Antoloji.com

Beş Ekim Dünya öğretmenler Günü Bütün Öğretmenlerimize Kutlu Olsun Şiiri - Mürsel Adıgüzel

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Mürsel Adıgüzel Mürsel Adıgüzel   (Şairin üye profili) Şair
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirMürsel Adıgüzel ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Beş Ekim Dünya öğretmenler Günü Bütün Öğretmenlerimize Kutlu Olsun

Sayın Başkan,
Sayın İl Genel Meclisimizin Saygın Üyeleri ve Değerli yöneticileri.
Bugün “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü,” Bu gün Birleşmiş Milletlerin Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü olan (UNESCO) tarafından 1994 yılında kabul edilen ve o günden buyana, “Dünya Öğretmenler Günü” olarak, kutlanması nedeniyle bütün öğretmenlerimizin çok önemli olan bu gününü kutlamak maksadıyla, şahsım adına söz almış bulunuyorum. Sözlerime başlarken hepinize saygılarımı sunarım
Sayın Başkan,
Sayın İl Genel Meclisimizin Saygın Üyeleri,
Bir ülkenin gelişip kalkınması “çok kaliteli öğretmen ve kaliteli eğitimle olur”. Öğretmenlerin görevleri, sadece okul içiyle sınırlı değildir. Onlar toplumun içindede varlıklarını sürdürürken, yerine getirmeleri gerekli olan görevleri vardır. Bu görevlerden her hangi birisinde eksiklik olduğunda, bu eksikliğin nedenlerini düşünmek zorundayız. Bugün ülkemizde 10 milyon, dünyada da 100 milyonun üstünde çocuk okula gitmektedir. Bu çocukların yarısından fazlası da kız çocuklarıdır.
Öğretmenlerimizin, çocuklarımıza daha iyi gelecek vaat etmesi açısından, SAĞLIKLI BİR YAPI İÇİNDE YETİŞTİRMELERİ GEREKMEKTEDİR. Bu durum her bakımdan çok önemlidir.
Ne var ki, bizler genellikle öğretmenlerin sorunlarını bilmiyor ve o sorunların ortadan kalkması için bir gayret sarf etmiyoruz. İş böyle olunca da, “eğitim-öğretimde” ortaya çıkan farklılık bir takım olumsuzlukları, beraberinde getirmektedir. İşte bu farklılığın ortadan kaldırılması maksadıyla, uluslararası düzeyde oluşturulan bir yapılanmanın sonucunda, öğretmenlerin sorunları ele alınmış ve nelerin yapılması gerektiği karara bağlanmıştır. Bizde de, bilinmesi ve kabul edilmesi gereken bir durum var. O durumda, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmektir. Çeşitli ülkelerdeki öğretmenlerin içinde bulunduğu şartları, bizde öğretmenlerimize sağlamalıyız. Sağlamalıyız ki, öğretmenlik mesleğini birinci derecede kaliteli duruma getirebilelim. İşte o zaman, istediğimiz ölçütte bir sonuca ulaşmış oluruz. Bu açılardan baktığımızda, Öğretmenlerimize ne yapsak az gelir. O zaman, öğretmenler gününün önemi ve anlamı, daha da belirginleşir. Dünya Öğretmenler Gününün ana teması, “DAHA KALİTELİ ÖĞRETMEN, DAHA KALİTELİ EĞİTİMDİR.”
Ülkemizde de eğitime vereceğimiz önemle, öğretmene yapacağımız yatırım sonucunda, geleceğimizi şekillendirmiş oluruz. Bu bakımdan, öğretmenlere gereken önem verilmeli ve onların vereceği eğitime, bilime, araştırmaya ve teknolojiye her aşamada gerekli payı ayırmak zorundayız. Bu nedenle, Eğitime ve eğitimciye yapılan yatırım çok önelidir. Kaliteli eğitim, kaliteli öğretmenler ile sağlanır. Zengin toplumların oluşması, çocuklarına kaliteli eğitim almalarına bağlıdır. Kaliteli öğretmenden yoksun olan toplumlar, başka ülkelerin himayesinde yaşamaya mahkûmdurlar. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamız gerekir.
