Antoloji.com

Ağlasa Derd-i Derûnum Çeşm-i Giryânım Sana Şiiri - Avni (Fatih Sultan Mehmed)

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Şair Avni (Fatih Sultan Mehmed) Avni (Fatih Sultan Mehmed) Popülerlik=5/5
Bu nedir? 
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  E-Kitap  Zevkler 
 << Önceki ŞiirAvni (Fatih Sultan Mehmed) ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ağlasa Derd-i Derûnum Çeşm-i Giryânım Sana

Ağlasa derd-i derûnum çeşm-i giryânım sana
Âşikâr olurdu gâlib râz-ı pinhânım sana

(Sevgili!) İçimdeki dertler ile, yaş dolu gözlerim senin için ağlayacak olsa, (gönlümdeki) gizli sırlarım (gözyaşlarıma) gâlip gelir ve (sırlar) sana aşikâr olurdu.

Mesned-i hüsn üzre sen ben hâk-i rehde pâymâl
Mûr hâlin nice arz ede Süleyman'ım sana

Sen güzellik tahtında (oturuyorsun) : bense yolunun toprağında pâymâl (ayaklar altında) kalmışım. Hâl bu iken a Süleyman'ım, sana bir karınca (denli âciz olan) durumumu nasıl arz edeyim? ' Divân edebiyatında Süleyman ihtişâmı; karınca da acziyet ve zayıflığı temsil ettiği için şair de kendini karınca; sevgilisini Süleyman olarak nitelendirmiştir.'

Şem'i gör kim meclisinde ağlayıp başdan çıkar
Hoş yanar yıkılır ey şem'-i şebistânım sana

Muma da bak! Senin (bulunduğun) meclisinde ağlayıp baştan çıkmakta. Ey odamı aydınlatan! O mum senin için ne de hoş yanıp yıkılıyor. 'Mum yanarken, baştaki fitilin kenarlarından ağlıyormuş gibi akar. Şair buna gıpta ediyor ve onu sevgilinin aşkı ile baştan çıkmış veya o uğurda başını vermiş olarak gösteriyor.'

Subh gibi sâdık olduğum gam-ı aşkında ben
Gün gibi rûşen durur ey mâh-ı tâbânım sana

Ey ay gibi parlayan sevgilim! Benin sana karşı, aşkının yolunda sabah kadar sâdık olduğum, (doğrusu) gün gibi âşikârdır.

Dün rakîbin cevrini men' eyledin ben hastadan
Eyledi te'sir gûyâ âh u efgânım sana

Dün rakiplerimin, aşkının hastası olan bana yaptıkları eziyetleri meneyledin. Galiba âh ve feryatlarım sana tesir etmiş!

Zahm-ı hicrân şerhi çün mümkün değildir dostum
Sîne-çâkinden haber versin girîbânım sana

Dostum! Anlaşılan o ki (bağrımdaki) ayrılık yarasının şerh etmek mümkün görünmüyor. (Bari) açık duran şu yakam, (aşkından dolayı) göğsümdeki (şerha şerha olmuş) yarıkları sana göstersin (de insafa gel!)

Eyleme gönlün gözün cevr ile Avnî'nin harâb
Dürr ü gevherler verir bu bahr ile kânım sana

(Sevgilim!) Eziyetlerinle Avnî'nin gözlerini ve gönlünü harap etme! Zira bu deniz (gibi coşkun gözlerim) , sana inciler; bu maden ocağı (gibi gönlüm) de mücevherler sunar.
 

 
SİZCE BU ŞİİR NE HAKKINDA Şiiri Etiketleyin Nedir?


