Antoloji.com

Bırak Beni Haykırayım Şiiri - Mehmet Emin Yurdakul

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Mehmet Emin Yurdakul Mehmet Emin Yurdakul Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirMehmet Emin Yurdakul ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Bırak Beni Haykırayım

Ben en hakîr bir insanı kardeş sayan bir rûhum;
Bende esîr yaratmayan bir Tanrı'ya îman var;
Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar;

Mazlumların intikamı olmak için doğmuşum.
Volkan söner, lâkin benim alevlerim eksilmez;
Bora geçer, lâkin benim köpüklerim kesilmez.

Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et;
Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet,
Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir;

Zaman ona kan damlayan dişlerini gösterir,
Bu zavallı sürü için ne merhamet, ne hukuk;
Yalnız bir sert bakışlı göz, yalnız ağır bir yumruk! ..
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Çocuk, Zaman, Tanrı

 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.5 10
(125 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirMehmet Emin Yurdakul ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Bırak Beni Haykırayım Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
İlyas Ateş: garibanın dosdu olmaz şair bunu anlatmaya çalışmış tebrikler

5 person liked.
2 person did not like.
Nevin Subaşı: günün şiiri milli ve manevi duygulara hitab eden dizeleri üzerine tek kelimenin bir şiire ve esasen haklı gerçekliğe dolayısı ile bu türlü bir anlatıma neler katıp neler götürebileceğini farketmek aynı zamnda şairin içinde bulunduğu ruh hali ve bakış açısının anlaşılması konusunda yeterince ipucu edinebilmeyi özellikle şiirle içiçe bireylerin temelde hangi anlamın üzerine nasıl yürüdüğünün çarpıcı bir örneğini görmek mümkün bu hususta seçici kurulula teşekkür ediyorum değerli şair emrah ın bu şiir ve şairi ile ilgili dikkatinden kaçmayan tespitini şu anlamı ile çok daha önemli buluyorum şairin söyleyiş tarzı ne denli Kendine Özgü olduğu , söylediği esas aldığı meseleye yaklaşı biçimine katılmamakla birlikte bu önemli farklılıklarından dolayı büyük bir sempatiyle karşılıyorum taşın suyunu çıkarmak mümkün müdür elbette değil fakat söz dizimlerinin verdiği ayrıntı bunu dahi mümkün kılmakta yeniden ve daima söylenen sözü Güzele İyiye Evrensel Değerlere insani ölçeklerde reddedilmesi imkansız olan paydalara ulaşmak şiirin gücü , sözün gücü konusunda yeniden düşünülmesi gerektiğini hatırlatıyor bu şiirin genel havasına yayılmış Haykırış ezilmekte olan halkın dini ve milli özlerinin tehdit altında olduğunun ve bunlar savunulduğu halde, söyleyiş biçimindeki öteleme yüzünden bilhassa sürü ifadesinin gözden kaçmasına mani olmuyor dolayısıyla şiirin kendi döneminin yararına olmadığı gibi zarar verdiğini düşünüyorum ayrıca şiirin yazıldığı atmosfer gözönüne alındığında Aydın ve Halk arasındaki uçurumu seriyor olması ile de düşündürücü boyutlara ulaştırıyor Mahatma Gandi milli ve dini inançları bakımından neredeyse tartışılmaz bir kahraman olarak Aileden Biri halkla birlikte Bütünleşerek kendi bilgi ve birikimlerini sakınmadan canı pahasına paylaşmasını şu ifadesiyle ve saygıyla anıyorum hayatın karşısında büyülenebilmek için kişi bir toz zerresi denli alçak gönüllü olmalıdır elbette alçakgönüllülük merkeze alundığında bireyin kendisinden başlayarak etrafına yayılan ve zenginleşen onurlu tavrın sürdürülmesine denktir son olarak duyarlı bireyin kişisel bağımsızlık ile Erk arasındaki köprülerin atılması gerektiğinde gözünü kıpmadan halk ile bütünleşen Olumlayan Alman şiir ve tiyatro eserleriyle tanıdımız Bertold Brecht'i anmadan geçmemek gerektiğini düşünüyorum erk ve savaş kavramlarıyla karşı karşıya kaldığı ve mücadelesini sürdürdüğü halde alçakgönüllü ve etkili eserlerini kendi izleyicisi ve dünya yurttaşları ile paylaşmayı başarmıştır gün içinde şiirlerini keşfe çıktığım Can Bodur un bir dizesi ile zaman ayırarak bilgi birikim ve duygularını paylaşantüm dostları sevgi ve saygıyla selamlıyorum dilimiz dönse söyleriz..

