Antoloji.com

Böl, Parçala, Yönet! .. Şiiri - Ahmet Emer

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Ahmet Emer Ahmet Emer   (Şairin üye profili) Şair Popülerlik=4/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Resimli Şiirler  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAhmet Emer ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Böl, Parçala, Yönet! ..

Liberali olsun olmasın kapitalin, kapitalistin, sömürgenin, ağanın, ezenin ortak tutumları, duruşları, tavır alışları vardır. Emellerine erişebilmek için olmazsa olmazları!
Karşısındaki bilgisiz/cahil,zayıf, güçsüz, hastalıklı, yalnızsa bu işi çok kolaylaştırır. Hatta “körün gözünü açma görür! ” demeleri bu yüzdendir.
Tam tersine bilgili,iri, güçlü, dip diri/sağlıklı, örgütlü ise bu onların ereğine ulaşmalarını güçleştirir. Belki de olanaksızlaştırır.
Zaten yalnız olan, güçsüz olan, hastalıklı olan bilgisiz, örgütsüz kendi kabuğuna çekilmiş olup; ne sabuna ne suya dokunmamış, kirden kokmuş olmaz mı? Bencil, aman sendeci, bana neci sarmalında, “Her koyun kendi bacağından asılır”, “Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın” demez mi?
Elinize bir kurşun kalem alın,isteyince hemen kırabilirsiniz. Bir hayvanı aynı şekilde korkutabilirsiniz. Bir insanı yine bildik bir şekilde yıldırabilir, korkutabilir, ona istediğinizi yaptırabilirsiniz!
Bu güne dek tüm bunların yapıla geldiğine, yapılmakta olduğuna tanık olmuşuzdur, oluyoruzdur da. İçimiz kan ağlasa da, bir şey yapamamanın ezikliği, burukluğu, vicdan azabı, üzüntüsü içinde kahrolmuşuzdur! ..
Tersine bilgili, güçlü, sağlam, canlı, sırt sırta ve el ele, örgütlü olunursa; ne bir tek kalem gibi kolayca kırılır, ne bir hayvan gibi korkar, ne de zavallı bir insan gibi kolayca yıldırılabilir, korkutulabilir; ona her istediğinizi kolayca yaptırabilirsiniz! ..
ABD’nin ve bazı AB ülkelerinin bu güne dek yaptıklarını şöyle bir gözünüzün önüne getirin! . Bir düşünüp, değerlendirin, yorumlayın! Hangi sonuca ulaştık dersiniz? ! .
Diyorum ki, bunları göre göre, yaşaya yaşaya kanıksamış, içselleştirmiş; veyahut ta bunlar kendilerine öğütlenmiş, öğretilmiş, emredilmiş olan kimileri de bunları yaşam düsturu haline getirmiş; alışkanlık edinmiş, uygulama kararlılığına girmiş olamazlar mı? Öyle uygulamakta olanların şimdilik de olsa emellerine ulaştığını görmek, böylelerinin iştahını kabartmaz mı?
Üstelik böyle sürekli emir dikte ettirilir, öğütler verilir, yol yordam öğretilir, tüm olanaklar bu amaçla önüne serilirse; kirli emeller kolayca uygulamaya konulmaz mı? Zaten bunu düşünenler, bu günü düşünmüyorlar mı? Yarınlar umurlarında mı ki? Bu günü kurtaralım, yarına Allah kerim demiyorlar mı?
Aklınıza bir türkünün nakaratı gelmedi mi? “hani benim recebim, recebim sarı lira vereceğim, almazsan karakola gideceğim”! İşte böyle, türküde geçenler gerçekten yaşanır, sarı liralar verilir, karakollara gidilir, hapishanelere tıkılır; aylar, yıllar geçirilir; unutulur, unutturulur.
Dili fazla uzayanın dili biraz yada kökten kesilir. Birkaç borazancı tutulur. Koyunlar uyutulur!
Hitler’i anımsayın. Neler yapmıştı, nasıl yapmıştı? Kimlerden başlamıştı? Önce kimler, sonra sıra kimlere gelmişti, daha sonra da kimlere?