Şu konularda daha fazla şiir: Ayrılık, Deniz

 
 
 
Bu şiiri Antolojim'e ekleyeceğim
Bu şiiri bir arkadaşıma göndereceğim
Şiire puan vereceğim

puan
8.9 10
(111 kişi)

 

yaz | oku

 

Facebook'ta
Bu Şiiri Paylaş
 

 << Önceki ŞiirAvni (Fatih Sultan Mehmed) ŞiirleriSonraki Şiir >> 
Ağlasa Derd-i Derûnum Çeşm-i Giryânım Sana Şiiri Hakkında;
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:
 
Engin Efe 1: Ne acıdır ki; harf inkılâbıyla bir gecede cahil bırakılan Bu halk , Şanlı ecdadın bu Nadide edebiyatını nasıl okuyup anlasın Öyle değil mi

33 person liked.
14 person did not like.
uzunadam: Dedelerimizin yazdığı şiirleri ancak tercümeyle anlıyoruz. Belki ingilizce olsa daha çok anlayacak insan olacak. Ne acı değilmi. Mekanı cennet olsun Yüce Sultanın

122 person liked.
24 person did not like.
Doğan Gün 2: Peygamberimizin övgü dolu sözlerine nail olmuş kutlu kişi... Ruhu şad olsun.

94 person liked.
9 person did not like.
berika25: www.dilegim_cimen@hotmail.com

32 person liked.
22 person did not like.
**safir*** ayşe hazan aydın: Ağlasa derd-i derûnum çeşm-i giryânım sana Ağlasa derd-i derûnum çeşm-i giryânım sana Âşikâr olurdu gâlib râz-ı pinhânım sana (Sevgili!) İçimdeki dertler ile, yaş dolu gözlerim senin için ağlayacak olsa, (gönlümdeki) gizli sırlarım (gözyaşlarıma) gâlip gelir ve (sırlar) sana aşikâr olurdu. Mesned-i hüsn üzre sen ben hâk-i rehde pâymâl Mûr hâlin nice arz ede Süleyman'ım sana Sen güzellik tahtında (oturuyorsun): bense yolunun toprağında pâymâl (ayaklar altında) kalmışım. Hâl bu iken a Süleyman'ım, sana bir karınca (denli âciz olan) durumumu nasıl arz edeyim? ' Divân edebiyatında Süleyman ihtişâmı; karınca da acziyet ve zayıflığı temsil ettiği için şair de kendini karınca; sevgilisini Süleyman olarak nitelendirmiştir.' Şem'i gör kim meclisinde ağlayıp başdan çıkar Hoş yanar yıkılır ey şem'-i şebistânım sana Muma da bak! Senin (bulunduğun) meclisinde ağlayıp baştan çıkmakta. Ey odamı aydınlatan! O mum senin için ne de hoş yanıp yıkılıyor. 'Mum yanarken, baştaki fitilin kenarlarından ağlıyormuş gibi akar. Şair buna gıpta ediyor ve onu sevgilinin aşkı ile baştan çıkmış veya o uğurda başını vermiş olarak gösteriyor.' Subh gibi sâdık olduğum gam-ı aşkında ben Gün gibi rûşen durur ey mâh-ı tâbânım sana Ey ay gibi parlayan sevgilim! Benin sana karşı, aşkının yolunda sabah kadar sâdık olduğum, (doğrusu) gün gibi âşikârdır. Dün rakîbin cevrini men' eyledin ben hastadan Eyledi te'sir gûyâ âh u efgânım sana Dün rakiplerimin, aşkının hastası olan bana yaptıkları eziyetleri meneyledin. Galiba âh ve feryatlarım sana tesir etmiş! Zahm-ı hicrân şerhi çün mümkün değildir dostum Sîne-çâkinden haber versin girîbânım sana Dostum! Anlaşılan o ki (bağrımdaki) ayrılık yarasının şerh etmek mümkün görünmüyor. (Bari) açık duran şu yakam, (aşkından dolayı) göğsümdeki (şerha şerha olmuş) yarıkları sana göstersin (de insafa gel!) Eyleme gönlün gözün cevr ile Avnî'nin harâb Dürr ü gevherler verir bu bahr ile kânım sana (Sevgilim!) Eziyetlerinle Avnî'nin gözlerini ve gönlünü harap etme! Zira bu deniz (gibi coşkun gözlerim) , sana inciler; bu maden ocağı (gibi gönlüm) de mücevherler sunar. Avnî (Fatih Sultan Mehmet)

38 person liked.
7 person did not like.
Haluk Badıllı: YARE HİSSİYATIN, NEZAHAT DUYGUSUYLA ÇERÇEVELENİŞİ VE BU MÜKEMMEL MISRALAR.