Sayın Başkan,
Sayın İl Genel Meclisimizin Saygın Üyeleri.
Ülkemizdeki öğretmen gelirlerinin çok düşük olması nedeniyledir ki, öğretmene olan saygınlık yok olmuştur. Bu sebeplerden dolayı, azda olsa bir kısım öğretmenlerimiz, kimliğine yakışmayan bir takım ticari işlerin içinde olmak zorunda kalmaktadırlar. Hâlbuki devleti yönetenler bilmeliler ki, öğretmenlerin mesleki bilgi düzeylerinin mutlaka artırılması gerektiğini ve bu yönde gerekli önlemlerin alınmasının şart olduğunu, hatta öğretmenlerin, ekonomik ve sosyal sorunlarının ivedilikle çözümlenmesinden geçer.
Bu sorunlar çözülmediği takdir de, eğitim-öğretimde ki var olan sıkıntıları ortadan kaldırmak mümkün olamaz. Var olan sorunlarla birlikte, yeni oluşacak sorunlarla baş edemezsiniz. Bu nedenle, Milli Eğitim Politikalarını yeniden gözden geçirmek zorundayız.
Sayın Başka,
Sayın İl Genel Meclisinin Saygın Üyeleri.
Öğretmenlerimizin, gelişen teknolojiden mutlaka yararlanması sağlanmalıdır. Onları, kahvehanelerden ve buna benzer yerlerden kurtararak, pedagojik biçimlenimi tamamlayacakları yerlerde olmalarını sağlamak gerekir. Hatta çağdaş yapılanma esasları düşünülerek, her türlü öğrenim olanakları sağlanmalıdır. Öğretmen, az öğretip çok not dağıtan olmaktan çıkarılmalı, çok şey öğreten, “eğitim-öğretimi” ciddiye alan ve öğrencisine örnek olan bir anlayış statüsüne kavuşturulmalıdır. Öğretmen hiçbir zaman, siyasi, etnik, yöre, cinsiyet, zengin, fakir, din ve mezhep ayrımı yapmadan, görevini en iyi şekilde yapmasını bilen olmalıdır. İnsanların eğitim hakları temel haklardan birisidir. Bu hakların sağlanmasını da devletimiz ücretsiz yapmak zorundadır. Bilgi düzeyi yüksek insanların yetiştirilmesi buna bağlıdır.
İçinde bulunduğumuz “eğitim-öğretim” yapılanmasındaki eksiklerimizin neler olduğunu anlamak için, birde uluslar arası boyutuna da bakmamız gerekmektedir. Uluslararası oluşan “Eğitim Birliği” (Dünya Eğitim Sendikaları Federasyonu) anaokulu öğretmeninden, üniversite öğretim üyelerine kadar 161 ülkede 338 üye organizasyonuna bağlı 29 milyon eğitim personeli bulunduğu görülmektedir. Bunların tamamının amacı, KALİTELİ EĞİTİM İÇİN, KALİTELİ ÖĞRETMENLERİN var olmasını sağlamaktır. Bu organizasyonda olduğu gibi, ülkemizde de geleceğimizin garantisi ve en önemli yatırımı olan genç nesilleri şekillendirecek olanlar, öğretmenlerimizdir.
Bu gerçeği görmüş olan, Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eserin olacaktır”,diyor. Nesillerimize bırakabileceğimiz en büyük mirasımız iyi ve nitelikli bir eğitim sistemi ve iyi yetiştirilmiş nesiller olmalıdır, diye düşünüyorum.
Sayın Başkan,
Sayın İl Genel Meclisimizin Saygın Üyeleri ve Değerli yöneticilerimiz.
Yapmış olduğum bu konuşmamdan, umarım hepimiz payımıza düşeni almış olduk. Ülkemizin şiddetle bu saymış olduğum nitelikli “eğitim-öğretime” ve onu tam anlamıyla verecek öğretmenlerimize ihtiyacı vardır.
Sözlerimi tamamlarken, hepinize saygılarımı sunuyorum.
Mürsel Adıgüzel

