Antoloji.com

Beyaz Bir Gemidir Ölüm Şiiri - Behçet Aysan

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Behçet Aysan Behçet Aysan Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirBehçet Aysan ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Beyaz Bir Gemidir Ölüm

sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde
olurum

kötü geçen bir güzü
ve umutsuz bir aşkı anlatan

rüzgarla savrulan
kağıt parçalarına
yazılmış

dağıtılmamış
bildiriler gibi

uzun bir yolculuğa hazırlanan
yalnız bir yolculuğa.

çünkü beyaz bir gemidir ölüm

siyah denizlerin hep
çağırdığı

batık bir gemi

sönmüş yıldızlar gibidir

yitik adreslere benzer
ölüm

yanık otlar gibi

sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde
ölürüm..
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Ölüm

(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Beyaz Bir Gemidir Ölüm adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
6.6 10
(83 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirBehçet Aysan ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Beyaz Bir Gemidir Ölüm Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Kadir Yıldız 5: ölürüm yerine olurum desek.. sadece noktalar olmaz eksilen..

4 person liked.
0 person did not like.
ehlimuhabbet: bu şiir yazarın içinde beslendiği minbit medeniyetten kaynalanıyor olmalı ki.. mısralar güzel ve sade ve ifadesi mükemmel. genel e bakarsak böyle. gerisi teferruattır. A ma unutmayalım ki ölüm şiir yazmak kadar kolay değildir.Ameline güvenip akibetinden endişe duymayanların vay haline... Mehmet YUSUFLAR

1 person liked.
0 person did not like.
Zehra Kılıc: harika bi siir yhaa muhtesemm

1 person liked.
2 person did not like.
Www Elif Com: Hedef: Aziz Nesin Yananlardan: Behçet Aysan Her yıl anılan ve yasaklı olan yine: Behçet Aysan İlk Karar: Yangın çıkararak ölüme sebebiyet gerekçesiyle indirimli ceza, kararı yargıtay bozdu İkinci karar: Sanıklara idam cezası, gerekçe anayasal düzeni bozup şeriat düzeni getirme çabası, yargıtay kararı incelemeye aldı ve karar tekrar gözden geçirildi Üçüncü Karar: Sanıkların tamamına idam cezası, gerekçe din adına insanlık tarihinde görülmemiş bir vahşet, sanıklar temyiz ettiler, yargıtay incelemekte Şiir: Vasat bir çalışma İnsanlık tarihinde görülmemiş din adına işlenmiş bir vahşet, bu tartışılacak bir konu değildir.

1 person liked.
0 person did not like.
Onur BİLGE: Şairin, ne şekilde başardığını bilmem ama bir şekilde erenlerden olduğuna inanacağım geliyor. çünkü beyaz bir gemidir ölüm… KEFENLİ HALİ… siyah denizlerin hep… SİYAH… İS, KURUM, KÖMÜR… çağırdığı… DAVET EDİLMEK… batık bir gemi… SİYAHLIKLARA GÖMÜLMEK, ÇIKAMAMAK… sönmüş yıldızlar gibidir… KARARMAK, PARÇALANMAK, DAĞILMAK… yitik adreslere benzer… NEREDE GELECEĞİ BELLİ DEĞİL… YA DA ONUNLA NEREDE KARŞILAŞACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL, HANGİ İLİN HANGİ CADDE VEYA SOKAĞININ KAÇ NUMARALI HANESİNDE… DENİZDE Mİ HAVADA MI KARADA MI? ölüm yanık otlar gibi. …OT GİBİ… ÇOĞUL HEM DE… YANIK OTLAR GİBİ… Sen bu şiiri okurken … NASILSA ZAMAN İÇİNDE DEFALARCA OKUNACAK… ben belki başka bir şehirde … ALTINCI HİS… ölürüm.