32 person liked.
3 person did not like.
Tahtına Dargın Padişah: UFUKLARIN SULTANI....

24 person liked.
2 person did not like.
Mehmet Ali Terken: ECDADIMIZ GÖNÜLLERİ DE FETHETMİŞ...NÛR İÇİNDE YATSIN...

23 person liked.
2 person did not like.
Hasan Tan 1: Zahm-ı hicrân şerhi çün mümkün değildir dostum Sîne-çâkinden haber versin girîbânım sana Ne mümkün be Koca Fatih, namümkün!

14 person liked.
3 person did not like.
Yusuf Ziya Karahasanoğlu: Boşuna Fatih dememişler ona.Osmanlının çağı takip edemediğini, geri kalmış olduğunu iddia edenler biraz inceleseler nasıl iyi yetişmiş, yetiştirilmiş sultanlar tarafından yönetildiğini anlarlardı. Rabbim kabrinin ûr etsin koca SULTAN

19 person liked.
5 person did not like.
kurbağaprenses/Ayşenur Yazıcı Andrea and: Gerçekten 'yüreği' maden ocağı gibi bir devin şiiri olmuş... 'Sabah kadar sadık' benzetmesini de zaten ancak böyle bir dev gönül ve zeka çıkartabilirdi.. Mutlu oldum bu şiiri burada bulduğum için. Özellikle de Türkçe anlam açıklama satırlarıyla.. Antoloji'ye teşekkürler...

11 person liked.
1 person did not like.
Ali Aydoğdu: Şair avnî ( fatih sultan mehmet ) nin nasıl bir sultan olduğunu hissettiren en güzel şiirlerinden biri .. O , bu ince yüreğiyle armağan etti bize İstanbul'umuzu , biz kaba emellerimizle kirlettik .... ...Öğretenlere duyduğu saygının altında da bu ince yürek yatıyor ve her hecesi ile her sayfada yer almayı hak ediyor ... Sevgili Adem'in takıldığı noktada sanırım Fatih örnek devlet adamı olarak verilmek istenmiş .. Ama ne yeri , ne zamanı ! Bu şiir gönülden dökülüyorken , Fatih'in azâmeti en ince yanını gösteriyorken bu sayfada aykırı adımlamak hoş olmaz ! Bir kez olsun tek ağızdan hoşgörü dökülsün !

