Antoloji.com

Abdülkadir Paksoy: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Şiir
Antoloji.com Şiir Nedir? c Üyeler c Gruplar c Mesajlarım
Abdülkadir Paksoy
Hayatı  Şiirleri  Forum  İstatistikler  Zevkler 
 
HAYATI (1970)
Darende'de (Malatya) doğdu (1954) . İlk, orta ve lise öğrenimini Darende, Malatya, Adana, Ceyhan ve Osmaniye'deki okullarda tamamladı.
Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler ve Anadolu Üniversitesi Tarih bölümlerini bitirdi. 1979'da İzmit'te öğretmenlik görevine başladı. 1983'te İstanbul'a atandı (Halkalı Taştepe Ortaokulu) . Öğretmenliğinin yanı sıra bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Doğuda bir köy okulu (Iğdır Taşburun) öğretmenliğine atanınca hukuk öğrenimini bıraktı. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra Ankara'ya demir attı. 2OO2 yılında Ankara Çankaya Lisesi tarih öğretmenliğinden emekli oldu.
İlk şiirleri Gerçek gazetesinde yayımlandı (1977) . İlk şiir kitabı Yeditepe Yayınları arasında çıktı (1984) .
1987'de bir grup genç ozanla birlikte Yeni Şiir dergisini çıkardı. 16 sayı yayımlanan bu dergiyi kapatarak ürünlerini 1990? da Ümit Sarıaslan'la birlikte çıkardıkları Anadolu Ekini dergisinde yayımlamaya başladı. Anadolu Ekini, Ocak 2001'e dek aralıklarla 40 sayı yayımlandı.
19 Ocak 1993'te Ankara Sanat Kurumu'nda adına bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda bir konuşma yapan şair Behçet Aysan, onun ' toplumcu ve lirik yapısına dikkat çekti.
 
ESERLERİ
A. Kadir Paksoy'un yayımlanmış yapıtları:

ŞİİR: Ayrılığın ve Ölümün Dışında, Güneş Batarken, Yenigün Aryası, Kadir Bey Tarihi, Usulca (Kıyı dergisi/Nabi Üçüncüoğlu Şiir Ödülü,1992) , Hacı Bektaş Destanı, Yaralı Temmuz (Sivas Kıyını) , Başak ve Asma (Ankara Güzellemesi, Ümit Sarıaslan ile birlikte) , İki Bulut Yardan Aşağı (Kocaeli Üniversitesi Akademik Şiir Ödülü, 1999) , Öte Beri (Behçet Aysan Şiir Ödülü / Övgüye Değer, 2000) , Tetik ve Kalem, Tan Ağrısı.

DÜZYAZI: Pireotu (yazılar) , Tarihin Talihsizliği (tarih öğretimi ve öneriler) , Dizelerden Denizlere (şiir duyumsama çalışmaları) , Anadolu Anadolu (gezi yazıları, Ümit Sarıaslan ile birlikte) .
 Bu Şairlerimizi Okudunuz mu? (bu da ne?)
Abdulsamet İlgin
Tuba Altun
Evrim Evrensel
Cansın Erol
Yahya Burak Gül
Mustafa Şahin 2
Yahya Gökdemir
Mehmet Kaledere
  BUGÜNKÜ GAZETELER
Gazeteler  Sabah Gazeteler  Milliyet Gazeteler  Zaman Gazeteler  Sözcü Gazeteler  Habertürk Gazeteler  Taraf Gazeteler  Cumhuriyet Gazeteler  Fotomaç Gazeteler  Türkiye Gazeteler  Tüm Gazeteler
  - tiklayin - Bu sayfaya link ver - tiklayin - Bu sayfayı birine gönder Bu sayfada hata var!  

(c) Antoloji.Com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Antoloji.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yayın Hakkı Notu.
Şu anda buradasınız: Abdülkadir Paksoy: Hayatı, Biyografisi, Eserleri, Yaşamı..

Antoloji.com
5.12.2016 11:26:58  #4.33#
[4323]
  » Şiir  » Nedir  » Gruplar  » İletişim
 Antoloji.Com   » Hakkında   » Künye   » Yardım   » İnsan Kaynakları   » İletişim
[Hata Bildir]