Antoloji.com

Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri - Cevat Çeştepe

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Cevat Çeştepe Cevat Çeştepe   (Şairin üye profili) Şair Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirCevat Çeştepe ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çanakkale - 18 Mart 1915

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
bakmadık, soylarına nereden geldiklerine, bakmadık....
her birini birer sınır nişanı gibi tam bağrımıza gömdük
ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük.....

bugün ne tartışılıyorsa o günden kalan emanetler adına
önce bu kahramanlara sormak gerek, önce bunlara...
izin verirlerse bırakalım değişsin sil baştan bütün sınırlar
gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar.

biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık.
onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık.
bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan
ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Çanakkale - 18 Mart 1915 adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 

Bu şiirin hikayesi:

bu ülkede çok uzun yıllardan beri beni en çok etkileyen manzaralardan biri belki en başta geleni ne orman, ne deniz ne anıtsal yapılar ne de o muhteşem siyasetçi profilleridir. yıllardan beri önünden her geçişimde çanakkale sırtlarına yazılmış 18 mart 1915 yazısı benim içimi titretir, bir başka etkiler. bu bir başka duygudur ve kolayda anlatılmaz. o güne ve bu kahramanlara saygıyla....... şiirimin esin kaynağı; o günlere ait; Çanakkale hava savaşlarını anlatan bir kitaptan alınmış belki bir düşman uçağı ya da havalanamayan bir başka uçak önünde çocuk suratları ile ve üzerlerinden dökülen, eskimiş savaş giysileri içinde nöbet tutan iki güzel asker fotoğrafıdır. sanırım bugünlerde sıkça bir yerlerde karşımıza çıkacaklar ve sonra gene unutulacaklardır.
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.3 10
(104 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirCevat Çeştepe ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Filiz Kalkışım Çolak: böylesi bir konuyu kaleme alışınızı kutluyorum...bu muhteşem çalışmanıza 10 puan veriyorum saygılarımla..

0 person liked.
0 person did not like.
Osman Aktaş 3: Canları pahasına üzerinde yaşadığımız vatanı bize miras bırakarak gittiler. Bizler onların sonsuzluğa yattığı toprakların üzerinde onların kanlarını; geride kalabilen analarının, sevgililerinin, dedelerinin, ninelerinin gözyaşlarını çiğneyerek yürüyoruz. İşte bu nedenle onların torunları olarak atalara saygının, vatana sevdanın anlamını bir başka duyumsamalıyız içimizde. Bu konuda söylenecek her söz eksik kalacak olmasına rağmen birilerinin üstlendikleri “misyon” gereğince ahde vefa gösterenlere, saldırmaya; onların saygı ve sevdalarını küçümsemeye devam ettiğini; bu tuhaf yaratıkların “cin mısırı” gibi hemen her sosyal paylaşım alanlarında pıtır pıtır patladıklarını görüyoruz. “biz bu toprakları işte bu kahramanlarla kurtardık. /onların silahındaki son merminin ışığıdır şafaktaki aydınlık.” Cumhuriyetin temellerine giden yol Çanakkale’de 1915’te bir yıldız gibi parlayan; Gelibolu Yarımadasına, Anafartalara, Conk bayırına ve buralardan 30 Ağustos’a yürüyen Mustafa Kemal ile atılacaktı. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun, Çanakkale ruhunun ne demek olduğunu bizlere sunan Sayın Cevat Çeştepe’ye teşekkürlerim ve saygılarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
Bekir Özcan: Milli ve manevi duyguların zirvesindeki hissiyatın şiir diliyle en güzel anlatımı Sayın Çeştepe tebrikler... kutluyorum...Eline, diline hisseden kahraman yüreğine duyguların en yüksek tepesi olan ruh ve kalbinize sağlık...

0 person liked.
0 person did not like.
Meltem Ege: ruhu şad olsun aziz şehitlerimizin

0 person liked.
0 person did not like.
Muzaffer Kalaba: cevat bey, çanakkale savaşında gösterilen üstün kahramanlıklar tarihimize altın harflerle yazılmıştır....bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu yeniden yaratmaktır...yüreğinize emeğinize sağlık....değerli çalışmanızı ve sizi içtenlikle kutlarım.... kaleminiz tükenmez olsun....nicelerine..... selam saygı şaire ve şiirinedir ....

0 person liked.
0 person did not like.
Şair Yusuf Değirmenci Tc: sevgili hocam şiirokuyunca o kahramanları yüreğime kazımak istedim onların yaptığı fedakaarlıklar ve kahramanlıklar sayesinde bu günlerde huzurlu yaşıyoruz bu borşne kadar çok yazılsa ödenemez kutlarım

0 person liked.
0 person did not like.
Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu: Yüreğinize sağlık Söz konusu vatansa gerisi teferuattır çanakkale geçilemedi bundan sonrada asla geçilemez her birimiz çanakkale oluruz bu topraklarımız için beğenerek okudum anlamlı şiirinizle kaleminizi ve yüreğinizi kutlarım sizi ve şiirinizi canı gönülden kutlarım.Saygı ve sevgilerimle.

0 person liked.
0 person did not like.
İrfan Çelik 1: Söz konusu vatan olunca etkilenmemek mümkün değil.Kahramanlık nasıl bir şeydir onu o savaştaki ölenler en iyi bileceklerdi yaşasalardı.Beni de şu 15 liler türküsü ve o yıl mezun veremeyen Balıkesir Lisesi çok etkiler.Söz konusu vatan olunca.Kutlarım Cevat Bey.Saygılarımla.