5 person liked.
2 person did not like.
İbrahim Necati Günay: RUHU ŞAD,MEKANI CENNET OLSUN. İSTANBUL İÇİN YAZDIĞIM ŞİİR İLE BÜYÜK USTADI SELAMLIYORUM. Yedi Düvel Yedi Tepe Efsane İstanbul Yeni bir çağa Sultan Mehmet çığır açacak. Atasından yadigar efsaneye cihan şaşacak. Yerde sararmış bir yaprak görürsen eğer İnan sevgilim inan bu her şeye değer. Işıkların altında İstanbul'u seyrediyorum; Geçen yıllarıma inan; inan sevgilim kahrediyorum. Karadeniz’den esen rüzgar senin saçlarını savuruyor, Nedenini bilemediğim bir his içimi kavuruyor. Galata'dan attığım mendil kubbelerin'den savrulur durur, Üçüncü Ahmet çeşmesinin zinciri sevdama dem vurur. Boğaz'da çırpınan bir martı'nın kanat sesleri Çamlıca’nın görkemi gibi uyandırıyor hislerimi. Bir yıldız bir yıldız gibi çıkıyor yokuş yukarı. Taksim'de yürü'yor caddeyi istiklal'de müzmin bekarı, Sevdanın bir ucu Hisar diğerin de Saraçhane'de yıkılmış surlar Sultanahmet haşmeti ile Ayasofya sıra sıra gelen turlar Savruldum bir yaprağın kenarında ada vapurunun güvertesinde. Sevdan bir Dolmabahçe bir Beylerbeyi saray'ının cümbüşü renk bahçesinde Sevda tutkunlarını esir alan Bakırköy,diğer yanda zengine saran Yeşilyurt. Bayrampaşa esir almış Metrisin soğuk duvarlarını,mahalleyi Gazi’de aç kurt acımasız hayatın can can hanımefendileri,hayali zenginlikte Veliefendi de koşar beygirleri. Aksarayda yaya isen caddeyi vatan,pazarı Lalelide açılır yedi milletin sergileri. Osmanlı Sultanı Padişahı alma ismi ile haşmeti gibi duruyor tarih kokan Beyazıt. Her köşesinde ulu mimarların adsız kahramanların günümüze gelen bir çok anıt. Bir başka içine çeker taverna müziği Tarabyada,yersin böreğini Sarıyerde. Renk cümbüşü içerisinde istiridye, midye tava önümde Hisar,Altınkum plajım nerede? Istim alırdı gemilerin İstinyeden,buram buram kokardı çamların HacıOsman bayırından Yokuşu yıldızdan seyrederken ölümsüz manzarayı,ıhlamurlar altında dörtnala Beşiktaştan. Dört bir tarafını sarmış bir birinden nadide eşsiz sanat abidesi sarayların, Yirmidört saat nöbet bekler yüce Ata’sına Dolmabahçe de yavruların. Süvariler sevdam gibi geçti tan vakti erenler diyarı Üsküdar'dan Boğazın'da sevgilimin çifte gerdanlığı,haber mi var yar'dan. Bilsem aldanırmıy'dım Bebek, Emirgan, Aşiyan gibi parılda'yan yeşil gözlerine, Her köşene yazılan hafızamıza kazınan süslü içine çeken sözlerine. Toptaşı, Atalamataşı, Hergele meydanı derken,Çiçekçi’den Karacaahmete inerken Tüm sevdiklerim yatıyor ulu çınarların altında,gözyaşlarım akıyor seyrederken. Yalnız Selvi (Ümraniye) adını Frigyalılardan aldı.Roma,Bizans derken Osmanlı fetihetti. Osmanlı padişahı 1 Ahmet beratı,şeyh Aziz Mahmut efendiye vakıfetti. Yemekte canın tavuk çekerse geçersin Ümraniye,Alemdağ'dan Oyalı mendil gelmiş Topkapı'lı eğitim fakülteli esmer yar'dan. Yarin kokusu gelir Haliç'ten savrulur mistik kokular Sadabat’tan, Avrupaya açılır bir kapı Eminönü,Sirkeci gar'dan,yarin elini tuttum Yerabatan’dan. Nerde o eski Arnavut kaldırımların,Galata'dan geçerdi en güzel tranvayların. Boğazı yakar Beylerbeyi,Dolmabahçe,İstanbul'u yakar Topkapı vakur sarayların Yedi cihana hükmeden padişahların saraylarında yetişti, Kutsal emanetleri ve kaşıkcı elmasını insanlığa bahşetti. Kadıköy sahil,dolmuşun'da Moda,gezilir Bahariye’de,nostalji ararsan Kurbağlıdere’de. Koşuyolun'da koşar'dı dörtnala atlar,Papazın çayırı şimdi acep nerede? Yayan gidersen kalırsın Tuzla'da piyade,içelim kahveyi iki orta bir sade. Köftesine ve ayranın tadına doyulmaz,kapat gözlerini bana müsaade. Okursun her köşesin'de tarihi bir yazı,çekilmiyor bu güzelin artık nazı, Fakiri'de zengini'de bulur kendince eğlenceli bar'ı ve saz'ı. tavernalar,bar'lar doldur'du sokak aralarını,Ortaköy sahilin'de entel magandaları sazlar çalınır,kayıklar çekilir'di masmavi Göksu’da,unutulurmu o gizemli anları sırtım'da darphane,gözlerimin önünde Gülhane,Saray Burnun'dan salınır endamlı gemiler her köşen'de bir birin'den nadi’de mimar Sinan şaheseri eşsiz camiler Beylerbeyi'nin saltanatın'dan,Çengelköy’ün bostan bahçelerin'den badem seçerken, Başıbağlar'dan salındınmı? Babilin asma bahçeleri misali Bulgurlu’nun asma bağların'da güzel süzerken Diyarbakır karpuzu elin'de Alemdağ’dan, Taşdelen’e pınar’ların suyu keserken cuma namazını mimar Sinan şaheseri Sultanahmet Camisinin avlusun'da Ayasofya'yı seyrederek dinler'ken gümüşten ince tellerin güzel kızların süsler hayalini Tellibaba'nın bağırın'dan çayırın önü devam eder Beykoz'a erenler diyarına Hz Yuşa’nın kabrin'den Piyer Loti'den seyretmek altın boynuz'u,Kanlıca'da yerken kaymaklı yoğurdu Kimileri bağlar türbelerine kısmet ipleri,Eyüp Sultan’da umutlar korkut'tu Sanki senin uğuruna yapılmış denizin ortasına eseri sanat kulesikız Karşılıklı birbirlerine kur yapar Hisarın'da boğazı kesen aykız Zümrütü Anka kuşu müjdeliyordu,Fatih Sultan Mehmet efsaneyi fetihedecek Tarih yazan yüce Atamız’dan insanlığa yadigar gençlerimiz vatan gibi bekleyecek sultanların diyarı yedi düvel yedi tepe efsane İstanbul. İbrahim Necati Günay