2 person liked.
0 person did not like.
Nsi/Nadir Sayin: Sevgi-őzlem,paylaşım, insancıl mutluluğa doyum, kin-kızgınlık-hırçınlık her insanda olan duygu gűdűleridir. Bu duygu gűdűlerini kontrol etme, yőnlendirme ve nihayetinde duyusal zeka boyutuna eriştirerek duyumsama hissetme ve yőnlendirme insanın hayvandan ayıran en őnemli ve somut farkıdır. İnsanda sevgi-őzlem-insancıl mutluluğa doyum gelişmesi onu ‘nur’ gibi insan gibi insan ve kin, dűşmanlık, kızgınlık gűdűlerinin giddikçe artması ve kontroldan çıkmasi ise onu hayvani duygu gűdűlerine sűrűkler. Bu duygu gűdűlerinin kontrol altında tutulması, hissedilip, yansıması daha çocuk ana rahmmindeyken başlar..Anne ve babanın bu insancıl nitelik ve yeteneklerinde farklılığı içselleştirdiği oranda çocuğa aktarılır..sonra yetiştirme.yetiştirilme ve çevre etkileri karşınıza kin,nefret, dűşman duygu gűdűleriyle haşır neşir bir insan ..ufak bir farklığı içselliğe kabul ettirmeyen ve onun her an yok etme eğilimli bir fert çıkart... Ve bizim şu anda karşımızda muhtemelen sevgiye, insansal mutluluğa, paylaşıma o insanı insan yapan duygu gűdűlerinini geliştirmiş ve insan olabilmiş bir şairin tek bir dalı ve o dalında bir damarı olan şiiri duruyor... Sivas madımak..vakasını birazda yukarda ki őzle degerlendirmeli... farklı inanç, sevgi ve tutkunluk diye hem cinsinin farklılığını içine sindirememiş ve illa bunu eylemiyle değil, kendini kontrol edemeyip inenlere insanlık duygu gűdűsűnden uzaklaşan ve hayvan gűdűsűnű daha taşıyamayan bu mahlukların ..tek inanç, tek idoloji..tek dűnya gőrűşű dűnyalık yaşamı salyalarıyla arayanlar azaldıkca... insanlık değerleri,insansal duygu yűklű paylaşımlar artacak ve tűrkűler, halaylar ve şiirler őzgűrleşecek... temelde őzgűrlűge verilen degerlerde yorumlar, anlayışlar, saygılar samimileşecek, yaşanacak, yansıtılacaktır.. İnsan őlűmlű ve fakat şiirler kalıcı..insan olabilenin şiiri ise daha bir başka gűzelliğiyle tűm insansal duyguyu gűdűlerini hissetirrerek kalıcı.. Sevgili Behçet Aysan senin gibi 35 ler 35 binler..milyonlar insanlık eserleri ve şiirleriyle yaşıyorlar..Merhaba sana... saygılarla .................. 35 Can Ben Bağnazlar uğraşır kadının Başı-dişi, orası-burası namus ar Biz eşitiz meslektaş-kardeş, sevgili-yar Okunur şiirimiz kol kola Halay çekeriz türküyüz Yurdumuzun içinden Anadolu’dan Dünya’ya sevgi ve güzelliği yayarız Açık anlımız-başımız-mesajımız Yunus Emre-Pir-Bektaş Veli’yiz Simgesiz kapalıya saygı da duyarız İnsana, vatana kuruş faydası yok yobaz Canilerin ateşinde yanan 35 Can ben Nadir Sayın Temmuz-Ağustos 2005 Ortaköy,Ankara,Hollanda

