Antoloji.com

Asım'ın Nesli Şiiri - Derya Akgün

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Derya Akgün Popülerlik=4/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Resimli Şiirler  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 << Önceki ŞiirDerya Akgün ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Asım'ın Nesli

“Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek,
İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek! ”
Yüz yılın başlarında Türk gençliğine bu coşkun duygularla seslenen Akif ne kadar içten, ne kadar da inanç doluydu gençliğe…
Ülke bir kan deryasına dönmüş, toz, duman kasırgaları, kara bulutlar kaplamıştı aziz vatanı. Ülkenin her kıyısında her bucağında bir cephe açılmış, on beşinde fidanlar ”Hey on beşli on beşli /Tokat yolları taşlı/On beşliler gidiyor / Kızların gözü yaşlı” türküleri ile cepheye sevk edilir olmuştu. Ne acıdır ki ağıt olan bu türkü ile şimdilerde oynanıyor, göbekler atılıyor. Çocuk yaştaki bu yiğitler ana eliyle kınalanıp kınalanıp bayramlık koçlar misali gümbür gümbür gittiler ölüme. Bu ülke için, vatan namus, için…
Akif haklıydı. Bu nesil, ecdadına layık, şanlı mazisine layık, Mehmetçik adına layık, her şeyden fazla ”insanlığına” layık kutlu bir nesildi. Kimisi daha lise sıralarındayken gönüllü olmuştu, şahadete; kimisi Tıbbiye talebesiyken. Vatanı candan aziz bilmişler, o yar için serden geçmişlerdi. Onlar düşünmeden canlarını verdiler vatana, vatan can buldu o yiğitlerin kanlarıyla.
Aradan bir asır geçti, vatan aynı vatan, mazi aynı mazi, millet aynı millet ama? ... Nesil acaba aynı nitelikte bir nesil mi?
Cevap acı; ama gerçek: Hayır!
Karşımızda bambaşka bir tablo durmakta ne yazık ki. Hamuru bizden gibi görünse de mayası bizden çok başka, bir yönüyle bizden, bir yönüyle fersah fersah uzakta.
Ne oldu, nasıl oldu da bu hale geldik. Dilimizle, davranışlarımızla, inançlarımızla, ülkümüzle nasıl bu kadar yabancılaşabildik. Daha bir asır önce biz var olabilelim diye ölüme koşa koşa gidenlerle nasıl bu kadar farklılaşabildik? Hayret!
“İstisnalar kaideyi bozmaz.” Düsturunca özünü koruyan kesimi hariç tutarak söylüyorum. Çok duyarsız, özentili, kimliksiz, idealsiz bir gençlikle karşı karşıyayız. Bir öğretmen, bir anne ve bu milletin mensubu biri olarak üzülerek gözlemliyorum gençleri.
Değer yargıları son derece farklı bu neslin. İnsanların manevi özellikleri, gönül güzelliği, ürettikleri, saygınlığı, insanlığa hizmeti geçer akçe olmaktan çok uzakta. Onlarca geçer akçe olan maddi durumu, fiziksel özelliği, cep telefonunun, ayakkabısının markası… Hepsi tek tip adeta. Aynı model kotlar, aynı model saçlar, aynı tarz yüz ifadeleri; ama en kötüsü, aynı dizi kahramanlarının – kahraman demek ne derece doğruysa – fabrikasyon serisi…
Konuşmaları içeriği hep aynı: Kızların en büyük derdi sıfır beden olamamak. Bilmem ne model eteği, botu alamamak. Erkeklerinse cep telefonunun modelini yükseltememek.