6 person liked.
3 person did not like.
Aciz: Cennetmekân Fatih Sultan Mehmed Han'ın şanına layık bir şiir. Okudukca derin derin manalar çıkıyor.

7 person liked.
1 person did not like.
Yücel Yarımbatman: geçen bir proğramda japonların türkler hakkında bir ropörtajını okudum aynen şöyle.. bizim sizin gibi tarihi bir geçmişimiz yok ve kültürel değerlerimiz zengin değil çok şanlısınız... elbetteki geçmişimizdeki bu üstadlara saygı aklı selim yüreği hür her anadolu isnanının bence bir görevi olmalıdır.. şu günlerde bir aileyi bile yönetemez hale geldiğimiz günlerde bu şahsiyetler bir imparatorluk yönetmişlerdir.... ne güzel ki bu demokratik ortamda bu tarz konuları karşılıklı konuşa biliyoruz.. inkar eden aslıda osmanlıyı değil kendi geçmişini inkar edeiyor bana göre.. yani bu adamların geçmişte devlet işleyişinde yaptıkları hatalar onları inkar etmemiz anlamına gelmiyor...yani mevzu aslında her taraf için kendi düşünsel çıkarlarıyla yorumlanıyor.. ama tarih denen bir gerçek vardır ki hiç bir şekilde inkar edilemiyor.. bu şahsın bir devri açıp bir devri kapamasıdır.. ki bu hayranlığa şayandır....evet devlet adamları her dönemde.. aldıkları ilmi eğitimlerle kendilerini ki genelde geliştirmişlerdir.. mesela cumhuriyet dönemindede böyledir.. musatafa kemalinde çok güzel ve akıcı yazısı vardır.. enver paşa keza farklı bir kalem...örnekler çok fazla.... şu anda ki konum ya da düşüncemiz ne olursa olsun... tarihimizi inkar etmemeliyiz bence japonlar ki biz bazen kıskanırız.. oysa onlar tarihimizi kıskanıyor ve bunu medya da açık ça söylüyorsa bence.. sezarın hakkını sezara vermeliyiz... bu tarihte adını zümrüt yeşili yazdıran ve konstantini adına nice şiirler yazılan istanbul olarak bizlere mekan yapan komutanı saygıyla selamlayıp..ona ve tüm can veren baş koyanlara allahtan rahmet diliyorum... herkese selamlarımı sunar sokağıma çekilirim.. sokak şairi...

7 person liked.
1 person did not like.
İbn-i turab: ŞİİR HOŞ,YAZAN,MUHTEREM,VESİLE OLANLAR,SAYGI DEĞER,TAM ŞU MÜBAREK GÜNLERE YAKIŞIR ŞİİR VE GAZELLERDEN. MUHTEREM ATAMIN,MUAZZEZ RUHU ŞAD OLSUN! FAKAT BAZI TAŞTAN OLMALAR,TAŞ KALPLİ,TAŞ VİCDANLI,TAŞ KABİLİYETLİ VE HER SÖZÜ TAŞ GİBİ İNCİTİCİ OLANLAR,BU GÜZEL GAZEL'E KENDİNCE TAŞ ATMIŞ(!). EH NORMALDIR.ADAM TAŞ OĞLU TAŞ!TAŞTAN İNSAF BEKLEMEK AHMAKLIK OLMAZMI?