18 person liked.
28 person did not like.
salimkanat: hiç mi farklı bir şey yaşanmaz zamanın duraklarında şuaranın şikayetleri hep aynı..hukuk ve adalet..tıpkı günümüzdeki gibi..ibretlik..

16 person liked.
24 person did not like.
sinyali: İnsanlığı pâmal eden alçaklığı yık, ez; Billâh yaşamak yerde sürüklenmeğe değmez! -Tevfik Fikret-

12 person liked.
20 person did not like.
çiçekçiçeksevgilim: 'Zavallı ben, elimdeki şu üç telli saz ile 'Milletimin felaketli hayatını söyleyim; 'Dertlilerin gözyaşını çevrem ile sileyim!...' ........................................................... Bende esîr yaratmayan bir Tanrı'ya îman var; daha ne desin şair... daha ne desin, Mehmet Emin Yurdakul.... ...................................... ey uyan halkım !.... kızıl deliden..........

13 person liked.
19 person did not like.
Nsi/Nadir Sayin: Şiir severlik ve şairini koruma artık günümüzde bağırma çağırma ..sen ne kadar ağırlıkta edebiyatçısın ve ben ne kadar geniş ölçümde bunları seviyor ve gerektiğinde zırhımla/kalkanınla vs ile olmuyor... Yurt sevgisi/korumasi içinde vatan içinde, halk içinde bu aynı…. Kimin ne kadar milliyetçi olduğu ne kadar faşist ve ne kadar hain olduğunun ise ne ölçümü ne de hafifletme gramajı var… Peki ne var (-evet yine vurgulayacağız.. gerekirse yüz kere..bin kere ve belki de ölene kadar vurgulayacağız) Yurt sevgisi, koruması ve gelişmesi, halk sevgisi, korunması ve ilerlemesi… yüz binlerce insanın ekmeğini aşını sadaka kültürüyle ancak karşıladığı bir toplumda yüce duygulara yönlendirme ile sağlanmıyor.. Zengin ile fakirin arasında ki ucu bucağı görülmez uçurumla hele ki bu yüceltmelerle iyici dozunu kaçıran sömürüden öteye gitmiyor..! Günümüzde yurdunuzu eşit paylaşım, işte, eğitimde, korunmada ev de barkta zenginlikte eşit şans olanakları, halkını korkutan değil, güvenen bir yapı ..Halkını ve kültürleri bir birine boğazlatan değil, farklılıklara sevgi ve saygı duyup desenleri nakışları renkleriyle coşan bir toplum. Ve en önemlisi A ya da B..C li sanatçısına, düşünürüne, uzmanına..araştırıcısına değer verip, bırakın özgürce kendini ifade etmesini, duyduğu saygı beraberinde her türlü destek ve olanak tanıyan bir devlet ve halk anlayışı. Yasaları evrensel hukuk odaklı bir anlayış.. insan değerleri ve sevgisiyle ve çevre – doğa temizliğine ilişkin yetiştirme ve eğitim.. Evet yurt sevgisi ve korunup kollanması, ilerlemesi kolektif olarak ancak bunlarla somutlaşır/yansır ve sağlanabilir günümüzde.. Bunlar olmazsa ne oluyor..ve olanlar gözler önünde; dinci ya da Osmancı geliyor.. Türkiye sevdalıyı al aşağı ediyor.. adeta intikam alıyor ..elinden gelse bir kaşık suda boğacak ..Öbürü de ondan kalır yanı yok.. Sosyalistçi ..milliyetçiye.. Milliyetçi komünistçiye… Yurt sevgisinde ..korumasında ..Al bir şairi vur ötekine ..al bir aydını vur ötekine..al bir siyasetçiyi vur ötekine.. …bizde ki döngü bu mu acaba? Evet yurt sevgisi ve koruması ve kollanması..ilerlemesi ve dost kardeşçe yaşam aynı ülke de maalesef bunlarla olmuyor.. Acaba diyorum nelerle oluyor?!.. Saygılarla ..

