz bu vatanın çocuklarının savunduğu vatandan önemli olamaz... 'mevzu vatansa gerisi teferruattır' sözü tam da bu günlere uymaktadır... Kaleminize ve yüreğinize sağlık...İçtenlikle kutluyorum. Saygı ile.

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 40 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ayfer Ünlü
Taha Toraman
Orçun Okçuoğlu
Cemil Öksüz
Melike İleri
Ersin Kurt
Recai Mert
Evrim Evrensel
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Aşk (Cemal Süreya)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
3  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
4  Bence Şimdi Sen de Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
7  Kaldırımlar 1  (Necip Fazıl Kısakürek)
8  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
9  Ben Senden Önce Ölmek İsterim...  (Nazım Hikmet Ran)
10  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bende Sığar İki Cihan (Seyyid Nesimi)
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2015. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri - Cevat Çeştepe

Antoloji.com
05.03.2015 00:46:49  #.234#
[689674]
  » Şiir  » Kitap  » Etkinlikler  » Şarkı Sözleri  » Resim  » Forum  » Nedir  » Gruplar  » E-Kart  » Sinema  » Haber  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim   » Seçim  
[Hata Bildir]

#689674 ##41139