0 person liked.
0 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: Karşılıklı konuşuyormuşuz gibi, yorumlarımızı sohbet havasına dönüştürmemek için, sorduğum sorunun yanıtını aldığım için teşekkür etmekle iktifa edeceğim. Bu gün günün şiirine yazdığım yoruma, neden şiir yazarak duygularımı ifade etmek istediğimi söylemek istiyorum...Yakma yıkma, horlama aşağılama, yok sayma bu günün meselesi değil. Her mağdur edilmiş kimseye, o da bize şunu şunu yapmıştı felsefesi ile yaklaşılmasını doğru bulmadığımdan, içim sızlıyor olanlara...Genç fidanlar dedim yeşil dedim; yanan ormanları kastettim. Gencecik insanlar dedim; büyük emeklerle, gözlerinin içine bakılarak büyütülüp sonra birgün yüzüne bakmaya kıyamadığınız evladınızın eşinizin öldüğünü duymak, toprağa vermek kolay bir meselemi? Bazen öyleki kaza kurşunu ile dikkatsizlik sonucu ölenler var; siz ne kadar gözünüzden gözünüze sakınsanız da, cehaletten mi nedendir bilinmez; kimse kimseye gözünün üzerinde kaş var diyemiyor. Böyle olanları kast ettim şiirimde. Trafikteki yetersizlikler yüzünden az insan mı kaybediyoruz? Gerek yeterince bakımı yapılmayan yollar olsun, gerekse ehliyeti olduğu halde eğliyetsiz kişilerin, hışmına uğrayan fertler aileler. İnsanların bir birine duydukları öfke ve husumetle birbirlerini acımadan öldürmeleri. Yani yaşadığımız hayatta bir türlü düzelmeyen gündem çabuk değiştiği için çabuk unutulan çarpıklıklar... Sanırım sadece para değil; her kötülüğün, para yüzünden olduğunu düşünsek te, ben; her yerde ben; yani, kimlik aidiyet,kavgası bitmeyen bir kavga... Gereksiz gurur, kendine güvenmeyişin kendiyle kavgalı oluş nedeni ile mayası çabuk kabaran öfke; her çarpıklığın olumsuzluğun nedeni insanların biri birini affedememelerinde.Bütün bu oayların nedeninde her ne kadar para, içtimai güç var sanılıyorsa da kimlik bencillik ön planda daima...Bu çarpıklıklar sayfalar dolusu yazılabilir...Sadece dikkat edeceğimiz husus; genel bir bakışla, kimseyi suçlamadan olmalı diye düşünüyorum. Herkes, her kesim ayrı düşünebilirler ama bir birinin acısına saygı göstermelidir; bu gün susma günüdür. Herkes ben ne yapıyorum diye durup düşünmeli, kendine benim bu çarpıklıklıklara bakışım ne? Böyle sürüp gitmemesi için ben ne yapıyorum sorusunu sormalı! Aslında, tabiiki herkes; bir şeyler yaptığını sanıyor kendini haklı görüyor. Bu nedenle kavga bitmiyor başlanılan yere dönülüyor. Fiziksel hiç bir kaba kuvvete başvurmadan, taraflardan bilge insanların toplanıp fikir üretmeleri, şairlerin kışkırtmayacak sakinleştirecek şiirleri ile umarım yeryüzü ve insanlar hak ettikleri barışa kavuşurlar teşekkürler esen kalın.

0 person liked.
0 person did not like.
Hak şahini: Hayatın bir sefine, dümencilik görevin! Bekler seni sahilde;bir çok dostun ve evin. Vazifeni güzel yap, batırma şu gemiyi! O, sahilde her şey hoş, her dem güzel ve iyi. Hayırlı çalışmalar.

1 person liked.
0 person did not like.
hasan05 Hasan Buldu: Ya arkadaşlar, ben bu işten hiçbirşey anlamadım. Ne dir bu? Popülatirem, aktivitem ve yetkili şairliğim silinmiş. Kimsenin tavuğuna kiş demedim. Eğer siteden uzaklaştırılmam isteniyorsa, bir mesajla tarafıma bildirilmesi yeterliydi.Aylardır kendi halimde, kimseye bulaşmadan günün şiirlerini takip ediyor, arkadaşlarımın şiirlerine yorumlar yazıyorum. Birileri bana sistemden kaynaklandığını veya kasıtlı yapıldığını bildirirse sevinirim. Saygılarımla.

0 person liked.
1 person did not like.
Xalide Efendiyeva: Ölüm - bir aşkın bitmesi Bir umudun kaybolması Ölüm - onun gitmesi O gidiyor. ellerinden kayıyor, ama sen tutamıyorsun Sana bakan gözlerinde bir yalvarış, bir ümit Ölüm - ayrılık ve yalnızlık ve... gitme...

1 person liked.
0 person did not like.
sinyali: Sn Banyatunga, Sizin bu şiir hakkında yazdığınız mesajınızdan alıntıladığım cümlenizdeki şaire ve günün şiirine dair ihtiram yüklü kelimeleri düşünerek, elbette günün şiirinden hissettiğim hüznü acıyı matem duygusunu yudumlamaktan söz ettim..

1 person liked.
0 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: Sayın sinyali, hangi şiiri tek tek yudumlamak istediğinizi biraz açıklamanız mümkün mü?Teşekkürler.

0 person liked.
1 person did not like.
Hak şahini: Vuslata çağıran bir name ölüm, Upuzun bir yolda, dördüncü bölüm. Maşuka köprüye, kızılırmı hiç? Ölüm ne kara, ne de bir zulüm! Çağırsa gerçek yar, demeli;'buyur', Bu güzel davete, denir mi hayır? Gidilen diyarda var ise cennet! Cennete davette, olmaz mı hayır? Çağırsa şu anda, koşarım yarim, Sorulsa fakire; derim hep;'varım! Şu arzda görevim kulluktu benim, Yapmışsam o, işi büyüktür karım. Hayırlı çalışmalar.