0 person liked.
0 person did not like.
ibason: Adım atmaya korktuğumuz Gelibolu Yarımadası adeta kanla yıkandı, derelerinden kan aktı. Tüm zorluklara rağmen dünyaya boyun eğmedi, savaşmadı öldü. Gözünü kırpmadan siperlerden siperlere fırladı, bir tek sigarasını düşmanıyla paylaştı. Bize bu güzel vatanı emanet bıraktı. Unutulur mu asla unutulmaz. Unutanlar olur derseniz eğer, vardır onların içinde bir hinlik, derim. Bu memleket o yüce şehitlerimizin aziz ruhları ve kutsal kanlarının üzerinde dimdik durmaktadır ve ebediyen böyle kalacaktır.

0 person liked.
0 person did not like.
İsmail Sağır 1: yüreğinize sağlık cevat bey, bu güzel eser için tebrikler

0 person liked.
0 person did not like.
İbrahim Kurt 2: bugün ne tartışılıyorsa o günden kalan emanetler adına önce bu kahramanlara sormak gerek, önce bunlara... izin verirlerse bırakalım değişsin sil baştan bütün sınırlar gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar. ------Cevat Hocam şairler eserleriyle tarihin karanlık noktalarına ışık tutar gelecek nesillere rehber eserler bırakırlar işte tarihe ışık gelecek nesillere rehber olacak bir eser olan bu dörtlükleriniz okudum sizi ve eserinizi içtenlikle kutlarım saygılar sunarım .

0 person liked.
0 person did not like.
İsmail Sağır 1: yüreğinize sağlık cevat bey, bu güzel şiir için tebrikler

0 person liked.
0 person did not like.
Önder Karaçay: Cevat bey okuduğum en güzel Çanakkale şiirlerinden biriydi şiiriniz. O kadar güzel anlatmışsınız ki o günlerin nasıl günler olduğunu bugün hissettiriyor dizeleriniz. Yüz yıl önce Osmanlı'nın güçsüz donanması paylaşım savaşında iştahlandırmıştı düşmanı. Bu haklı savunmada ecdadımız hain ve sömürücü düşmana öyle bir ders verdi ki bir daha bu tür sorunlar yaşamayalım diye Cumhuriyetin kapılarını açan Mustafa Kemal'i Türk Milletine Atatürk diye hediye etti. Kutluyorum üstadım. Yazacak daha çok şeyimiz var. Övünecek, gurur duyarak şanlı tarihimiz ve tarihin en eski en şerefli Türk Milleti var...Saygılarımla...

0 person liked.
0 person did not like.
Arif Tatar 1: ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan Gönül sesini kutluyorum... 10 puan +ant. Gönül dokusu bitimsiz ışığa, sevgiyle...

0 person liked.
0 person did not like.
Volkan Aksal: şehitlere saygı ve Allah'tan rahmet diliyorum..şiir için teşekkürler cevat bey..çok güzeldi.. kutlarım..

0 person liked.
0 person did not like.
@sondefa: şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyorum güzel şiirinizle.. yüreğinize sağlık kutluyorum hocam..

0 person liked.
0 person did not like.
Uzungemici Cevat Çeştepe: Kimden : çamlı hamdi oruç (Bay, 62) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 18:13 (GMT +2:00) Konu : Yn: [siir-ve-siirdek..] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 gönül koymazlarsa eğer yaratalım yeniden yeni kahramanlar. Aynı düşüncedeyim.Selamlar.

0 person liked.
0 person did not like.
Uzungemici Cevat Çeştepe: Kimden : Senay Sevgi 1 (Bayan) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 17:20 (GMT +2:00) Konu : Yn: [surekli-aydinlik] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 O günler yaşanmasıydı bugünler olmayacaktı..o günlerin bıraktıkları üzerinden bugün söz hakkı alanlar...tarih nasıl o yüreklerin destanını yazdıysa bugünlerinde hikayesini yazacaktır yarınlara muhakkak...Rahmetle,sevgi saygı minnetle ve en önemlisi maalesef başımız önde anıyoruz...

0 person liked.
0 person did not like.
Uzungemici Cevat Çeştepe: Kimden : Rahime Kaya 1 (Bayan) Kime : uzungemici / cevat çeştepe Tarih : 18.03.2013 21:18 (GMT +2:00) Konu : Yn: [ozgurkalemler] ÇANAKKALE - 18 Mart 1915 Yazınızın her harfi anlamlıydı sayın Çeştepe, 'bugünün hesapları belki başkadır, çağı elden kaçırmadan ama asla bu kahramanları ve onların armağanlarını unutmadan' çağı elden kaçırdık ve armağan değil emanet edileni koruyamadık. Dileğim yeni Çanakkale destanlarının yazılmamasınadır.

0 person liked.
0 person did not like.
Meltem Ege: ve onlarda sormadılar bize hiç, biz neden öldük..... çok anlamlı çok güzel bir şiir okuttunuz usta..

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 53 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Nevin Büyükkaya
Emine Tugay Dursun
Burak Ayoğlu
Hasan Hüseyin Günd...
İhsan Özçelik
Güven Görgülü
Handan Baytekin
İbrahim Cuma
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Adın Bahardı (Yılmaz Erdoğan)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sekizlikler (Resul Hamzatov)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Çanakkale - 18 Mart 1915 Şiiri - Cevat Çeştepe

Antoloji.com
24.2.2017 06:57:54  #4.33#
[689674]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#689674 ##41139