Bir de kulak verin Büyük Usta Ozan’ a, ”Ben yanmasam, sen yanmasan, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa”! Dememiş mi? Yanan mum dibini değil, çevresini aydınlatır değil mi? Yanmak kendisi için değil, başkaları içinse, doğru bildiği, güzel şeyler içinse kutsaldır! ..
Bakın toplumumuza bölük pörçük, param parça, darma dağın, tel tel! Herkes birbirine acaba ile bakıyor; kinle, nefretle bakıyor!
Türk mü, Türkçü mü, Osmanlıcı mı yeni 0smanlıcı mı(!) , Atatürkçü mü? Dindar mı dinci mi, takiyyeci mi, (hülleci mi,) dinsiz mi? Evetçi mi, hayırcı mı? Çanak yalayıcı mı, kemik sıyırıcı mı, yüze tükürücü mü? Bizden mi, değil mi? Eşinin / Başı açık mı, kapalı mı; rahibe gibi mi, Anadolu kadınınki gibi mi kapalı; çağdaş, demokrat, laik kadınınki gibi mi açık? İhale alıp satıcı mı, köşe dönücü mü; emekçi mi? Satılmış mı, satılabilir mi, satın alınabilir mi? Amerikancı mı, Avrupalı mı (!) , iki yüzlü mü / çok yüzlü / politikacı mı, ajan mı, işbirlikçi mi? Arap mı, Tatar mı, Kürt mü, Alevi mi, Sünni mi, Laz mı, Çerkez mi, Zaza mı, yerli mi, göçmen mi, hangi ülke göçmeni Mısır, Irak, Lübnan, Arabistan, Yugoslav, Bulgar, Yunan… uzayıp gider bu zincir halkalarca, bu bakış türleri? ! .At izi it izine karışır. İşin içinden çıkılmaz olur.
Tam balık avlamak için gereken ortam yaratılmış, su bulandırılmış oluyor.
Bu bakışlar, kin yaratıyor, öğretiyor, kin belletiyor, gösteriyor, kin körüklüyor diyorsanız, türkülere kulak verin! Ne diyordu türkünün nakaratı, “hani benim recebim, recebim sarı lira vereceğim, almazsan karakola gideceğim”! ..
Neden Ulusal Eğitimin Bakanı bir uzman eğitimci değil de, bir bakanlığı yüzüne gözüne bulaştırmış (bakanlığı zamanında olanlar Çin’ de olsaydı bakanı intihar etmiş, Japonya’ da olsaydı harakiri yapmış, demokratik bir ülkede olsa bakanı istifa etmiş olacak olan, ama bizde tüyü kıpırdamamış, pişkin, üstelik ödüllendirilmiş!) bir avukat? ! .
Neden Diyanet’in bütçesi, yedi bakanlığın bütçesinden fazla? Her dönemde Diyanet kadrosuna eleman alınır, diğer banlıklara buradan aktarma yapılır! Neden YÖK’ ün başında YOK? ! Neden bokladıkları ÖSYM’ nin başına getirilen dokumacı/ tezgahtar / terzi? ! . İmam Hatip Okulları neden arka bahçe olarak daha gündemde, nerelere eleman yetişiyor bu okullardan da, YÖK başkanının işi gücü onları bir yerlere yerleştirmek için Anayasa’ yı arkadan dolanıp durmak oldu?
Neden maliyenin başına, yapmadığı halde ‘babalar gibi satan! ’,kümesin önüne bağlanan tilkiler gibileri bağlanır? ! .
Neden devlet bankaları çiftlik gibi kullanılır? İhalelere tek bir siyasi partinin kabul ettikleri katılır!
Doğru dürüst Türkçe konuşamayan, adam yokmuş gibi okyanus ötesinden, ille de kuzey, doğu, güney doğu, illerinden ve belli bazı kökene ve özeliklere sahipler (!) bakan yapılır?
Neden doğru dürüst gerçek bir tek sendika değil de, bölük pörçük çok sayıda sarı sendika önerilir? (Bizim sendika üyeleri de bunu iyi bir şey sanır!)
Neden sarı liralar verilir, karakollara düşürülür, hapishanelere tıkılır, unutulur, unutturulur? ! . Neden, neden, neden? ! .
Nedenler çok, yanıtlar da.
Böl, parçala, yönet! ..
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Böl, Parçala, Yönet! .. adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 