8 person liked.
23 person did not like.
çiçekçiçeksevgilim: Paçavralar altındaki yoksul beni yaralar; ......................................................... selam olsun! halkçı ozanıma... merhaba olsun; tüm halkların kardeşliğine... ezilmeden...yenilmeden... özgürce yaşamaya... barış, dostluk ile elele... daima çocuk daima...güzel günlere... barış ile...aşk ile... kızıldağın çocuğundan...

5 person liked.
18 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Yazıklar olsun, Hala yüreğimizin çarptığuı gibi, bu sayfalara yans8ıyamadık.

6 person liked.
14 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Sevgili Osman Tuğlu, Güzel anlatımınız içinteşekkür ederim. Yavaş yavaş şairlerimiz kendini göstemekte. Arkadaşlar, Yüreğinden geleni, bir başkaldırı gibi, lütfen bu sayfaya sersinler. Enaz hainler kadar cesaretli olduğumuzu, tüm ülke bilsin. Adam Türkiye Cumhuriyetine resmen posta koyuyoar, bizim gıkımız çıkmıyor. Yani biz çok korkak bir milletiz. Yalanda değil, yazıklar olsun Günün Şairi seçilen şairlere. Acaba o ünvanları hak ettiler mi? Değerlerimize hakaret ediliyolar ama kimseden ses çıkmıyor. Ben olsam yüreksiz adamlara Günün Şairi ünvanını vermem.

6 person liked.
14 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: ŞehitlerinAnısına onbeş şehit verdik biir günde acılar dinmez anaların yüreğinde ulan kahpe dölleri, şerfsizler bunun intikamı alınır elbette vampir gibi kana susamışlar kuzuları yedi aç kurtlar 'kuzum! kuzum!' diye feryat eder yüreği yanık, gözü yaşlı analar. sanır mısınız kanları yerde kalacak Gabar dağı başınıza yıkılacak Şırnak dağlarında, diken yerine al renkli gelincikler açacak. Bu şiir de benden.

6 person liked.
14 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Demekki yürekli şair arkadaşlarımızda var. Hepinizi teline bekliyorum.

5 person liked.
16 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Sevgili İbrahim Günay, Yüreğinize sağlık. Bir çapulcuya verdiğiniz güzel bir örnek. Selamlarımla.

3 person liked.
16 person did not like.
İbrahim Necati Günay: Cenge Giderken Ben bir Türk'üm; dinim, cinsim uludur; Sinem, özüm ateş ile doludur. İnsan olan vatanının kuludur. Türk evladı evde durmaz giderim. Muhammed'in kitabını kaldırtmam; Osmancık'ın bayrağını aldırtmam; Düşmanımı vatanıma saldırtmam. Tanrı evi viran olmaz, giderim. Bu topraklar ecdadımın ocağı; Evim, köyüm hep bu yerin bucağı; İşte vatan, işte Tanrı kucağı. Ata yurdun, evlat bozmaz, giderim. Tanrım şahit, duracağım sözümde; Milletimin sevgileri özümde; Vatanımdan başka şey yok gözümde. Yâr yatağın düşman almaz, giderim. Ak gömlekle gözyaşımı silerim; Kara taşla bıçağımı bilerim; Vatanımçin yücelikler dilerim. Bu dünyada kimse kalmaz, giderim. Mehmet Emin Yurdakul Bu çok değerli kalemi,büyük üstadı köşeye mazhar eden sitenin kurucusu ve yöneticilerini candan tebrik ederim.İşte şair,işte şiir budur.Büyük şair olmak budur. Değerli üstadın mekanı cennet olsun.Üzerine nurlar,yıldızlar yağsın. Bende üstadı bu şiirimle selamlıyorum. Türk Açılımı, Atamın Yol Haritası Açıldım gidiyorum,bahtımın rüzgarına, Batıdan kopacak fırtınalar, doğunun uğuruna, Nice şehitler verdik, vatanımızın uğuruna, Dalganacak bayrağımız, CUMHURİYET aşkına, Lazı,Çerkezi,Kürdü,Alevisi ve Türkü, Tek bayrak, tek ülkü, yetiştirdik ATATÜRKÜ, Atamızdan yadigar, söylenecek bu türkü, Türküm,Atam Türk,Ceddim Türk, Yaşatılacak ..............................CUMHURİYET VE ATATÜRK. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE. İbrahim Necati Günay Saygılarımla