5 person liked.
1 person did not like.
Hak şahini: MÜBAREK,MUHTEREM,VELİ,ŞANLI,FATİH,EHL-İ KALP VE KOSTANTİNİYEYİ EBEDİYYEN İSLAMBOL(İSTANBUL )YAPAN ATAMIN MUAZZEZ RUHUNA MİLYARLAR FATİHA VE YASİNLER.RUHU ŞAD OLSUN SULTANIMIN. BU MÜBAREK GÜNLERDE BÖYLE MANALI BİR ŞİİRİ BU SAYFAYA KOYANLARA BİNLER TEŞEKKÜRLER. BU HAZRETİN ŞİİRİ GÜNÜN DEĞİL,ASRIN ŞİİRİ OLMA LİYAKATINDADIR. BUNDANDA ANCAK ŞECERESİDE BOZUKLUK OLANLAR GOCUNUR. YUH ONLARIN BOZUK TİYNETLERİNE VE KÖTÜ NİYETLERİNE...!

3 person liked.
1 person did not like.
AlaaddinTaşkın: Fatih Sultan Mehmet Han için herhangi bir şey söylemeye gerek varmı? Her şey ortada. Mükemmel. Allah Rahmet eylesin.

5 person liked.
1 person did not like.
stajerboy: Keşke anlayarak okumayı becerebilseydim ama ne mümkün...

4 person liked.
1 person did not like.
sufist_05: Evet Dünya Tarihinin en etkili ve etkin Fatihi meğer gönülleride fethedermiş. Nur içinde yatsın.Mustafa Nuri İnanç-Sufist_05

3 person liked.
1 person did not like.
Bu şiir hakkında yazılmış 29 adet yorumu okumak için tıklayınız.
 
Bu şiir ile ilgili düşüncenizi paylaşın:

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Hasan Hüseyin Günd...
Mehmet Tansu Güner
Volkan Aksu
Ozan Deniz Sarıtop
Ayhan Bilen
İhsan Özçelik
Ramazan Özer
Güven Görgülü
 Bu Şiirimizi Okudunuz mu?
Baş Edemezsin (Cemal Safi)
 TOP 100 Şiirler
1  Beklenen..  (Necip Fazıl Kısakürek)
2  Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı..  (Victor Hugo)
3  Ben Sana Mecburum..  (Attila İlhan)
4  Anlatamıyorum..  (Orhan Veli Kanık)
5  Bence Şimdi Sen De Herkes Gibisin..  (Nazım Hikmet Ran)
6  Kaldırımlar..  (Necip Fazıl Kısakürek)
7  Ben Senden Önce Ölmek İsterim..  (Nazım Hikmet Ran)
8  Sakarya Türküsü..  (Necip Fazıl Kısakürek)
9  Hasretinden Prangalar Eskittim..  (Ahmed Arif)
10  Ayrılık Sevdaya Dahil..  (Attila İlhan)
» Tüm Top 100 Şiirler
 Konularına Göre Şiirler
Aile
Barış
Kadın
Allah
Bebek
Mutluluk
Ankara
Doğum Günü
Ölüm
Anne
Dostluk
Özlem
Asker
Gurbet
Savaş
Aşk
Hasret
Sevgi
Atatürk
Hayat
Sitem
Ayrılık
İhanet
Vatan
Baba
İstanbul
Zaman
 Günün Şiiri
Anılar öptü dudaklarımı (Pelin Onay)


  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2017. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Ağlasa Derd-i Derûnum Çeşm-i Giryânım Sana Şiiri - Avni (Fatih Sultan Mehmed)

Antoloji.com
25.2.2017 04:44:19  #4.33#
[92030]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]

#92030 ##7159