Bu şiirin hikayesi:

Kapitalizmin sömürü planı aşağı yukarı böyle işliyor ama devletin halkı sömürü planı diye bir şey olur mu dersiniz? ! .
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.1 10
(7 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 









 << Önceki ŞiirAhmet Emer ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Böl, Parçala, Yönet! .. Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
KEMAL_TAVLACI: İzmirde yaşamak böyle donanıma sahip olmak demek Tebrikler bilgilendirmenize Selam olsun tüm izmir kardeşlerimize

0 person liked.
0 person did not like.
Bekir Dişbudak Mestani: Çok güzel bir yazı olmuş yüreğine sağlık beğeniyle okudum üstat, bölüp parçalamazlarsa yutamazlar, bizlerde onlara zemin hazırlıyoruz ne zaman uyanacağız belli değil, kaç binlerin canı yanacak bu uğurda

0 person liked.
0 person did not like.
Naime Özeren 1: DÜN –BU GÜN Dün Viyana, Mısır, Kosova Seferi. Kahrolsun saltanat, Tanzimat, meşrutiyet.. Yaşasın Cumhuriyet! Sayısız nutuk, sayısız ferman. Yine köylümüzün elinde karasaban, Yine köylümüz yarı aç, yarı perişan. Bu gün asker Bosna’ da, Somali’de, Afganistan’da. Kahrolsun emperyalizm. Sönsün bu ateş, bitsin bu savaş. Rum-Ermeni, Sünni-Alevi Kürt-Türk diye böldüler bizi. Kırdırdılar kardeşe kardeşi. Amaç apaçık belli. Böl-parçala-yönet modeli. Kara Sayısız nutuk, sayısız ferman. Yine köylümüzün elinde karasaban, Yine köylümüz yarı aç, yarı perişan. Karar veren merci, AB-IMF-ABD değil mi? Yine pek çok nutuk, Yine pek çok can. Artık elinde karasaban yok ama Bu sefer köylümüz tam aç, tam perişan. Naime Özeren 30 Ocak 2007 Eh üstadım. Emperyalistlerin taktiği bu. Ama illa da içeriden bir işbirlikçi olması gerekmez mi stratejik noktaları ele geçirmek, istendiği gibi at oynatabilmek için. Artık at da onatılmıyor. Sadece parmaklar yoruluyor. Uzaktan kumandalı füzelerle savaşlar kaznılıyor... Kutlarım yürekten milli görüşlerinizi...

0 person liked.
0 person did not like.
acevbek: Doğrular ve bilgilendirme...duyarlılığınızla sağolun varolun.Selam ve saygılar....

0 person liked.
0 person did not like.
mucit55macit: haklısınız kardeşim.Güzel bir yazıydı.

0 person liked.
0 person did not like.
adalı007-Kazım Doğan: Evet ülkemde oynanan oyun aynen bu böl parçala yönet ve yöneticilerde maalesef bu oyunun bir parçası tebrikler doğru tespitleriniz için

0 person liked.
0 person did not like.
mustafa halit evcim //// ola ki: beğeniyle okudum , yüreğiniz daim olsun, sağlık ve esenlikler dilerim, tam puan . selamlarımla

0 person liked.
0 person did not like.
mustafa halit evcim //// ola ki: beğeniyle okudum , yüreğiniz daim olsun, sağlık ve esenlikler dilerim, tam puan . selamlarımla

1 person liked.
0 person did not like.
Araştırmacı Yazar Hüseyin Çubuk: EMPERYALİZME KARŞI VERMİŞ OLDUĞUNUZ ONURLU MÜCADELENİZDEKİ BAŞARILARINIZIN DAİM OLMASINI DİLİYORUM O GÜZEL YURTSEVER YÜREĞİNİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.. Tam puanımla.. Saygı ve Selamlarımla.. Hüseyin Çubuk

0 person liked.
0 person did not like.
Dost Şeref: DÜNYAMIZIN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMU NE GÜZEL TARİF ETMİŞ KALEMİNİZ YURTSEVERLİK DUYGUSUYLA ELE ALDIĞINIZ BU KALEMİ TUTAN LİNİZE SAĞLIK ÜSTADIM İZNİNİZLE ARŞİVİME ALDIM ÜSTAD SAYGILARIMLA

0 person liked.
0 person did not like.
Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu: YÜREĞİNİZE SAĞLIK ANLAM VE ANLATIMI GÜZEL BEĞENİYLE OKUDUM KUTLARIM SİZİ KALEMİNİZ DAİMA ÇAĞLASIN UMUT IŞIK SAÇSIN İLHAMINIZ BOL OLSUN PANONUZA İLK TAM PUANIMI BIRAKIYORUM TEBRİKLER SEVGİLERİMLE +10 PUAN

0 person liked.
0 person did not like.
şiir59: Bugün yapılanlar referandum öncesinde muhalefet tarafından bu millete defalarca anlatıldı. Şimdi sıra ile hepsi uygulamaya kondu. Tabi bunları uzun uzadıya burada yazmak doğru olmaz. Ahmet bey inşallah bu halk uyanırda yapılanları artık görüp doğru yöne gider diye umuyorum. Duyarlı yüreğinizi kutlarım. Saygı ve sevgilerimle.

0 person liked.
0 person did not like.
Sadık Turan 1: İçinde bulunduğumuz ortamın gerçeğini imgeleyen çalışmanızı tebrik eder, uyuyanların uyanması umuduyla, emeğinizi kutlarım.

0 person liked.
0 person did not like.
Perihan Pehlivan: duyarlı yüreğinizi kutluyorum. sanıyorum ki herkes işin farkında ya bir beklediği var yada iyice pusturulmuş. ama gerçekler herzaman gün yüzüne çıkar. diliyoruz herkes hatasını anlar.

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 15 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Gökhan Yaşar
Hüseyin Sevim
Murat Bostan
Burak Ayoğlu
Hasan Hüseyin Günd...
İkram Gökhan Akceb...
Şükran Çamoğlu
Selma Ataç Bakan
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Celladıma Gülümserken Çektirdiğim Resmin Arkasındaki Satırlar (İsmet Özel)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
5  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bir Kâmile Candan Hizmet Eylesen (Noksani)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Böl, Parçala, Yönet! .. Şiiri - Ahmet Emer

Antoloji.com
20.2.2017 05:00:02  #4.33#
[1457708]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#1457708 ##39408