 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Beş Ekim Dünya öğretmenler Günü Bütün Öğretmenlerimize Kutlu Olsun adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
5.8 10
(34 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirMürsel Adıgüzel ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Beş Ekim Dünya öğretmenler Günü Bütün Öğretmenlerimize Kutlu Olsun Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
ya bir yolaç,ya yoldan çekil: Değerli öğretmenim..Sayfanıza tesadüf eseri uğradım.Sunumunuzu okudum.Sesimiz olmanızdan memnun oldum...düşüncelerinizekatılmamak elde değil..Her şeye rağmen öğretmen ruhunu taşımak çok önemli.Öğretmenlik ruhunu taşımakta ülke sevgisi,aşkı ve sorumluluğunu taşımakla mümkündür...Bu yükü taşımak,yaşam biçimiz 0lmalıdır...Bunun içinde hedefli,işinin bilincinde,öğrenmeyi seven,kendini geliştirmekten keyif alan kişilikler yetiştirmeliyiz...Konu önemli ve uzun...Sayfanıza uğramaktan mutlu oldum..teşekkürler...varolun...

0 person liked.
1 person did not like.
İshak ÖZLÜ: Dilerim bu duygu ve düşünceler gerekli mercilerde ses olur,çünkü ihtiyacımız var.Kutluyorum hocam.selam ve sevgilerimle.

2 person liked.
1 person did not like.
Türkan Ay Dinçer: İçinde buklunduğumuz eğtim öğretim yılında bu kadar güzel bir yazı okumak inanın beni çok mutlu etti. Hepimizin şikayetçi olduğu ama düzlemesi için bir adım bile atmadğı eğitim sistemi her geçen gün çok daha kötüye gidiyor ve bialer hala bunu görmüyoruz yada grmemzlikten geliyoruz. Umarım bir gün uyanırız. Kaleminizi ve duyarlı yüreğinizi kutluyorum hocam Saygı ve sevgiler

0 person liked.
1 person did not like.
Cebbar korkmaz: Çok haklısın hocam malesef bu ülkede eyitim sistemı kuşa dönmüş yozlaşmanın bir boyutuda buradadır kültür emperyalizmine teslim edilmiş bir gençliğin milletine faydası olmaz fevkalede bir yorum kutlarım saygılarımla

0 person liked.
1 person did not like.
Hatice Bediroğlu: Tüm Öğretmenlerimize selam ve sevgilerimizi yolluyoruz.

1 person liked.
1 person did not like.
İlyas Kılınçarslan: Öğretmenim Öğretmenim tek umudum sensin benim... yüreğine ve kalemine sağlık inşallah anlayanlar olur hürmet ve muhabbetlerimle

0 person liked.
1 person did not like.
Mevlüt Yanar: Sağolasın öğretmenim.

0 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 7 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Elmas Yazdıran
Burak Yakup Mutlu
Adem Erdoğan
Evrim Evrensel
Kemal Doğular
Mustafa Benkli
Necati Gedikoğlu
Hikmet Taşbilek
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Zor Sevda...gözleriN (Mustafa Çelebi Çetinkaya)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen..  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı..  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum..  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum..  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin..  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar..  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim..  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü..  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim..  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil..  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Karşılama (Refik Durbaş)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Beş Ekim Dünya öğretmenler Günü Bütün Öğretmenlerimize Kutlu Olsun Şiiri - Mürsel Adıgüzel

Antoloji.com
27.2.2017 05:41:36  #4.33#
[825325]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#825325 ##26124