Daha bir asır öncesi vatanı için canından geçen genç bugün ülkesi için vergi vermeyi enayilik, askerden kaçmayı uyanıklık, gününü gün etmeyi “ geçliğinin gereği görüyor “ daha fenası bunu en doğal hakkı biliyor.
Önümüzdeki tablo kötü görünüyor. Eleştirmek kolay. Peki, anne- babalar ve öğretmenler olarak bizde hiç mi suç yok? Bu gençler bu duruma gelirken bizler ne yaptık, ya da yapmamız gereken neyi yapmadık. Meseleye bir de bu yönden bakmamız lazım. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmamız adaletin gereği.
Öğretmen ve ebeveynler olarak doğru model olabildik mi, çocuklarımıza kimliğini, tarihini, ideallerimizi doğru anlatabildik mi. Hayatı için, milli kimliği için, kişisel gelişimi için doğru hedefler gösterebildik mi? Pek çok çocuğumuz daha peygamberini tanımıyor; ama Noel Baba ile akraba olmuş durumda. Oğuz Kağan’ın adını bile duymamıştır; ama Herkül’ü, Aşil’i gayet iyi bilir. Çanakkale’yi önemli gün ve hafta kutlamalarında can sıkıcı bir etkinlikle özdeşleştirir, ama Vietnam Savaşı’nı, Amerikan filmleri sayesinde hatmetmiştir. Ulubatlı Hasan’ı, Fatih’i, Seyit Onbaşı’yı, Biruni’yi, İbn-i Sina’yı ve nicelerini belki de hiç bilmez ama Shakira’yı, Rambo’yu, bir yığın şarkıcıyı, mankeni, futbolcuyu “idol” – bu da zehirli ithal bir yeni değerdir.- kabul eder, model alır.
Sonuç olarak ortalıkta Türkçe diye ne idüğü belirsiz bir kelime dağarcığı ile konuşan, üretmeden sürekli tüketen, hep kendi için yaşayan, bencilliği, ukalalığı “özgüven, özsaygı” zanneden üç yüz sözcükle düşünmeye çalışan –normal bir gencin üç bin kelime ile konuşması beklenir. - vurdum duymaz bir gençlik.
Hata bizim! Onlara doğru idealler gösteremediğimiz için, doğru modeller koyamadığımız için bizim. Hayat kanunudur; her boşluk iyi ya da kötü bir şeylerle dolar, boş kalmaz. Biz çocuklarımızın beyinlerini, yüreklerini boş bıraktık. İthal modeller, Amerikan patentli idealler boşluğu doldurdu. Kendi ellerimizle kendi neslimizi “Asım’ın Nesli’ni” yabancılara verdik. Atalarımızın kanları ile korudukları, canları ile sakladıkları incilerimizi, elmaslarımızı kendi ellerimizle yabana sunduk. Heyhat ne acıdır ki savaş meydanımızda bilek gücümüzle aldıklarımızı, barışta güle oynaya kaybettik, kendi dilimize, kendi tarihimize, milli benliğimize ihanet ettik.
Kayıp büyük, ama kurtarılması imkânsız değil. Kendi kendimize acımamız, acizliğe düşmemiz çözüm değil. Silkinmeli, kalkmalı ve üzerimizdeki ölü toprağını atmalıyız artık. Öğretmen olarak bizler derslerimizde; ana babalar evlerinde, devlet doğru eğitim politikalarıyla bu yozlaşma ile mücadele etmeli yekvücut olmalıyız. Akif’i- o büyük üstadı- hayal kırıklığına uğratmamalıyız. Onun:
“Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın
Siper et gövdeni dursun bu hayâsızca akın
Doğacaktır sana vaat ettiği günler Hakkın
Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın” hitabına yaraşır şekilde daha önceki maddi akımları durdurduğumuz gibi şu anda ülkemize dilimize, dinimize ve milli kimliğimize gelecek olan manevi akımları durdurmalıyız.
Haydi, gelin dostlar! Asımın Nesli için sızlanmak yerine bu karanlığa bir mum da biz yakalım!