1 person liked.
0 person did not like.
Temel Kurt: Nasıl ki pırıl pırıl doğuyorsa güneş Öyledir insan içinde yarın O yüzdendir ki andan korkmak asla huzur getirmez insana Her zaman bitti sandığındır başlayan Evet, senin yüreğindeki ıssızlıkta var olur daima (aşk)… t.k

0 person liked.
1 person did not like.
sinyali: Merhum Behçet Aysan'ın, 'Beyaz bir gemidir ölüm' şiiri çok beğendiğim yalın dille yazılmış güzel bir eser. Şairin ruhu şad olsun-banyatunga İlave edecek tek kelimem yok sevgili banyatunga bu güzel sözlerinize. Sadece her kelimenizi tek tek düşünerek şiiri bir kez daha yudumlamak istiyorum.. Saygılarımla

0 person liked.
1 person did not like.
Yüksel Nimet Apel: Ölünce büyür insan. yaşlanıyorum diye, tasalanmadan. ölünce büyür çocuklar; ve, gencecik körpe bedenler yaşlanmadan. ahı yerde kalmayacak olan genç fidanlar. ölünce büyür çocuklar. acımasız eller kırıp filizlerini, yok ederler yeşili. çünkü onlar yeşili sevmez yok etmek isterler izlerini. çünkü onlar; korkaktırlar. aydınlıktan korkarlar kötüler renk sevmez karadır onların renkleri içleri gibi kara, kapkara... ölünce büyür insan Merhum Behçet Aysan'ın, 'Beyaz bir gemidir ölüm' şiiri çok beğendiğim yalın dille yazılmış güzel bir eser...Şairin ruhu şad olsun.

0 person liked.
1 person did not like.
kanra545: Ne akıl var, Ne çakıl. Düşün biraz ey akıl. Ne bilir, Ne anlar çakmak. Aç gözünü Çakmağı çakana bak.. İtfaiye gelsin acil Doğrusu var ben Yanmadan yangından kaçmak. Akıl işi değil yakmak Yanmak.. Ateşe kafa tutmak. Şeytanla dost olursam, Gözümün yaşına bakmaz. Hiçbir şeyden çekmedim, Kırık plâktan çektiğim kadar.. Kolay gelsin plâkçı benden bu kadar.

0 person liked.
1 person did not like.
Claudio Kaan Ötgüne: Şarkılardaki Sen Ben aşkımı hep şarkılarda aradım Ararken dalmışım beni sen düzelttin Güzel şarkı hangisi ben asla bulamadım Bulamazdım tabii ya sen en güzeliydin

0 person liked.
1 person did not like.
Mehmet Ozdemir 4: Sivas’taki olay bir insanlık ayıbıdır…kimse savunamaz.. Irkçılık…mezhepçilik…bölgecilik de…. Hayati Maytapçı Bey, yaşınıza hürmeten cevap yazmayacağım.. Haddimi bildirdiniz…bildim.. teşekkürler.. Saygılarımla..

0 person liked.
1 person did not like.
Hayati Maytapçı: Bu şiiri çok beğendik ailecek.Bu şiirYakıcılara yıkıcılara şehit kanıyla beslenenlere göre bir şiir değil.Faşislere göre de değil.Askere uğurlama şiiri değil .Yakılmış ve yakılırken seyredilmiş insanların şiiri.Moderatör kimse provakatörleri temizlesin.Biz insanları acımızla baş başa bıraksınlar.Artık yeter!Ya yetiş Ali !Haddinizi bilin Mehmet Özdemir bey!!

0 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 45 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Zühtü Bakır
Handan Baytekin
Mustafa Dilekci
Murat Şahbaz
Habib Umutlu
Emine Tugay Dursun
Gökhan Yaşar
Hüseyin Sevim
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Yok Gibi Yaşamak (Erdem Bayazıt)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Sen Gidince (Rıfat Ilgaz)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Beyaz Bir Gemidir Ölüm Şiiri - Behçet Aysan

Antoloji.com
28.2.2017 01:52:45  #4.33#
[32960]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#32960 ##2514