5 person liked.
16 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Sözde Mehmet Emin Yurdakul'u seviyordunuz. Adamın biri, koca şaire faşist damgası vurdu, hepiniz bir köşeye kaçtınız. Neden? Ben söyliyeyim: çünki onda olan yürek sizde yok...

3 person liked.
14 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Ey! yüce şairler(!) lal mı oldunuz? dilleriniz tutuldu küçük diliniz yutuldu değerlerimize ırkçı dendi kıkınız çıkmadı?..

1 person liked.
13 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Her ülkenin sınırları vardır. Herkes yaşadığı ülkeyi ve insanlarını, yeri geldiğinde canı pahasına da olsa korumak zorundadır. Mehmet Emin Yurdakul; soyadından da anlaşılacağı gibi, ülkesine kul olmuştur. İnsanın ülkesini dış ve iç düşmanlara karşı koruması ayrı, ırkçılık ayrı.

1 person liked.
14 person did not like.
Mübeccel Zeynep: Bırak beni haykırayım, susarsam sen mâtem et; Unutma ki şâirleri haykırmayan bir millet, Sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir; ortaokul sıralarından beri -hiç farkında olmadan-ezberimdedir bu mısralar... Bu mısraların şairine Allah'tan rahmet diliyorum.

1 person liked.
12 person did not like.
Vahdet Sarkaya 2: şairin üstünü kapatınız şiiri bir daha okuyunuz sizce gerçek değeri nedir.bence 10 üzerinden 3,5

1 person liked.
15 person did not like.
Mehmet YÜCEDAĞ: dünyada paraya, sevgiliye, ineğe, ateşe tapanlar haricinde bir de ırkına tapanlar vardır... ırkçılık denince hitlerden sonra gelebilecek en büyük faşistlerden biridir Mehmet Emin Yurdakul... Bu şiirini ve hiç bir şiirini şiir konumuna sokmuyorum. Saygıyla Mehmet Yücedağ

2 person liked.
15 person did not like.
Nevedip: Şâirin en önemli yaratılış görevlerinden birisi de, haykırmak. İçeriği ne olursa olsun, her mısra, her kıta içten bir haykırıştır aslında. Var olma, sonsuzlaşma, varlığını sonralara eriştirme haykırışı. Toplumların her türlü çökmüşlüklerinin enkazları altında kalan şâirin 'sesimi duyan var mı?' seslenişi. Sesini duyduk şâir, rahat sonsuzlaş!

3 person liked.
11 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 49 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Ali Dost Gürgöz
Ayhan Bilen
Adem Erdoğan
Ozan Bindebir
Ahmet Coşkun
Cansın Erol
Mustafa Akgül
Volkan Aksu
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Tükenir... (Süleyman Topcu)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Bayburt Koşması (Behçet Kemal Çağlar)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Bırak Beni Haykırayım Şiiri - Mehmet Emin Yurdakul

Antoloji.com
21.2.2017 15:01:44  #4.33#
[212787]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#212787 ##5566