DERYA AKGÜN
Cumhuriyet İ.Ö.O. Türkçe Öğretmeni
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


(c) Bu şiirin her türlü telif hakkı şairin kendisine ve / veya temsilcilerine aittir. Asım'ın Nesli adlı şiirde hata varsa lütfen buraya tıklayarak bize bildiriniz..
 
 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
7.7 10
(12 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirDerya Akgün ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Asım'ın Nesli Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Minare İklimi: Acı ama gerçek tesbitlerinizden dolayı kutlarım hocam.Öğretmenler görevini tam yapmıyor görüşüne katıldığımı söyleyemem.Çünkü Öğretmenlerin Bu Ülkede ne şartlar altında çalıştığınıda biliyorum.sonuçta öğretmenler müfredatın dışına çıkamıyorlar.M.E.B müfredatıda Yap boz tahtası oldu zaten.Sizler gibi Bilinçli ve tarihinden gocunmayan öğretmenlerin sayısını artırsın Mevlâ'm.Asımın neslinin devamı için.Tebrikler...PuanlıYORUM...

1 person liked.
1 person did not like.
ikikardeş: hocam özür dileyerek sözüme başlamak istiyorum. niyetim kesinlikle bir gurubu küçümsemek değil.birde fikirlerimden dolayı kusuruma bakmayın ben anadoludan çıkmış yarı cahil aklı kıt bir anadolu genciyim.zaman geçti yel savurdu bizde geldik medeniyet dediğimiz o muhteşem şeyin beşiğine; İSTANBUL a gelmez olaydım! ben askerliğimi güney doğuda yaptım ordayken sanıyordumki bu memlekete savaş var buraya geldim bu memleketin güney doğusunda olanlardan kimsenin haberi yok varsada umurunda değil.İnsanları aydınlatan en güzel ışık ilimdir, ilimi insana öğretmen öğretir.bu gün memleketimin profoserlerinin kızları kelimeyi şaadet getirmesini bilmiyor memeleketimin öğretim görevlisi DÇ.DR larının kızları peygamber efendimizin adı bilmiyor memleketimizin bütün köşe başlarını tutmuş yazarlarının çocukları neslini bilmiyor lazmı, çerkezmi, avşarmı türkmenmi, manavmı, gakkoşmu ,dadaşmı en vahim olanı ise memleketimin güvenliğinden sorumlu üst düzey kişilerinden birinin yetişkin kızına (16-17) yaşlarında hangi mesheptensin diye soulduğunda ben laikkim dediğinde ben bu işin bittiğine kaanat getirdim yanlış anlaşılmasın yazdıklarım LAİKLİKTE bizim BAYRAKTA bizim DİNDE bizim VATANDA bizim bunların sorumlusu olarak ben öğretmenleri görüyorum (kendine sorduğunda ben doğrusunu yaptım diyebilen öğretmenlerim tabiki hariç)nedenmi öğrenciye öğretmesi gereken şeyin vatan sevgisi bayraktaki kırmızının şehit kanları olduğuna ve zamanı geldiğinde hepiizin bu yola baş koymamız gerektiğini öğretmeyen öğrenciyi bırak kendi evlatlarına adam gibi adam olmayaı öğretemeyen öğretmenlerden vatanada bir hayır gelmez zaten bugün giyeceği kıyafeti hangi mağzadan alacağını düşünen öğretmen yarın o kıyafetin parasını ödemek içinde elbette dışarda nasıl bir kurs versemde çıkarırım diye düşünecektir,ASIMIN nesli nedir diye sorduğunuzda size boş boş bakan örencileriniz olduğu sürece istediğiniz kadar bu çocuklara ingiliz edebiyatını öğretin,15 yaşındaki çocuklar vatan için canını verirken bu gün o vatanın öğretmenlerinin 25 yaşındaki erkek çocukları kulağında küpeyle geziyorsa gerçekten bitmiştir bu iş saygılarımla öğrtmenler gününüz şimdiden kutlu olsun

1 person liked.
0 person did not like.
Âhirzamanda 1 Garîp Dünyâlı: . “Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek! ” ...der iken Üstad-ı Âzam Âkif;ümitvâri idi Efendim... -Neden olmasın(dı)ki?... Kefere ve fecere yurdumuzdan püskürtülmüş ,Anadolumuz kurtulmuştu... . Saydığınız garipliklere (ve,daha beteri ve benzeri bir çoğuna) vâkıf bulunan şu yetişmiş neslimize bakıp,ağlamak;çözüm olamaz!.. . Haklısınız Efendim; ''Haydi, gelin dostlar! Asımın Nesli için sızlanmak yerine bu karanlığa bir mum da biz yakalım!'' . Vesselam!

0 person liked.
1 person did not like.
sair-yavuzbal: bu çirkefin içinde açan gül yüzlü bir nesil olduğunu biliyordum.. bu gül yüzlü insanlardan birinide benim hemşerim olması göğsümü kabarttı.. inancın daim yüreğin hep sağlam olsun..

1 person liked.
0 person did not like.
kentin kayıp şairi: bunca karanlığa hangi mum yetecek hele yanmaya yakmaya değer mumlarda kalmamışsa

0 person liked.
1 person did not like.
Olacaksa Sevgi Olsun/R.Özütürk: Yerinde yazılmış bir nesir. 'hür hükümlü' kardeşime aynen katılıyorum.. Selam ve sevgiler..

1 person liked.
0 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 6 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Burak Yakup Mutlu
Habib Umutlu
Emine Tugay Dursun
Gökhan Yaşar
Hüseyin Sevim
Burak Ayoğlu
Hasan Hüseyin Günd...
Mehmet Tansu Güner
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Pencereye Düşen Yüzün (Muammer Çelik)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı?  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Asıl Adalet (Paul Eluard)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Asım'ın Nesli Şiiri - Derya Akgün

Antoloji.com
26.2.2017 01:38:58  #4.33#
[668909]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#668909 ##30030